تاریخ ارسال : ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چالش جدید خصوصی سازی در ایران چیست؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، واگذاری در ایران به طور مستمر محل سؤال و اشکال کارشناسان، نمایندگان مجلس و حتی مسئولان ارشد اقتصادی بوده هست. با پیچیده شدن وضع واگذاری این شرکتها، خبرهای ناخوشایند و گاها متناقضی از آنان مثل برگشت به بدنه دولتی  به گوش می‌رسد. به عنوان مثال مبحث واگذاری شرکت تولیدی هپکو  نیز از این قاعده مستثنی نبوده هست.

درباره این شرکت گفتنی هست،  رقم ۱۰ میلیونی ثمن خرید و فروش موجب گردید برخی  به اشتباه وارد میدانی گردند که امکان دارد  نتیجه آن تعطیلی حتمی شرکت باشد. کارشناسان اعتقاد دارند بعد از مطرح شدن مبحث برگشت به بدنه دولتی از تریبونهای رسمی در عمل فضای تولیدی در این کارخانه با چالش رو به روشده و کارگران نیز این مبحث را به یک مطالبه مبدل کرده‌اند. این در حالی هست که این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده اما تلاشهای بعضی موجب شده حتی خریدار به طور ضمنی از ادامه روال واگذاری این شرکت بزرگ صنعتی انصراف دهد.

ذکر این نکته ضروری هست که به نظر میرسد بحث برگشت به بدنه دولت از تیر ماه و  نطق بعضی نمایندگان کلید خورده هست. در گوشه‌ای از  این سخنان آمده بود، "شرکت هپکو علیرغم ورود سازمان خصوصی‌سازی، سهامدار تازه ای را معرفی کرده و دولت برای خرید ماشین‌آلات راه‌سازی مقدماتی را فراهم کرده اما کارگران چندین ماه هست حقوقی دریافت نکردند، به همین سبب انتظار هست برای برطرف دغدغه دولت و سهام دار جدید هرچه سریع‌تر به تعهدها خود عمل کنند و نسبت به ایفای تعهدها به طریقی عمل نمایند تا این دغدغه بنیادی برطرف گردد و اگر سهامدار جدید به تعهدها خود عمل نکرد این شرکت به "شرکت ایدرو" واگذار تا بعد از ساماندهی دوباره، واگذار گردد."

"این در حالی هست که بعد از انجام روال واگذاری در عمل امکان برگشت به بدنه دولتی برای شرکت وجود نداشته و به نظر میرسد نتیجه حتمی این کشمکشها تنها تعطیلی این دست کارخانجات صنعتی با اهمیت کشور باشد.

هرچند به لحاظ قانونی برگشت به بدنه دولتی موضوعیت ندارد اما از طرف دیگر یکی از نکات مهمی که مبحث برگشت به بدنه دولتی را با چالش مواجه میکند بحث شرکای بیگانه این چنین شرکتها میباشد که در حال حاضر با توجه به تحریم‌های جهانی تمایل به مذاکره با بخش خصوصی دارند و نه با بخش دولتی که در آینده  دچار آسیب و آسیب و زیان گردند.

مبحث پشتیبانی ظاهری اما بی نتیجه بعضی نمایندگان مجلس از دولتی شدن این شرکتها تنها به ایجاد  چالش برای سهامدار محدود نشده لکن در حوزه رایزنی با دولت جهت دریافت سفارشهای تولیدی نیز در عمل موفقیت قابل ملاحظه ای حاصل نشده هست.

  گفتنی هست، در صورت تایید پایانی این سفارش تقریبا تولید ۴ سال شرکت مذکور  تامین می‌شد. از طرف دیگر مهر ماه سال جاری یک جلسه با اهمیت با حضور سه تن از وزرای اقتصادی دولت، یعنی شریعتمداری وزیر صنعت، کرباسیان وزیر اقتصاد و ربیعی وزیر کار برگزار گردید تا برای چالشهای متفاوت هپکو تصمیم گیری گردد.

خروجی این جلسه  مصوبات مهمی بود که در صورت اجرا می‌توانست تا حد امکان در کاستن چالشهای فعلی این شرکت مفید باشد. این در حالی هست که سریعا بعد از این جلسه پیشنهاد برگشت شرکت مذکور  به دولت مطرح گردید و همین اظهارات  به زمینه‌ای برای افزودن به چالشهای شرکت ذکر شده منتج گردید. در حقیقت به نظر می‌رسد این قبیل سخنان به بی‌نتیجه ماندن مصوبات با اهمیت ۳ وزیر اقتصادی دولت برای حل و فصل بحران هپکو منتهی گردید.

به نظر میرسد اشخاص مالک تریبون  باید ضمن پشتیبانی همه جانبه این مجموعه تولیدی برای جذب سفارشهای دولتی که امروز معلوم نیست از کدام مسیر تامین می‌شود فعال تر ظاهر شده و از حاشیه سازی زیادتر برای این مجموعه با اهمیت صنعتی کشور بپرهیزند.

ارزیابی کلی وضع شرکت مورد اشاره چه به لحاظ نیروی انسانی و چه به لحاظ سیاستهای مدیریتی و حمایتهای  دولتی از وجود یک شرایط نامطلوب خبر میدهد که امکان دارد در آینده نه چندان دور مبحث تعطیلی حتمی و ورشکستگی کامل این مجموعه نیز مطرح گردد. بر این اساس  به نمایندگان مجلس، مسئولان دولتی و سهامداران فعلی این شرکت سفارش می‌شود هر چه فوری تر برای بر طرف کردن چالشهای این مجموعه با اهمیت صنعتی و تولیدی کشور جدای از منفعت های شخصی گامهای بنیادی را برداشته تا پیش از دامنه دارتر شدن بحران نسبت به حل و فصل چالشهای شرکتهای درگیر با این چالش کارهای مناسب صورت گیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84297

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.