تاریخ ارسال : ۰۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چرا ما ایرانی ها موقع تماشای تئاتر مودب نیستیم؟

روزنامه شهروند – پولاد امین: در روزهایی که سروصدای اعتراضات بازیگران به تماشاگران بی توجه تئاتر مباحث پردامنه ای را در رسانه های فارسی رقم زده؛ نشریات غربی نیز در یک تواتر زمانی شگفت به این ماجرا پرداخته اند.
  در ستایش سکوت
این بازیگر که در سال ٢٠٠۵ از یک تماشاگر زن خواسته بود یا موبایلش را خاموش کند یا از سالن بیرون برود، دوباره هم تصویر العملی دگرگونه به این قضیه نمایش داد و زمان اجرای نمایش پسران تاریخ از صحنه پایین آمد و از سالن بیرون رفت و اظهار کرد تا وقتی که تماشاگران موبایلشان را خاموش نکنند، روی صحنه نخواهد رفت.
دانیل کریگ هم اظهار کرد: پاسخ بده یا خاموشش کن! در سال ٢٠١٣ دیانا کوئیک هم در نمایشی که در تئاتر سنت جیمز لندن اجرا می گردید، به همین نحو بر علیه یکی از تماشاگران موضع گرفت و در ادامه هم رو به همه اظهار کرد که: عادت مسخره ای هست آوردن موبایل به سالن نمایش!

او علاوه بر این گفته، همانطور که بازیگر سینما توان دارد تمرکزش را مقابل دوربین محافظت نماید، تئاتری ها هم لازم هست قادر به این کار باشند!

 در ستایش سکوت 
    آن طور که اهالی آکادمیک تئاتر اظهار می کنند، این هنر در یکسو، بازیگران و هنرمندان را برصحنه دارد و در سوی دیگر، تماشاگران را بعنوان عنصر کلیدی پذیرفته هست. عنصری که گاهی به کار هم گرفته می گردد و در نمونه هایی چون تئاتر خیابانی و تئاترهای غیرصحنه ‍ ای، این کوشش می گردد که تماشاگران را تا حد محتمل در بازی ها مداخله دهد. بویژه در گونه ای به اسم «گیم تئاتر» تمام کوشش این هست که تماشاگر بعنوان یک طرف داستان وارد بازی گردد و حتی انتخاب هایش در ادامه یا انتهاء داستان، نقش ایفا می کند!
این برخوردها بین بعضی از تماشاگران و اهالی تئاتر، سوی تقابلی محسوسی هم پیدا کرد و خبرها گویای آن هست که حتی در فضای سایبری تصویر العمل بعضی از تماشاگران طوری بوده که هشتگی به اسم «با موبایل روشن به تماشای تئاتر می رویم»، ایجاد شده است!
تماشاگر حرفه ای و تماشاگرنما
همین ماجرا، بین تماشاگران تئاتر با حاضران در کنسرت های موسیقی یا تماشاگران سینما تفاوت به وجود می آورد اما گویا نزدیک به یک دهه، از وقتی که پای «چشم رنگی های سینما» به تئاتر باز شده، نوع عمومی تر تماشاگران هم در سالن های تئاتر دیده می گردد که روایت از مثبت یا منفی بودن آن هم، بین بازیگران و مطلعان تئاتر تفاوت دارد.
محسن احتشام کارگردان نمایش ناگهانی هم به «شهروند» اظهار کرد: ما با حمله بعضی از تماشاگران به تئاتر مواجهیم که تنها به سبب دیدن یک چهره به سالن تئاتر می آیند و قاعدتا چون تماشاگر دائمی تئاتر نیستند و با آمدن چهره ها می آیند و با رفت آنان می روند، رفتارهای خاص خود را هم دارند.
 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80861

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.