تاریخ ارسال : ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چهره شطرنجیِ عملی به اسم «اختلاس»

هفته نامه کرگدن – کیوان ارزاقی: گویی خاوری برای آن که پول ها چندان هم حیف و میل نشود ساکن بریدل پث، یکی از محله های اعیان نشین تورنتو و همسایه سلین دیون یکی از خواننده های مشهور دنیا گردید.

نه این که تا قبل از آن از اختلاس چیزی نشنیده بودیم و اختلال همچون کلمات تازه علمی و تکنولوژی در همان سال ها به فرهنگ لغاتمان وارد شده بود، نخیر، اختلاس بود اما گویی تا همان سال ها چندان رایج و شایع نبود که هنگامی هر روزنامه ای را ورق می زنی خبری از آن بخوانی.
وقتی رقم های یک، دو، سه با نظم و ترتیب کنار هم نشستند و اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی اتفاق افتاد، آشکار گردید که در همان نخستین اختلاس پرسر و صدا، با اختلاسگری منضبط و وسواسی در چیدمان ارقام طرفیم. از انجایی که خبر ها غیررسمی از فاضل خداداد بعنوان نابغه اقتصادی اسم می برد، او اسمش را بعنوان نخستین محرم اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران ثبت کرد و گویی بر اثر یک اشتباه محاسباتی به ایران بازگشت تا پاسخگوی بعضی ابهامات باشد و مبالغی را عودت دهد که محکوم به اعدام گردید و تمام.   فاضل خداداد در حالی اعدام گردید که ما تاکنون داشتیم 123 میلیارد را در ذهنمان گمان می کردیم و هر چقدر صفرهای آن را با دست و پایمان می شمردیم. چند سال بعد، اسم شخص دیگری همراه با اختلاس و فساد اقتصادی به گوش رسید. این بار اسم شهرام جزایری سر زبان ها افتاد.س 
گروه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا با سه هزار میلیارد تومان به میدان آمده بود. بیست سال از اختلاس مشهور ۱۲۳ میلیارد تومانی سپری شده بود و ما تاکنون در حال تمرین و نوشتن آن بودیم.  صد و بیست و سه میلیارد را به راحتی با حروف می درج کردیم اما آن جا که لازم هست رقم اختلاس را با عدد می درج کردیم صفرهای آن دائما کم و زیاد می گردید. هر چقدر رویاهایمان بزرگ و بزرگ تر می گردید و به این تفکر می کردیم که با داشتن حتی یک میلیارد توان داریم سوار بر اسب سفید بشویم و به چه رؤیاهایی که برسیم، به همان اندازه تعداد خطاها در شمردن صفرها زیادتر می گردید.   سال ها بود در نوشتن رقم اختلاس اول مشکل داشتیم که خبر رسید چه نشسته اید که این بار اختلاس سه هزار میلیارد تومانی دست یافته هست. اعتراف آبرومندانه ای هست اگر بگویی از نوشتن رقم های اختلاس عاجزی! آخر من کارمند را چه به دیدن و شندین چنین ارقام نجومی و غیرقابل تصوری؟ نه من که حتی روزنامه ها نیز قادر به نوشتن سه هزار میلیارد تومان نبودند و لازم هست یک ورق آچهار به سر و ته روزنامه وصله پینه می کردند تا بتوانند صفرهای اختلاس را تیتر یک صفحه اول کنند.
دادگاه های بسیاری برگزار گردید.  

محمودرضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی، به کانادا رفت تا کمی ساختمان سازی کند. گویی خاوری برای آنکه پول ها چندان هم حیف و میل نشود ساکن بریدل پث، یکی از محله های اعیان نشین تورنتو و همسایه سلین دیون یکی از خواننده های مشهور دنیا گردید تا شاید برای فیلم بعدی، آهنگی محزون تر و غمگین تر بسازند. ز» است؛ از انجایی که انگار اختلاس خیال تمام شدن ندارد، من تاکنون به ۱۲۳ میلیارد تومان تفکر می کنم. به سه هزار میلیارد تومان که نمی دانم چند صفر دارد و به معدل ده و چهل صدم مه آفرید و معدل فوق لیسانس خودم که اگر همت زیادتری کرده بودم، نوزده می گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77955

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.