تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۴۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چرخه معدوم سازی آشغال های عفونی در ارومیه + فیلم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، ، توجه به محیط زیست، محافظت و حفظ آن به صورت مستمر یکی از با اهمیت ترین دغدغه‌های بشر بوده و هست و در این میان نحوه از بین بردن مواد زاید مثل زباله‌ها پایدار مورد توجه همگان قرار داشته هست.

زباله‌ها طبق نوع مواد تشکیل دهنده در گروه‌های مختلفی مثل خانگی، ساختمانی، بیمارستانی، صنعتی، کشاورزی و دیگر زمینه‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند که در این میان زباله‌های بیمارستانی یا عفونی به‌ سبب میزان بالای آلایندگی لازم هست جدا از دیگر گونه‌ها جمع‌آوری، بی خطرسازی و معدوم گردند.

در دوره‌ای نه‌چندان دور زباله‌های عفونی را با سوزاندن معدوم می‌کردند که به‌دلیل آلودگی ثانویه آن یعنی انتشار گازهای مضر این روش معایب بسیاری داشت که با توسعه این بخش همانند دیگر کشور های توسعه یافته ولو دیر‌هنگام اقدام به استریل‌کردن و دفع این زباله‌ها گردید.

مبحث پسماندهای عفونی یکی از مهم‌ترین مباحث حوزه تندرستی هست که به صورت مستمر هر کدام از مراحل آن دارای حاشیه های مخصوص خود بوده و هر از گاهی وجود بعضی پسماندهای عفونی در اماکن عمومی و یا در کنار سایر زباله‌ها در فضای سایبری خبرساز شده و سبب بروز بعضی حساسیت‌ها در این بخش شده و کم‌کم مبدل به یکی از مطالبات مردمی هم می‌شود.

خبرگزاری تسنیم برای ارزیابی زیادتر این مبحث میزگردی را برگزار نمود که مهمان های این میزگرد عبارت هستند از سعید مینایی مهر، مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، پیام نوزاد، مسئول بهداشت بخش نازلو و عضو هیات مدیره و معاون برنامه‌‌ریزی سازمان نظام‌پزشکی ارومیه و علی صدقیانی‌فر، ریاست مرکز بهداشت ارومیه.

تفضیل این میزگرد و دیدگاه‌های کمپانی کنندگان در آن و جواب هر کدام به سؤالات از نظر می‌گذرد.

تسنیم: به چه زباله‌هایی پسماند عفونی اطلاق می‌شود؟

سعید مینایی مهر: پسماندی که از فعالیت‌های پزشکی و به‌نوعی با ترشحات بدن تولید گردند همانند سرسوزن و یا سرنگ، پسماند عفونی گفته‌ می‌شود که لازم هست مدیریت خاصی روی آن‌ها صورت گیرید تا به پسماند عادی مبدل گردند. 

تسنیم: آیا قانون خاصی در مورد دفع پسماندهای عفونی وجود دارد؟

 مینایی مهر: طبق قانون در تمامی فعالیت‌هایی که منتج به تولید پسماند عفونی می‌شود، تولیدکننده موظف هست که نسبت به بی‌خطرسازی و عادی‌سازی آن اقدام کرده و یا این عمل را به بخش‌های دارای صلاحیت واگذار کند.

تسنیم: در ارتباط با بی‌خطرسازی پسماندها لطفا زیادتر توضیح دهید.

مینایی مهر: این عمل به چندین روش صورت می‌گیرد مثل استفاده از دستگاه‌های مایکروویو یا شیمیایی از حالت عفونی خارج کرده و مبدل به پسماند عادی می‌کنند که دایرای چرخه فعالیت منحصر به‌ فرد بوده و می‌توان با آزمون‌های خاصی از نحوه کارکرد صحیح آن اطلاع پیدا کرد.

