تاریخ ارسال : ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
سوداي صدا‌و‌سيماي کابينه به‌جاي رسانه ملي!

چرا می‌خواهید از رسانه ملی یک بنگاه سخن‌پراکنی برای «اظهارات و سخنان دولتی» بسازید؟!

پرسش مهم از دولت این است که اگر راست می‌گویید چرا چنین دغدغه‌ای را مثلاً برای بخش خصوصی ندارید؟ چرا می‌خواهید از رسانه ملی یک بنگاه سخن‌پراکنی برای «اظهارات و سخنان دولتی» بسازید؟!

به گزارش شلمچه نیوز، دولت «لایحه اداره صداوسیما» به مجلس می‌دهد! این صرفاً یک گزاره ساده که احتمال صدق و کذب آن برود، نیست بلکه بیشتر یک «نقشه» است برای فشار بیشتر به رسانه منتقد ملی تا تبدیل به «صداوسیمای کابینه» شود. دولتی که می‌خواهد رسانه مردم را هم در کابین خود قرار دهد تا صداوسیما، میلی- به میل دولت- شود! پرسش مهم از دولت این است که اگر راست می‌گویید چرا چنین دغدغه‌ای را مثلاً برای بخش خصوصی ندارید؟ چرا می‌خواهید از رسانه ملی یک بنگاه سخن‌پراکنی برای «اظهارات و سخنان دولتی» بسازید؟! آیا واقعاً دولت مستقر تا به آن حد نقشه جدایی کشیده که ابتدا به فکر جدایی مؤلفه‌های قدرت در نظام افتاده است؟!
درست در روزهایی که جناح‌های سیاسی فارغ از اولویت‌های اقتصادی و اجتماعی مردم درگیر بحث‌های قراردادهای نفتی بین ایران و فرانسه هستند، دولت به شکل خیلی نامحسوس و شاید بتوان گفت تا حدودی رندانه پیگیر طرحی است که صداوسیما را از یک رسانه ملی به بنگاه خبرپراکنی دولتی تبدیل می‌کند.

این طرح چیزی نیست جز لایحه اداره صدا و سیما، که چندی پیش در محافل و گعده‌های خصوصی مجلس و از طرف نمایندگان حامی دولت مطرح شده است. مصوبه این لایحه جامع در خصوص نحوه اداره سازمان صدا و سیما قبل از انتخابات از سوی شورای نظارت بر صداوسیما تصویب شده و جمشید جعفر‌پور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم پیش‌نویس قانون اداره سازمان صداوسیما را تهیه کرده است. با این وجود تقدیم لایحه اداره صداو سیما از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی در سکوت خبری ارائه شده و کمتررسانه‌ای تا به امروز درباره آن صحبت کرده است.

ضرغامی: این کار وجاهت قانونی ندارد
تنها اعتراض مهم به ارائه لایحه اداره سازمان صداوسیما از سوی عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق سازمان صداو سیما مطرح شد.

ضرغامی که این روزها در فضای مجازی فعال است در واکنش به این لایحه در توئیترش نوشت:‌«تقدیم لایحه اداره صداوسیما از طرف دولت به مجلس فاقد وجاهت عرفی و قانونی است. رسانه ملی حتی اگر تحت مدیریت مستقیم دولت هم باشد، باید مثل سایر دستگاه‌های دولتی پیش‌نویس لایحه را خودش تنظیم کند نه دیگران!»
در نگاه اول می‌شود گفت طرح و لایحه‌ای که صداوسیما را از یک رسانه عمومی خارج می‌کند و آن را در اختیار دولت قرار می‌دهد، به راحتی در مجلس یا بعد از آن در شورای نگهبان قانون اساسی رد می‌شود، اما دولت آیا این مسئله را نمی‌داند و اجازه می‌دهد لایحه‌ای که می‌تواند پیروزی استراتژیکی را به دنبال داشته باشد به همین راحتی از دست برود؟! شاید سکوت معناداری که این روزها درباره ارائه لایحه اداره صداوسیما مطرح شده ناشی از همین اطمینانی باشد که دولت از نتیجه کار دارد و می‌داند که می‌تواند بر موج حاصل از رد این نهادهای نظارتی سوار شود.

