تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چند میلیون نفر در دنیا دیابتی هستند؟/ رقم نجومی که در ایران صرف معالجه دیابت می گردد

آمار مبتلا شدن به دیابت در ایران و جهان/ چند نفر در ایران دیابت دارند؟/ چند میلیون نفر در دنیا دیابتی هستند؟ + آمار ایران/ سالیانه چند نفر در ایران انسولینی می شوند؟/دیابت قاتل چند درصد از جوانان ایرانی هست؟/ رقم نجومی که در ایران صرف دیابت می گردد/  رقم نجومی که در ایران صرف معالجه قند خون می گردد/انسیه اصفهانی ریاست مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و معالجه گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ با اشاره به آمار مبتلایان به دیابت در ایران و دنیا اظهار کرد: حالا ۴۲۵ میلیون نفر در دنیا دیابت دارند و طبق حدس فدراسیون جهانی دیابت، آمار مبتلایان تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر خواهد رسید.

قند خون، قاتل ۴۰ درصد ایرانی ها

وی دنبال کرد: شیوع دیابت در ایران ۹ تا ۱۲ درصد گزارش شده که از این تعداد ۹۵ درصد به دیابت نوع ۲ و سالیانه ۸۰۰ نفر به دیابت نوع یک مبتلا می‌شوند، علاوه بر این سالیانه ۴۰ درصد فوت و میر اشخاص زیر ۴۰ سال در کشور به سبب دیابت و عارضه ها آن هست.

اصفهانی در ادامه به هزینه‌های دیابت در کشور اشاره نمود و اظهار کرد: سالیانه ۱۷ هزار میلیارد تومان صرف دیابت در ایران می‌شود که این هزینه دربردارنده دارو، امکانات مورد احتیاج مریض ها دیابتی، ضعف ها، بستری و بیمه‌هاست.

ریاست مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران عنوان نمود: به منظور کاهش و کنترل مریضی دیابت در ایران برنامه دیابت کشوری با درخواست وزارت بهداشت از پژوهشگاه علوم، غدد و متابولسیم دانشگاه علوم پزشکی تهران تدوین و با همکاری دانشگاه تهران سیستم رجیستری دیابت کشوری بر پایه وب راه اندازی گردید.

دیابت چهارمین عامل فوت و میر در دنیا

ریاست مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران اظهار کرد: از ۲ سال پیش سند بیماری‌های غیر مسری در وزارت بهداشت تدوین گردید تا راهکار‌هایی برای کنترل و مدیریت این بیماری‌ها مطرح گردد.

پیشگیری و کنترل قندخون با برنامه دیابت کشوری

وی دنبال کرد: در سند بیماری‌های غیرواگیر یکی از مریضی های مورد توجه دیابت بود که برای  پیشگیری و کنترل این مریضی چهارچوب عرضه خدمت تدوین گردید و این چهارچوب دربردارنده نحوه عرضه خدمت در سطوح متفاوت برای پوشش خدمات، کیفیت خدمات و خدمت رسانی مطابق استانداردها، معاینه ادواری مریض ها، شناسایی زودرس مریض ها دیابتی، پیشگیری از عارضه ها دیابت و ثبت اطلاعات مریض ها هست.

اصفهانی با اشاره به  عنوان نمود: این سیستم به منظور ثبت اطلاعات مریض ها دیابتی کنترل، پیشگیری و همکاری با سازمان‌های بیمه گر برای خدمت رسانی مناسب به مریض ها دیابتی راه اندازی گردید.

وی اضافه کرد: در برنامه دیابت کشوری راهکار‌هایی برای رسیدن به مهم‌ترین اهدافمان در نظر گرفتیم و در این راستا پژوهش‌هایی انجام می‌شوند تا کیفیت زندگی مریض ها دیابتی خوب تر گردد.

اصفهانی تصریح نمود: افزون بر این مورد ها در برنامه دیابت کشوری، تعلیم در دستور کار قرار دارد و تعلیم در سطوح متفاوت برای مریض ها دیابتی، خانواده ها، پرستاران و پزشکان مدنظر داشته شده هست تا بتوانیم از عارضه ها مریضی پیشگیری کنیم و مریض ها دیابتی زندگی بهتری دارا باشند.

سیستم ای برای ثبت مریض ها دیابتی در کشور

ریاست مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران اظهار کرد: سیستم ثبت مریض ها دیابتی تحت وب راه اندازی شده و در بعضی دانشگاه‌های علوم پزشکی و کلینیک‌های دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تدریج این سیستم در سراسر کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: سیستم ثبت اطلاعات مریض ها دیابتی کشور در حال گسترش بوده و  بعضی دانشگاه‌های علوم پزشکی مثل ساری، رفسنجان و بندرعباس در استفاده از این سیستم پیشتاز بوده اند.

اصفهانی یادآور گردید: این سیستم تحت وب  در جایگاه ها خصوصی من جمله مطب پزشکان که مریض ها دیابتی به آنان مراجعه می کنند، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95388

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.