تسنیم: مدیریت پسماند‌های عفونی در آذربایجان‌غربی در چه وضعیتی قرار دارد؟

مینایی مهر: دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی نخستین دانشگاهی در سطح کشور بود که اقدام به مدیریت احسن پسماندها کرد و پیش از سال ۸۶ سایت سوزاندن پسماندهای عفونی وجود داشت که به‌دلیل تولید گازهای آلاینده، دانشگاه اقدام به خریدن دستگاه‌های بی‌خطرساز کرد و در تمامی بیمارستان‌ها انتصاب کرد تا پس از بی‌خطرسازی اقدام به تألیف آن‌ها کرده و به صورت ایمن دفع گردد بعلاوه در تمامی جایگاه ها درمانی کوچک‌تر از طریق شرکت‌های دارای صلاحیت این پسماندها جمع شده و به بیمارستان‌های دارای امکانات لازم جابه جا می‌شوند تا پس از بی‌خطرسازی در محل مد نظر دفع گردند.

تسنیم: وضع پسماندهای عفونی در شهرستان ارومیه در چه سطحی قرار دارد؟

صدقیانی‌فر: در شهر ارومیه، مدیریت پسماند‌های عمومی به دو صورت انجام می‌شود که در روش اول، مدیریت پسماندهای عمومی برعهده بیمارستان‌ها هست و با دستگاه‌های بی‌خطرساز اقدام به عادی سازی آن می‌کنند و روش دوم هم زیادتر مورد استفاده واحدهای عرضه خدمات بهداشتی قرار می‌گیرد که مدیریت این چرخه را با مساعدت شرکت‌های خصوصی دارای صلاحیت انجام می‌دهند.

تسنیم: چندی پیش چند پسماند عمومی در سطل زباله عمومی خبرساز گردید، لطفادر این مورد توضیحات لازم را عرضه دهید.

صدقیانی‌فر: طبق داده‌های دریافتی در جایگاه ها بهداشتی و بخش خصوصی دو تن زباله عفونی تولید می‌شود که اکثر از ۸۰ درصد آن پس از بی‌خطرسازی دفع می‌شوند و درصدد حل مشکل قدر باقی‌مانده هستیم چرا که به سود جامعه و خود آن‌ها هست.

برپایه قانون هر فردی که با فعالیت خود، اقدام به تولید زباله‌های عفونی کند خود وی وادار به مدیریت آن هست.

تسنیم: در سطح شهرستان ارومیه مورد ها هشدار یا پلمپ دیده شده هست؟

صدقیانی‌فر: از چند پارسال جلساتی با سازمان نظام پزشکی برگزار گردید که در این نشست ها دعوت به همکاری گردید که اکثرا قبول کردند و کسانی که رعایت نمی‌کردند اخطارهای بهداشتی به آنها داده گردید و بعضی از آنها تا مرز پلمب هم رفتند اما به آن فاز نرسیدند و امید داریم که هیچ‌موقع این اتفاق رخ ندهد

تسنیم: وضع مطب‌ها در تولید پسماندهای عفونی در چه شرایطی قرار دارد و مجموعه شما چه اقداماتی را در این مورد انجام داده و یا در دست اقدام دارد؟

پیام نوزاد: تولید کننده هر پسماند ویژه‌ای وادار به مدیریت و بی‌خطرسازی آن هست و سیستم حاکمیتی هم لازم هست پیش‌بینی‌های لازم را برای اجام این کار انجام  دهد تا نهادی خاص و یا شرکت‌های دارای صلاحیت اقدام به این عمل بکنند.

در بحث جمع‌آوری زباله‌های عفونی با مسرت آذربایجان‌غربی جزء استان‌های پیش‌رو هست و سازمان نظام‌ پزشکی نیز از نظر اطلاع رسانی و اموز کارهای خوبی را با انجام داده و با محیط زیست و شهرداری همکاری های لازم انجام داده هست.

دیده شدن چند زباله عفونی در سطل زباله قطعا مرتبط به تولید کننده نیست و شاید مرتبط به کمپانی جمع‌کننده آن بوده باشد چرا که روند مدیریت پسماندهای عفونی یک عمل مستمر و ادامه‌دار هست و محتمل هست هر از گاهی خلل و اشکالی در کار آن صورت گیرد.