دولت‌ها همیشه ناراضی از صدا و سیما
ساختار صدا و سیما که پیش از انقلاب با نام سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران شناخته می‌شد بعد از انقلاب دچار تغییرات گسترده‌ای شد. سازمانی که روزی پسر دایی فرح پهلوی بر آن ریاست می‌کرد با تغییر ساختار و رویکردها قرار شد به عنوان رسانه ملی و در خدمت انقلاب اسلامی باشد اما از همان سال‌های ابتدایی دولت‌های بعد از انقلاب با این رسانه فراگیر و چند‌وجهی اصطکاک پیدا کردند. سابقه حدود چهار دهه ریاست افرادی از جمله محمد هاشمی، علی لاریجانی، سیدعزت‌الله ضرغامی، محمد سرافراز و عبدالعلی علی‌عسکری نشان می‌دهد که دولت‌ها غالباً از صدا و سیما انتظار همسویی و همکلامی با دولت و سیاست‌های آن را داشته‌اند و در مقابل نیز صدا و سیما از محدودیت‌های مالی و رفتاری که دولت‌ها بر این رسانه اعمال کرده‌اند، راضی نبوده است، حتی در دورانی که دولت دهم با اهدای مبلغی به صدا‌و‌سیما یک گشایش مالی موقتی در اوضاع بد مالی صدا و سیما ایجاد کرد، باز هم می‌شد رگه‌های پررنگ اختلاف میان دولت وقت و صدا و سیما را دید.

با وجود این هیچ دوره‌ای مانند دولت یازدهم که در طول عمر چهارساله آن سه رئیس بر سازمان صدا و سیما ریاست کرده‌اند، صدا و سیما با دولت دچار مشکلات حاد نبوده است. دولت یازدهم کم حوصله و انتقاد ناپذیر هیچ‌گاه نسبت به برنامه‌های انتقادی تلویزیون روی خوش نداشته است و از طریق نماینده‌هایش در شورای نظارت بر صدا و سیما بارها اعتراضش را کرده است.
حسام‌الدین آشنا یکی از دو نماینده دولت در شورای نظارت بیشترین انتقاد را به برنامه‌های تلویزیونی از جمله بخش‌های خبری مانند بخش ۲۰:۳۰ داشته است. اما ارائه لایحه برای تغییر در شیوه اداره صدا و سیما را نمی‌توان صرفاً در نتیجه برنامه‌های انتقادی صدا و سیما دانست. پس دولت به دنبال چیست؟!

دولت تلویزیون دولتی می‌خواهد
دولتمردان به خصوص در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری، صدا و سیما را بارها و بارها به عدم رعایت اصل بی‌طرفی متهم و عملاً فضای روانی ایجاد کرده‌اند که در نتیجه آن حامیان دولت یازدهم این تصور را بکنند که صدا و سیما متصل به همه مردم ایران نیست. دولتی‌ها بارها صدا و سیما را به رفتار جناحی متهم و اینگونه القا کرده‌اند که صدا و سیما مخالف آزادی‌هایی است که دولت از آن دم می‌زند و وعده‌اش را می‌دهد. در شرایطی که افکار عمومی حامیان دولت علیه صدا و سیما شوریده شده، دولتی‌ها بحث فضای مجازی را به عنوان جایگزین رسانه‌ای مانند صدا و سیما مطرح می‌کنند، فضایی که برخلاف برنامه‌های صدا و سیما کاملاً غیرقابل کنترل بوده و حضور در آن مخاطرات زیادی حتی برای خود دولت دارد. اما آدرس غلط دولت درباره صدا و سیما و اینکه هیچ انتقادی از دولت مستقر نشود، به چه فرجامی خواهد رسید؟!

ارائه لایحه اداره صداوسیما از سوی دولت، استقلال این رسانه را مخدوش کرده و آن را جزئی از اقمار دولت می‌کند که مجبور است سیاست‌هایش را از طریق قوه مجریه هماهنگ و اجرا کند.

صداوسیما به دولت باج می‌دهد؟!

نقطه نهایی آمال دولت برای فشار به صدا و سیما از طریق نپرداختن بودجه یا فشارهای سیاسی بر رسانه ملی که اوج آن ارائه لایحه مدیریت بر صدا و سیما است، گرفتن امتیازات راهبردی از صدا و سیما است. صدا و سیما به عنوان رسانه‌ای منتسب به حاکمیت با این روش مجبور می‌شود به دولت باج دهد و خواسته‌های دولت را مدنظر قرار دهد؛ کاری که با روح قانون اساسی نیز در تناقض است. در اصل دولت به دنبال ایجاد صدا و سیمای دولتی و نه ملی است. همان طور که حسن روحانی در جریان رقابت‌های انتخاباتی بسیار از مردم دم می‌زد این بار باید از رئیس‌جمهور خواست که یک رسانه ملی را برای مردم نگه دارد و به جای دست‌اندازی به یک رسانه ملی، تلاش کند تا میزان رضایت عمومی از صداوسیما و تولیداتش بالا برود نه اینکه در شرایط بد اقتصادی باعث شود صداوسیما برای بقا تن به هر قرارداد تبلیغاتی بدهد و برنامه‌های تلویزیونی به جولانگاه آگهی‌های بازرگانی محصولاتی مانند قابلمه و کفش‌های پیاده روی تبدیل شود.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56110

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.