تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پیگیری مخصوص برای معالجه قربانی اسیدپاشی در تبریز

گفت‌وگوی روزنامه «شهروند» با پزشکی که داوطلبانه وضعیت درمانی قربانی اسیدپاشی در تبریز را پیگیری می‌کند را مطالعه می کنید.

کمک‌ها به «معصومه جلیل‌پور» قربانی اسیدپاشی تبریز همچنان ادامه دارد. از طرح دو فوریتی شورای شهر تبریز برای کمک به معصومه تا بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری تهران که برای معالجه و انجام جراحی پیوند پوست برای کمک به این دختر ٢۶ ساله که در شب‌ سال نو قربانی کینه خواستگار گردید، اعلام آمادگی کرد. خیرین و انجمن‌های مختلفی از تبریز، تهران و سایر نقاط کشور هم دست به کار گردیدند و با اعلام شماره حساب‌های بانکی در جمع‌آوری کمک‌های مالی برای تأمین هزینه‌های معالجه معصومه همکاری کردند.

معصومه ابتکار، ریاست سازمان مراقبت محیط‌زیست هم دیروز در نامه‌ای به دستگاه قضا خواستار رسیدگی و اجرای عدالت در مورد مسبب این سانحه گردید؛ اما تازه‌ترین خبر در این مورد آماده‌شدن مقدمات جابه جایی معصومه به تهران از سوی کمپین نذر مهربانی هست. کمپینی که از سه روز پیش با رسانه‌ای‌شدن داستان معصومه هماهنگی‌های لازم را با پزشکان و خیرین عضو این انجمن شروع نمود.

زهرا دیدگاهی به طور داوطلبانه مسیولیت پیگیری و هماهنگی‌های درمانی معصومه را بر عهده گرفته هست. به گفته این پزشک آمبولانس مجهزی که هزینه آن از سوی خیرین پرداخت شده، به تبریز رفته تا معصومه را به تهران جابه جا کند. زهرا دیدگاهی که قرار هست از طریق همین کمپین مشکلات درمانی و مالی معصومه را تا حد امکان پیگیری و مرتفع کند، در مورد آخرین کارهای انجام‌شده به «شهروند» می‌گوید: «حدود سه روز پیش که از طریق یکی از دوستانم عکس ها صورت معصومه را دیدم، ضایعات و آسیب‌دیدگی شدید صورت در همان عکس ها هم مشخص بود. سریعا با دکتر ده‌مرده‌ای، ریاست بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری ارتباط برقرار کردم و واقعه ی معصومه را برای او تشریح کردیم. وی هم پذیرفتند تا این دختر را جراحی کنند. طبق برآوردهای انجام منحصرا جراحی پلاستیک و پیوند پوست صورت او در جایگاه ها درمانی شخصی بیشتر از ١٠٠‌میلیون تومان هزینه دارد؛ این منحصرا هزینه پیوند پوست هست. معصومه هیچ پوشش بیمه‌ای هم ندارد علی رغم این ریاست بیمارستان شهید مطهری پذیرفت که بیمه معصومه را هم پیگیری کند.»

میزان برگشت بینایی معصومه معلوم نیست

»اما اسید آسیب‌های جدی هم به چشم های او وارد کرده و آن‌طور که زهرا دیدگاهی می‌گوید هر دو چشم او احتیاج به پیوند قرنیه دارد: «با دکتر فرزبد این مبحث مطرح گردید که وی هم پذیرفت در کنار تیم جراحی پلاستیک کارهای درمانی چشم‌های معصومه را انجام دهد. البته طبق صحبت‌های انجام شده، پیوند قرنیه بعد از اتمام جراحی پلاستیک انجام می‌شود. همه این پزشکان جراحی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهند، اما همه این عمل‌ها به‌خصوص جراحی پلاستیک هزینه‌های جنبی بسیاری دارد، ضمن آن‌که باید به این هزینه خرج بیمارستان را هم افزود.» » به گفته دیدگاهی، همه کارهای اولیه درمانی و جراحی پلاستیک در بیمارستان مطهری انجام می‌شود و برای جابه جایی معصومه به تهران، آمبولانس مجهز به تبریز اعزام و هماهنگی‌هایی با بیمارستان سینای تبریز انجام شده هست. فرزاد فرزبد متخصص چشمی که قرار هست چشم های معصومه را جراحی کند، از جراحت‌های گسترده و آسیب‌دیدگی‌های عمیق چشم این قربانی اسیدپاشی اظهار کرد: «آسیب‌های شدیدی بر اثر ریختن اسید به چشم های این شخص وارد گردیده هست که این مبحث روند معالجه را با مشکل رو به رو می‌کند. با این وجود، همه کارهای لازم برای معالجه چشم های او انجام می‌شود و کوشش می‌کنیم با انجام جراحی‌های ترمیمی تا حدودی که احتمال دارد، بینایی را برگردانیم و کمک کنیم تا وضعیت بینایی وی ثابت بماند. »

تکمیل پرونده اسیدپاشی

»اما پیگیری قضائی این پرونده هم یکی دیگر از موضوعاتی هست که طی چند روز در مورد این سانحه خبرساز بوده هست و در تازه‌ترین اقدام معصومه ابتکار، ریاست سازمان مراقبت محیط ‌زیست در نامه‌ای که متن آن هنوز در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته هست، از ریاست دستگاه قضائی خواسته تا عدالت را درخصوص اسیدپاشان تبریز و اصفهان اجرا کند. در همین حال دادستان عمومی و انقلاب تبریز از تکمیل پرونده اسیدپاشی اطلاع داد. موسی خلیل‌اللهی در تشریح آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: «با اعلام این خبر که واقع شدن اسیدپاشی خانمی در شهرستان تبریز در ٢٨ اسفندماه ٩۶ بود، عامل اسید‌پاشی در همان روز دستگیر و تحت نظر جای گرفت و در ٢٩ اسفندماه با صادر کردن قرار دستگیری موقت روانه زندان گردید. خود عامل اسیدپاشی هم در جریان واقع شدن گناه مصدوم شده و در عین حال تحقیقات جامع و کامل درخصوص داعیه و نحوه انجام گناه توسط دادسرای عمومی و انقلاب تبریز صورت گرفته و پرونده تکمیل بوده و در حال تصمیم‌گیری هست.»

»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95572

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.