تاریخ ارسال : ۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۳:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چرا امریکایی‌ها به توافق نیاز داشتند؟

به گزارش شلمچه نیوز، امریکایی‌ها به‌خوبی از افزایش قدرت ایران به‌لحاظ استراتژیک، عمق استراتژیک و همچنین قدرت بسیج‌کنندگی یا همان هژمونی منطقه‌ای ایران مطلع بودند، لذا به‌شدت از این موضوع که ایران چالشی برای هژمونی امریکا باشد، هراسان بوده و هستند و تلاش کردند تا با مذاکره با ایران، به همپیمانان خود اینچنین بفهمانند که ایران را مهار کرده‌اند.
امریکایی‌ها به‌خوبی از افزایش قدرت ایران به‌لحاظ استراتژیک، عمق استراتژیک و همچنین قدرت بسیج‌کنندگی یا همان هژمونی منطقه‌ای ایران مطلع بودند، لذا به‌شدت از این موضوع که ایران چالشی برای هژمونی امریکا باشد، هراسان بوده و هستند و تلاش کردند تا با مذاکره با ایران، به همپیمانان خود اینچنین بفهمانند که ایران را مهار کرده‌اند.
نخستین بحثی که در این قسمت تلاش خواهیم کرد به آن اشاره کنیم، مسئله‌ای است که رهبر انقلاب بارها از آن حین مذاکرات یاد کرده‌اند و آن «نیاز امریکایی‌ها به مذاکره با ایران» است. رهبر انقلاب در سخنرانی حرم رضوی در روز یکم فروردین، بیان داشتند: «این را ما کاملاً توجه داریم، می‌فهمند که دارند چه‌کار می‌کنند. آنها به این مذاکرات احتیاج دارند. امریکا به مذاکرات هسته‌ای بسیار احتیاج دارد. این اختلافاتی هم که می‌بینید در بین امریکایی‌ها هست، سناتورهای امریکا یک‌جور، دولت امریکا یک‌جور، این معنایش این نیست که اینها به این مذاکرات نیازمند نیستند.»
همچنین در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ فرمودند: «اما دولت کنونی امریکا به این مذاکرات نیاز واقعی دارد. اینها در کارنامه‌ خودشان، یک نقطه‌ اساسی که می‌توانند مطرح کنند این است که ما توانستیم جمهوری اسلامی ایران را بیاوریم سر میز مذاکره و فلان مطلب را به او تحمیل کنیم. اینها احتیاج دارند به این. اگر احتیاج طرف مقابل به این مذاکرات بیشتر از ما نباشد (که حتماً هست)، لااقل کمتر از ما نیست.»
همان‌طور که رهبر انقلاب پیش‌بینی می‌کردند، امریکایی‌ها نیاز خود را برای مذاکره با ایران پیگیری کردند و به‌‌رغم اظهارات زیاده‌خواهانه برای دریافت امتیازات بیشتر از ایران، به‌سمت توافق رفتند و سند را به امضا رساندند. اما چرا امریکایی‌ها به توافق نیاز داشتند؟کابوس توسعه‌ قدرت ایران و فرسایش قدرت هژمونیک امریکا
پاسخ شفاف است. کابوس توسعه‌ قدرت ایران و فرسایش قدرت هژمونیک امریکا. زمانی که تیم دموکرات اوباما زمام امور را در کاخ سفید در دست گرفت، شعار تغییر سرلوحه‌ سیاست خارجی آنها قلمداد شد، اما آنها بعد از چند سال به این نتیجه رسیدند که با سیاست‌هایشان نه‌تنها قدرت منطقه‌ای ایران مهار نشده بلکه ایران به قدرت اصلی منطقه‌ غرب آسیا تبدیل شده است.
در گام بعدی آنها وارد سیاست‌های فشار علیه ایران شدند و شش قطعنامه‌ تنبیهی شورای امنیت را علیه ایران ترتیب دیدند اما چیزی از قدرت‌نمایی ایران کاسته نشد.
نهایتاً به این نتیجه رسیدند که تداوم مشکل پرونده‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و بدون راه‌حل ماندن آن باعث فرسایش و کاهش اعتبار هژمونی امریکا خواهد شد، لذا امریکایی‌ها پی بردند که توقف پرونده‌ هسته‌ای با اعمال تحریم صورت نخواهد گرفت، بنابراین چاره‌ای برای آنها باقی نماند جز اینکه با ایران وارد مذاکره شوند تا هم از افول قدرت هژمونیک خویش جلوگیری کنند و هم ظهور قدرت ایران را به تعویق بیندازند. ازهمین‌رو به مذاکره روی آوردند. رهبر انقلاب در فضای مذاکرات بارها اشاره کردند که این امریکاست که به مذاکره نیاز دارد، نه ایران.
امریکایی‌ها پیش‌تر نیز کابوس شبانه‌ قدرت ایران را در سر می‌پروراندند و به قدرت استراتژیک ایران اذعان داشتند. در سال ۱۳۸۷ مدیر مرکز پژوهش‌های سیاسی و راهبردی واشنگتن، ریچارد وایتز در گفت‌وگو با شبکه‌ تلویزیونی «الجزیره» تأکید کرد: «ایران کشور قدرتمندی است که ناگزیر باید با آن گفت‌وگو کرد و این گفت‌وگوها یا باید در ایران یا عراق باشد.» وایتز افزود: گفت‌وگوی مستقیم میان ایران و امریکا که پیش‌تر در سطح سفیران دو کشور انجام شد، باید برای بررسی آنچه پس از عقب‌نشینی نظامیان امریکایی رخ خواهد داد، انجام شود.»