تولیدکننده‌های بزرگ و عمده پسماندهای عفونی با جابه جایی مناسب زباله‌های خود به نازلو، پسماندهای عفونی عادی‌سازی شده و دفن می‌شوند و برای مطب‌هایی که زباله عفونی تولید نمی‌کنند و یا زیاد کم تولید می‌کنند از معاونت بهداشتی و سازمان محیط زیست درخواست کرده‌ایم که شرکت‌هایی که دارای شرایط و زیرساخت‌های لازم جهت مدیریت صحیح زباله‌های عفونی را دارند را ارائه کنند و قراردادکاری با آن شرکت‌ها امضاء گردد تا این مطب‌ها با آنها همکاری کند که در این زمینه هیچ‌گونه مقاومت و یا اخلال‌گری وجود ندارد.

تسنیم: آیا الان چنین همکاری‌هایی وجود ندارد؟

پیام نوزاد: متاسفانه زیرساخت لازم برای پوشش تمام جامعه پزشکی این امکان وجود ندارد و معتقد هستیم که برای شهری با جمعیت یک میلیون نفر زیرساخت‌های لازم انجام نشده هست که در این زمینه با توجه به چند بازدید از سایت نازلو کارهای شایسته ای در حال انجام هست.

در تیم مدیریت پسماندهای استان به کمپانی سومی هم اذن ورود داده شده هست تا فعالیت شرکت‌ها رقابتی گردد و کیفیت کار زیادتر گردد چرا که گاهی بعضی از شرکت‌ها به‌دلیل سخت‌گیری در بحث نظارت جرات ورود به این عرصه را ندارند به صورت مثال با یک‌بار مثبت شدن امتحان نظارت بر کارکرد آن‌ها دچار مشکل شده و برخورد دشواری با آنها انجام می‌شد.

تسنیم: آیا زیرساخت لازم در آذربایجان‌غربی برای مدیریت پسماند‌های عفونی وجود ندارد؟

مینایی مهر: در بحث مدیریت پسماندهای عفونی علاوه بر این که دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی پیش‌تاز بوده، این استان در استفاده از شرکت‌های خصوصی برای مدیریت پسماندها هم پیشتاز هست که حتی برای تعلیم این مدیریت چندین بار به آذربایجان‌غربی عزیمت شده هست.

پیش از سال ۸۶ هر سه دستگاه زباله‌سوز را به سایت نازلو جابه جا کردیم تا در آنجا معطوف گردند و به‌علت تولید گازهای آلاینده به آن هم بسنده نکرده و دستگاه‌های مایکروویو را جایگزین آن‌ها کردیم و علاوه بر آن در آخرین جلسهمدیریت پسماند استان هم معین گردید تا با کمپانی دیگری رار داد بسته شودکه کارهای اولیه این امر هم انجام شده و امید هست که هم مشکل ۲۰ درصد زباله عونی باقی‌مانده حل گردد و هم در صورت ایجاد مشکل برای کمپانی دیگر و اخلال در کار آن، جایگزین شایسته ای وجود داشته باشد و در کنار این مورد ها، یک رقابت سالمی هم بین شرکت‌ها صورت پذیرد.

تسنیم: در حال حاضر نظارت انجام می‌شود؟ اگر بلی چه کسی این اقدام را انجام می‌دهد؟

مینایی مهر: دو ارگان معاونت بهداشت و ناظران محیط زیست وظیفه نظارت را برعهده دارند که از تمامی مراحل بازدیدهای دوره‌ای را انجام می‌دهند مثل جمع‌آوری، حمل و نقل و حتی خودروهای حمل و نقل.

