تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۱۰:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چرا امام راحل به بالا سر حرم حضرت علی نمی رفتند؟

از امام خمینی آموخته ام که به احترام محل دفن سر مطهر حضرت سیدالشهدا به بالاسرقدم نگذارم و از کنار آن رد شوم

به گزارش صلات ، دکتر غلامعلی رجایی استاد دانشگاه  و پژوهشگر ، که روزهای آغازین محرم امسال در عتبات عالیات مشرف بود در سفرنامه خود به نکات و ظرائف آموزنده ای اشاره می کند که باعث افزایش اطلاعات مطالعه کننده می شود، شما خوانندگان گرامی را به مطالعه ی بخشی از این خاطره دعوت می کنیم:

هروقت به حرم  حضرت امیر علیه السلام مشرف می شوم پس از زیارت ایشان وجناب آدم ونوح از  پشت سر حضرت به بالاسر حضرت که می گویند سربریده سیدالشهدا درآنجا دفن شده است اشاره می کنم وزیارت مختصر ابا عبدالله را قصد می کنم همانگونه که امام صادق دراین مکان چنین می کردند .

از امام خمینی آموخته ام که به احترام محل دفن سر مطهر حضرت سیدالشهدا به بالاسرقدم نگذارم و از کنار آن رد شوم.

درروایتی دیدم امام صادق درسفر به حیره دراطراف نجف به کسی بنام یزید بن عمر گفت:آیا می خواهی به وعده ای که به توداده ام عمل کنم وقبرامیرالمومنین رابه تونشان بدهم؟ .وی گفت:آری .امام سوار شد واسماعیل فرزندش نیزکه باوی بود سوار شد. رفتند تا از تلی گذشتند ومیان نجف وحیره کنار تل سفیدی فرودآمدند .حضرت نماز خواند واین دو هم نماز خواندند .حضرت به اسماعیل گفت: برخیز و برجدت حسین بن علی سلام کن.

یزید بن عمرگفت: فدایت شوم مگرامام حسین درکربلا نیست؟ امام فرمودند: بله اما هنگامی که سر مبارک آن حضرت را به شام می بردند یکی از شیعیان ما آن را مخفیانه برد وپهلوی امیرالمومنین دفن کرد. (بحارالانوار /ج۴۵/ص ۱۷۸ به نقل از کامل الزیارات ص ۳۴ وکافی ج ۴ ص ۵۷۱)

در روایتی دیگر همچنین آمده که وقتی سرمطهر از دمشق به کوفه بازگشت این زیاد از ترس شورش مردم دستورداد آن را از کوفه ببرند ودرکنار قبر امیرالمومنین دفن کنند.(بحارالانوار /ج ۴۵/ ص ۱۷۸)


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=5179

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.