در سال ۱۳۹۰ نماینده‌ پارلمان اروپا، ایران را قدرتمندترین کشور منطقه دانست و با تأکید بر بی‌اثر بودن تحریم‌ها گفت: تنها راه‌حل مسئله‌ هسته‌ای ایران، مذاکره براساس اصل احترام به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است. برونو گلنیش روز چهارشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: تنها راه‌حل مناسب برای موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مذاکرات است و تحریم‌ها نیز در این زمینه راه به‌جایی نخواهد برد.
این همان موضوعی بود که مقامات کشورهای حاشیه‌ خلیج‌فارس همیشه نسبت‌ به آن حساس بودند و بارها نسبت‌ به آن نزد امریکایی‌ها اظهار ناتوانی کرده بودند. در همین زمینه، یک مقام بحرینی تصریح کرده بود: «غرب با ایران برخلاف دیگر کشورهای حاشیه‌ خلیج‌فارس رفتار می‌کند و احترام می‌گذارد چراکه ایران قدرتمند است.» شیخ ناصربن‌حمد آل‌خلیفه، رئیس شورای عالی جوانان و ورزش بحرین اظهار داشت: «غرب زبان واحدی را با ویژگی قدرت و منفعت‌طلبی می‌شناسد. کشورهای غربی شناخته‌شده از زبانی بهره می‌برند که دو ویژگی آن، قدرت و حفظ منافع است. درحالی‌که کشورهای حوزه‌ خلیج‌فارس در بهره‌برداری از این دو نوع ویژگی در عراق و سوریه، ناتوان هستند، ایران موفق به این کار شده است و به همین دلیل، غرب به این کشور احترام می‌گذارد.» البته در سوی دیگر قضیه، برخی نخبگان کشورهای عربی نسبت‌ به این پتانسیل ایران اظهار خوشبینی کرده و افزایش قدرت ایران را به سود تحولات منطقه و ثبات و صلح در غرب آسیا برشمرده بودند و آن را عامل بازدارنده‌ای نسبت‌به رفتار امریکایی‌ها می‌دانستند.
دکتر ریاض اخرس، استاد دانشگاه دمشق در این‌خصوص اینچنین اظهار کرده بود:«آنها (کشورهای عربی) همیشه دچار ترس درونی هستند، درحالی‌که خطر واقعی را نمی‌بینند و ایران قدرتمند در منطقه همیشه سوپاپ اطمینان بوده است.» سعدون الساعدی، استاد دانشگاه علوم سیاسی میسان بغداد نیز در این‌خصوص اظهار داشت: «همه می‌دانند ایران قدرتمند، ثبات منطقه را برقرار می‌کند و هم‌اکنون نیروی برتر منطقه است و اجازه نمی‌دهد توطئه‌های امریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در منطقه به تحقق بپیوندد.»حرکت ایران به سمت افزایش قدرت
امریکایی‌ها نیز به‌خوبی از این قدرت بسیج‌کنندگی ایران مطلع هستند، به همین دلیل تلاش‌های فراوانی کرده‌اند تا مانع از فرسایش قدرت هژمونیک خویش شوند.
حال بعد از گذشت یک سال از سند برجام، برخی از زوایای این موضوع بیشتر نمایان است. به‌واقع کدام کشور نیازمند مذاکره بوده است؟ این جملات تنها بخش‌هایی از عباراتی است که پایگاه امریکایی «نشنال‌اینترست» (National Interest) در گزارش خود تحت‌عنوان «حرکت توقف‌ناپذیر ایران به‌سوی سلطه» درخصوص قدرت ایران از آن صحبت و قدرت ایران را رو به توسعه عنوان کرده است.
«امروز قدرت یافتن ایران در منطقه را کمتر می‌توان یک موضوع سیاسی برای گفت‌وگو دانست بلکه به‌عنوان حقیقتی که باید به رسمیت شناخته شود، به آن نگاه کرد. ایران در مقایسه با همسایگان خود در خاورمیانه، گام‌های قابل توجه و تأثیرگذاری در فناوری فضایی در سال‌های اخیر برداشته و اولین ماهواره‌ خود را فوریه‌ ۲۰۰۹ در مدار قرار داده است. ایران همچنین به‌عنوان یک قدرت سایبری در حدواندازه‌ چین و روسیه ظاهر شده و به دستاوردهای قابل توجهی در تولید سخت‌افزارهای نظامی از جمله پهپادهای پیشرفته، تانک‌های جنگی و موشک‌های بالستیک میان‌برد و دوربرد دست یافته است. باید گفت ایران در حال‌حاضر توان اعمال قدرت در خلیج [فارس] و سوریه را داراست و حتی ایالات‌متحده را به چالش می‌کشد (موفق یا غیرموفق) که نیرو‌‌های خود را از خلیج [فارس] بیرون برده و درجه‌ بالایی از استقلال در سیاست خارجی را به نمایش می‌گذارد.»
بنابراین همان‌طور که مشخص است، امریکایی‌ها به‌خوبی از افزایش قدرت ایران به‌لحاظ استراتژیک و عمق استراتژیک و همچنین قدرت بسیج‌کنندگی یا همان هژمونی منطقه‌ای ایران مطلع بودند، لذا به‌شدت از این موضوع که ایران چالشی برای هژمونی امریکاست، هراسان بوده و هستند، بنابراین تلاش کردند تا با مذاکره با ایران به جهانیان اینچنین بفهمانند که ایران را مهار کرده‌اند و ایران دیگر قدرتی در برابر امریکا نیست که البته این نیز نتیجه‌ سوءمحاسبات آنها بوده است.

برهان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20685

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.