تاریخ ارسال : ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۳:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پیمان سیاسی-نظامی کشورهای عربی کاملاً نمایشی بود/ از همان ابتدا هم ان را جدی نگرفتیم

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در پاسخ به این سوال که چگونه کشورهای متحد عربی که تا دیروز در بحث سوریه، یمن و عراق اتحاد داشتند امروز قطر را تحریم می کنند، اظهار داشت: این سوال را باید از آمریکایی ها پرسید که چرا بعد از سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به منطقه به عنوان اولین سفرش و برگزاری اجلاس کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با حضور تعداد زیادی از کشورهای منطقه این اتفاق رخ داده است.

 

وی با بیان اینکه به نظر می رسد سیاست آنها در طراحی و در عمل ایجاد تفرقه بین کشورهای منطقه است، افزود: ما از آنچه که امروز اتفاق افتاده به خصوص درباره تحریم کشور کوچکی همچون قطر در مرزهای دریایی و زمینی،  متاسف هستیم.

 

بروجردی تصریح کرد: با توجه به اینکه سیاست ما در ارتباط با همسایگان مان کمک به آنها و رفع نیازهایشان است، جمهوری اسلامی اعلام کرده آمادگی دارد که هرگونه نیاز قطری ها به لحاظ مواد غذایی با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان قرار داریم را تامین کند.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که در برخی اخبار آمده بود حامیان سعودی ها با انتشار سندی جعلی مدعی شده اند که قرار است امیر قطر به تهران سفر کرده و به نوعی در کشور ما پناهنده شود، اظهار داشت: جنگ روانی در این گونه عملیات بخشی از آن محسوب می شود، از این رو به هیچ عنوان چنین امری واقعیت ندارد.

 

وی افزود: قطر در هر صورت یک کشور مستقل در منطقه است و اگر قرار بود با این تهدیدها عقب نشینی کند همان لحظه اول به عربستان اطلاع می داد چون این تصمیم، مقدماتی داشت و به صورت دفعتا انجام نشده است. در واقع به دلیل اختلاف نظرهای مطرح شده که منجر شد کشورهای عربی به یک نتیجه واحد نرسند شاهد اعمال تحریم های سخت و غیرمنطقی از سوی سعودی ها و هم پیمانانش در منطقه بودیم.

 

بروجردی همچنین درباره موضع جمهوری اسلامی پیرامون پیمان سیاسی-نظامی کشورهای عربی علیه جمهوری اسلامی ایران که از آن به ناتوی عربی یاد می شود، تصریح کرد: ما از همان ابتدا هم این موضوع را جدی نگرفتیم که امروز بخواهیم نسبت به این پیمان که عملا فروپاشیده  حساسیت نشان دهیم.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: معتقدم این کار کاملا نمایشی  و با هدف سرپوش گذاشتن بر شکست های متعدد عربستان در منطقه از عراق گرفته تا سوریه و لبنان انجام شد. تحلیل ما از روز اول همین بود و تحولات اخیر نیز نشان داد که این تحلیل واقع گرایانه است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=52629

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.