تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چرا آتش نشانان پلاسکو شهید شمرده نمی شوند؟

حجت الاسلام شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون ریاست جمهور و ریاست بنیاد شهید در بازدید خود از پلاسکو اظهار کرد:

« حجت الاسلام شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون ریاست جمهور و ریاست بنیاد شهید در بازدید خود از پلاسکو اظهار کرد:«بنیاد شهید و امور ایثارگران آتش‌نشانانی را که در این سانحه جان خود را از دست دادند شهید خدمت شمرده می‌کند.»

ایسنا هم در مورد اظهار دیدگاه ریاست بنیاد شهید درج کرد:

«» «شهیدی محلاتی با اظهار اینکه شهدای آتش نشان بعنوان شهید خدمت شمرده می‌شوند، اظهارکرد: شهدای آتش نشان این سانحه با دیگر شهیدان آتش‌نشانی تفاوت دارند.  این شهیدان ایثارگری‌شان به حد پایانی دست یافته هست. علاوه بر تسهیلاتی که خود آتش‌نشانی و شهرداری برای این عزیزان توجه دارد بنیادشهید نیز یقیناً برنامه‌ریزی می‌کند که نگاه کند چه برنامه‌هایی می‌تواند در دیدگاه بگیرد و تا چه اندازه می‌توانیم این عزیزان را زیرپوشش دریافت کنیم.»

مطالبه شهردار تهران از بنیاد شهید

»حالا پس از گذشت حدود یک سال از اظهارات ریاست بنیاد شهید، محمد علی نجفی، شهردار تهران دوباره بحث شهید مطرح شدن یا نشدن آتش نشانان پلاسکو را مطرح نموده و طی نامه‌ای به بنیاد شهید درخواست رسیدگی به این مبحث کرده هست. نجفی در حاشیه سخنانش در مورد رسیدگی به وضع خانواده شهدای پلاسکو گفته هست:

« نجفی در حاشیه سخنانش در مورد رسیدگی به وضع خانواده شهدای پلاسکو گفته هست:«تقاضای کلیدی خانواده شهدای پلاسکو از بنیاد شهید هست و می‌خواهند که بنیاد شهید، آن‌ها را بپذیرد تا بتوانند از مزایا استفاده کنند اما تا هم حالا بنیاد شهید این مساله را قبول نکرده چرا که می‌گوید این پذیرش طبق ضوابط‌شان نیست. »

»این بار اما شهیدی محلاتی حرف‌های سال گذشته خود را مبنی بر تسهیلات مخصوص برای شهدای آتش نشان پلاسکو علاوه بر تسهیلاتی که شهرداری برای آنها موردنظر داشته را تکرار نکرده هست. لکن در جواب به نامه شهردار تهران، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهاراتی را در مورد قضاوت قانونی حول وضع این شهدا مطرح نموده هست. سعید عندلیبی، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، در جلسه شورای سازگاری حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مسائل طرح شده در مورد پوشش پشتیبانیی از خانواده آتش نشانان جان باخته در خلال خدمت من جمله شهدای خدمت آتش نشان در سانحه پلاسکو اظهار کرد:

« سعید عندلیبی، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، در جلسه شورای سازگاری حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مسائل طرح شده در مورد پوشش پشتیبانیی از خانواده آتش نشانان جان باخته در خلال خدمت من جمله شهدای خدمت آتش نشان در سانحه پلاسکو اظهار کرد:« مبحث احراز شهید شدن طبق مقررات موجود انجام می گردد و درصورتی‌که این مقررات احتیاج به اصلاح و یا ابهام‌زدایی دارا باشند، تحولات لازم لازم هست به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا بنیاد بتواند آن را اجرا کند. » » در نتیجه جان‌باختگان در اتفاقات گوناگون تنها در حالتی به‌عنوان شهید تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران شناخته می‌شوند که در این چهارچوب قرار دریافت کنند.

خانواده شهدای خدمت طبق قانون تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار نمی‌گیرند و تسهیلات، کمک‌ها، حقوق و مزایای موردنظر داشته شده برای این عزیزان از سوی سازمان‌های محل خدمت شهید در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد. اگر مجلس شورای اسلامی تشریح قانونی شهید را اصلاح کند و یا تبصره‌ای به ماده قانونی مرتبط به مصادیق شهید اضافه کند که طبق آن آتش نشانان جان باخته در خلال خدمت من جمله شهدای آتش نشان در سانحه پلاسکو را مشمول مصادیق ایثارگر تعبیر کند و آن را به تصویب برساند، بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف به اجرای آن و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان هست اما در حال حاضر بدون محمل قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی، بنیاد برای تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان اختیار قانونی را ندارد.»

علت تناقض اظهارات سال گذشته مدیران بنیاد شهید با اظهارات سال کنونی آنان

»مهمترین پرسشی که در ابتدا مطرح می‌شود دلیل تناقض اظهارات سال گذشته مدیران بنیاد شهید با اظهارات سال کنونی آنها در مورد شهدای آتش نشان پلاسکو هست. سال گذشته هنگامی ریاست بنیاد عنوان این شهدا را «شهید خدمت» نامید و وعده داد که علاوه بر تسهیلاتی که خود آتش‌نشانی و شهرداری برای این عزیزان توجه دارد بنیادشهید نیز برایشان برنامه‌ریزی‌هایی می‌کند، خانواده این شهدا دلگرم شده و مردم هم از این اظهارات ریاست بنیاد استقبال کردند. اما سال کنونی معاونت حقوقی بنیاد سخن دیگری می‌زند. او قانونا عرضه تسهیلات به خانواده شهدای پلاسکو را بر گردن بنیاد ندانسته و آن را بیرون از محدوده قانون می‌داند.

