تاریخ ارسال : ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چرا دولت جلسات “شورای عالی فضایی” را تشکیل نمی‌دهد؟

غلام‌محمد زارعی عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضایی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با انتقاد از تشکیل نشدن جلسات شورای عالی فضایی، گفت: جلسات شورای عالی فضایی باید مرتب تشکیل شود، زیرا در این جلسات تصمیم‌گیری‌های مهمی در حوزه فضایی اتخاذ می‌شود، اما متأسفانه این جلسات به طور مرتب برگزار نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مجلس بر تشکیل شورای عالی فضایی نظارت ویژه دارد، اظهار داشت: اگر موضوعی در جلسات شورای عالی فضایی مطرح شود، به طور قطع آن را در مجلس جهت قانونگذاری و تسهیل در امور پیگیری می‌کنیم.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضایی، اضافه کرد: می‌بایست کار مشترکی اعضای شورای عالی فضایی و نمایندگان مجلس صورت گیرد، بنده از این بابت گلایه‌‌مندم که واقعا نمی‌دانم آخرین جلسه شورای عالی فضایی چه زمانی تشکیل شده است، زیرا برنامه مشخصی در برگزاری جلسات وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: ناظر مجلس در شورای عالی فضایی انتخاب شد

زارعی با تأکید بر اینکه جلسات شورای عالی فضایی بر حسب ضرورت می‌بایست تشکیل شود، گفت: جلسات شورای عالی فضایی از سال گذشته تاکنون دو بار بیشتر تشکیل نشده است که ما نسبت به این موضوع انتقاد داریم.

وی ادامه داد: بعضا کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه فضایی در حال انجام است و گاهی کارهای تکمیلی نیز انجام می‌شود، اما این نیاز احساس می‌شود که جلسات شورای عالی فضایی تشکیل شود تا امکان هم‌افزایی بین همه بخش‌های مختلف حکومتی برای حضور در این عرصه را بیشتر فراهم کند و تصمیم‌های اجماعی بهتری در حوزه دانش فضایی به انجام برسد.

بیشتر بخوانید: آخرین وضعیت ساخت ماهواره مصباح ۲ + جزئیات

عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضایی یکی از آسیب‌های تشکیل نشدن منظم جلسات این شورا را وارد شدن لطمات زیادی به بخش فناوری در حوزه فضایی دانست و اظهار داشت: اگر جلسات شورای عالی فضایی به‌طور مرتب تشیل شود، به عنوان مثال بنده که عضو ناظر مجلس هستم، بهتر می‌توانم به ابهامات و سؤالات پاسخ دهم.

زارعی با یادآوری این نکته که ریاست جلسات شورای عالی فضایی طبق قانون برعهده رئیس‌جمهور است، افزود: سازمان فضایی نیز می‌بایست روند برگزاری جلسات را پیگیری کند؛ اگر ضرورتی وجود نداشت، قانون‌گذار نسبت به تشکیل شورای عالی فضایی نیز اهتمام نمی‌کرد، حتما ضرورتی وجود داشته که این شورا تشکیل شده است، بنابراین بهتر است دولت نیز در این زمینه قانون را اجرا کند و حداقل جلسات را تشکیل دهد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضایی  در پایان خاطرنشان کرد: در ابتدای روی کار آمدن وزیر ارتباطات به وی گفتم که ما به دلیل اینکه ناظر در شورای عالی فضایی هستیم، معتقدیم که جلسات این شورا باید مرتب تشکیل شود تا در این حوزه بتوانیم گام‌های مؤثرتری برداریم، زیرا واقعا نیاز روز کشور است و باید تداوم یابد، آقای جهرمی هم از این موضوع استقبال کرد، اما امروز شاهدیم که جلسات شورای عالی فضایی نامنظم تشکیل می‌شود.   


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=73677

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.