تسنیم: با توجه به این که نظارت درست و مستمر یکی از مطالبات کلیدی مردم هست، نظارت شما بر جمع‌آوری و دفن پسماندهای عفونی چه طور انجام می‌شود و بزرگ ترین چال شما در این مورد چیست؟

صدقیانی‌فر: در شهر ارومیه، هر روز بین ۲۰ تا ۲۵ هزار سرنگ استفاده شدهتولید می‌شود که با توجه به این که درصد اندکی از آن‌ها آلوده به بیماری‌های واگیردار می باشند، قطعا اگر جمع‌آوری نشوند وضع وخیمی پیش می‌آید که با مسرت در طبق آمار و اعداد و این‌که شیوع این بیماری‌ها کاهش یافته هست، در این زمینه وضع هر روز خوب تر از قبل می‌شود که نشانه‌ای از مدیریت صحیح هست.

نظارت ما یک نظارت مستمر و تنگاتنگی هست که همکاران فوریت‌های بهداشتی محیط از حدود ۶:۳۰ صبح کار خود را با نظارت بر نانوایی‌ها و مورد ها همانند آن کار خود را آغاز می‌کنند و تا ۲۲ شب با نظارت بر رستوران‌ها ادامه دارد و در این مورد اطلاع رسانی‌های گسترده‌ای انجام شده هست تا در صورت واقع شدن هر گونه تخلفی به ما خبر دهند و این تخلف می‌تواند از یک مرکز عرضه خدمت آغاز گردد تا مرکز جمع‌آوری زباله‌های عفونی.

یکی دیگر از زباله‌های عفونی، زباله‌های خانگی عفونی  می باشند که هرچند قسمت اندکی دارند اما ارزشمند می باشند که در این زمینه شهروندان لازم هست مدیریت و بی‌خطرسازی را انجام دهند و یا برای دریافت راهنمایی‌های لازم با مجموعه ما ارتباط دریافت کنند.

هیچ‌کدام از همشهریان دلواپس نظارت نباشند چرا این عمل زیاد خوب انجام می گردد.

مینایی مهر: خوب ترین ناظر خود مردم می باشند و از مردم عزیز درخواست می‌کنیم که در صورت رویت هر گونه مشکل بهداشتی، با سیستم ۱۹۰ در میان بگذارند تا در اسرع وقت برخورد گردد.

 تسنیم: در این زمینه چه انتظاری از دیگر نهادها دارید؟

علی صدقیانی فر: برای بازیافت زباله‌های عمومی با شهرداری صحبت‌هایی انجام شده هست.

این که در یک سطل زباله‌ای سرنگ یا ظرف دوا دیده گردد دلیلی بر این نیست که کل سیستم زیر پرسش برود چرا که این مجموعه تمام توان و کوشش خود را برای انجام مطلوب این امر به کار می‌گیرد و مردم هم اصلا نگراننباشند چرا که نظارت‌ها زیاد شدید بوده و علاوه‌بر  آن هم تولیدکنندگان زباله‌های عمومی و هم شرکت‌های ذیربط هم دقت کافی در کار خود دارند.

مقوله بهداشت‌ هم اینچنین هست و انتظار می‌رود که مردم زیادتر وارد بحث‌های همکاری تندرستی ورود پیدا نمایند و ما نیز اهتمام می‌کنیم که آموزش‌های لازم را ارئه دهیم و علاوه بر آن، شهرداری‌ها که رسالت کلیدی را ایفا می‌کنند و انتظار ما سازمان مدیریت پسماند این هست که به کارگزاران خود اعلام کنند که با دیدن زباله‌های عفونی در کنار دیگر زباله‌ها قطعا برخورد نمایند و به ما نیز اطلاع دهند.

مینایی مهر: اگر ما موفق به اکتساب رده برتر شده‌ایم در سایه ارتباط تنگاتنگ با سایر ارگان‌ها بوده هست و شهرداری ها مساعدت کرده‌اند و ان شاء الله در تندرستی ارومیه و آذربایجان‌غربی زیادتر از قبل کوشا باشیم.

فیلم و گزارش: یوسف عباسی و مرتضی محمدصادقی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81234

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.