بحث قانونی شهید شمرده شدن یا نشدن این شهدا، مبحث تازهی نیست اما چرا ریاست بنیاد در بازدید از محل سانحه پلاسکو وعده‌ای بیرون از عرف قانونی به مردم داده هست که باتوجه به محدودیت‌های قانونی نتواند به آن جامه عمل بپوشاند؟ و چرا معاونت حقوقی بنیاد تبصره‌های قانونی این مبحث را پس از گذشت یک سال گوشزد و یادآوری کرده است؟ آیا این مسأله شائبه استفاده تبلیغاتی از التهاب فضای سانحه پلاسکو را در اذهان عمومی ایجاد نمی‌کند؟

بیشتر بدانید: چه تسهیلاتی به خانواده شهدا و جانبازان آتش نشان پلاسکو اختصاص می‌گیرد؟

برای ارزیابی مبحث لازم هست بدانیم آیا چاره ای که سعید عندلیبی برای نیل به تبصره قانونی آن پیشنهاد نموده یعنی ارجاع به مجلس شورای اسلامی کارگشاست؟ برای جواب این مساله می‌بایستی بدانیم قانون در این زمینه چه می‌گوید و «شهید خدمت» به چه کسی اطلاق می‌شود؟ با توجه به طرح این مباحث آیا آتش نشانان جانباخته، شهید شمرده می‌شوند یا خیر؟ نخستین و با اهمیت ترین نهادی که قانوناً می‌بایست در مورد احراز شهید شدن اشخاص دیدگاه قطعی بدهد، بنیاد شهید و امور ایثارگران هست. بنیاد شهید با توسل بر مصوبات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در مورد مصادیق احراز شهید شدن دیدگاه می‌دهد.

آآیین نامه تعیین مصادیق احراز شهیدو ایثارگر در ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۹۳ به پیشنهاد بنیاد شهید، وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح در دولت تصویب گردید. در آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق شهید و ایثارگر، عناوین و مصادیق متفاوتی برای احراز شهید شدن در شرایط متفاوت اشخاص طرح شده اما هیچ جایگاهی برای احراز شهید شدن آتش نشانان موردنظر داشته نشده هست. و جای تهی عنوان شهید برای آتش نشانان نیز با دیگر شغل ها پر خطر دولت و دستگاه‌های دیگر در یک جایگاه عنوان می‌شود.

مصادیق مرگ خلال خدمت

مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران مرداد ماه سال گذشته بود که در مورد نحوه احراز شهید شدن شغل ها پر خطر اظهار کرد:

« »

»به همین سبب هست که بنیاد شهید تا هم حالا هیچ آتش نشانی را تحت پوشش نداشته هست. اما چیزی تحت عنوان «شهید خدمت» که ریاست بنیاد برای آتش نشانان شهید سانحه پلاسکو اسم برد در آئین نامه اجرایی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و مصوب دولت وجود ندارد. عناوین شهید شدن در بندهای متفاوت آئین نامه مصادیق احراز شهید و ایثارگر یا با اصطلاح «شهید» تشریح می‌شود و یا با اصطلاح «در حکم شهید»

عناوین شهید شدن در بندهای متفاوت آئین نامه مصادیق احراز شهید و ایثارگر یا با اصطلاح «شهید» تشریح می‌شود و یا با اصطلاح «در حکم شهید»یوسف مجتهد، معاونت حقوقی شورای عالی انجمن‌های جانبازان که خود از جانبازان دوران دفاع مقدس و از مدیران اسبق بنیاد شهید هست در صحبت با تسنیم در ارتباط با عنوان «شهید خدمت» می‌گوید: «نه در قانون مصوب مجلس و نه در مقررات آئین نامه‌‌ای دولت و نه در بخشنامه‌‌ها عنوان شهید خدمت را نداریم. یک دعوای قدیمی بین آتش نشانی و شهرداری و بنیاد شهید در این زمینه وجود داشته هست. شورای شهر و شهرداری می‌خواستند که از این آتش نشان‌ها بعنوان شهید خدمت یاد گردد. »

قانون گذار تامین آئین نامه مصادیق را بر عهده هیأت وزیران گذاشته

»

او می‌گوید:« او می‌گوید:«در مقررات و مقررات چیزی نداریم که این اشخاص بعنوان شهید در بنیاد شناخته گردند. به طور مثال محیط بانانی که از طریق اشخاص شر کشته می‌شوند را در مصادیق آورده ولی چنین چیزی چون در مصادیق نیامده، خود بنیاد شهید محذوریت قانونی دارد. آ»

»هرچند که در مقررات موجود در آئین نامه مصادیق نه عنوان شهید به آتش نشانان اطلاق می‌شود و نه تسهیلات دولتی به خانواده آنها راائه خواهد گردید، اما شورای شهر تهران پیش بینی‌هایی در این زمینه داشته هست و طبق خدمات شهرداری تسهیلاتی را به آتش نشانان شهید خود عرضه می‌کند که هر چند چندان قابل قیاس با تسهیلات دولتی بنیاد شهید نیست اما تا اندازه‌ای نیازهای موجود را رفع می‌کند.

—————————————
گزارش از: نجمه السادات مولایی‌
—————————————


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79120

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.