تاریخ ارسال : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چهره های سال ۹۶ چه کسانی بودند؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، هر سال به انتهاء سال که نزدیک می‌شویم، آدم‌هایی را که طی یک سال گذشته در خبر ها و روزمره زیادتر نام‌شان را شنیده‌ایم یا تصویرشان را دیده‌ایم، دوباره ردیف می‌کنیم.

در این گزارش چهره‌هایی را که بیشتر از دیگران در سال ۹۶

آذری جهرمی

وزیر جوان ارتباطات با توجه به نحوه ارتباطش با مخاطب های و پاسخگو بودنش در زیادی مورد ها را باید در فهرست چهره‌های سال ۹۶ محمدجواد آذری جهرمی یک دهه شصتی تمام عیار هست و برای نخستین بار هست که وزیری در کشور مالک منصب می‌شود که بعد از انقلاب سال به دنیا آمده هست. محمدجواد آذری جهرمی یک دهه شصتی تمام عیار هست و برای نخستین بار هست که وزیری در کشور مالک منصب می‌شود که بعد از انقلاب سال ۵۷ او مدرک کارشناسی مهندسی برق دارد و با وجود اینکه در مرداد ماه رای قبول کننده و پایین‌ترین میزان رای اعتماد در میان وزرای ایده ای دولت دوزادهم، وزیر گردید؛ اما در ادامه نمایش داد که زبان نسل جدید را خوب می‌داند و با حضور پررنگ در فضای سایبری مثل توئیتر و اینستاگرام توانست رابطه خوبی با مردم ایجاد کند. او مدرک کارشناسی مهندسی برق دارد و با وجود اینکه در مرداد ماه ۹۶ با ۱۵۲ او در مواقع ضرورت پاسخگو هست و در مورد شبهه هایی که مخصوصا در فضای سایبری راه می‌افتد، گفت وگو می‌کند و اهتمام کرده پای صحبت‌هایش بایستد. وزیر جوان ارتباطات در جریان اعتراضاتی که در ایران رخ داد، با مدیر تلگرام رابطه ایجاد کرد تا بتواند صفحه‌های تلگرامی را که مردم را دعوت به رفتارهای خشونت آمیز می‌کرد، فیلتر کنند. حضور آذری جهرمی به عنوان وزیر نوید بخش این موضوع هست که راه برای جوان‌ترها باز می‌شود و می‌توان امید داشت که سال‌های بعد دهه شصتی‌های بیشتری را در سمت‌های متفاوت دید. سال آینده سال سخت او برای تصمیم‌های بزرگ هست. سیدمحمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز از آن‌جایی اسمش بر سر زبان‌ها افتاد که فرمان داده بود نرده‌هایی که در مراسم امام جمعه میان مردم و مسئولین قرار دارد را با این نگاه که هیچ دیواری بین خدمتگزاران نظام و ملت نباشد، بردارند.

امام جمعه تبریز

این اقدام او در میان مردم و مخصوصا فضای سایبری انعکاس زیادی داشت و توجه‌ها را به وی جلب کرد. بعد از این اتفاق امام جمعه تبریز زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها رفته بود و رفت و آمد با تاکسی و اتوبوس، حضور در بازار و حتی ورزشگاه بازتاب‌های زیادی پیدا نمود. آیت‌الله آل‌هاشم با رفتارهای مردمی و بی‌تکلف توانست یکی از چهره‌های سال باشد. آیت‌الله آل‌هاشم با رفتارهای مردمی و بی‌تکلف توانست یکی از چهره‌های سال ۹۶ ماجرا از یک عکس آغاز گردید، تصویری که داعشی‌ها منتشر نمودند و به احتمال زیاد فکر می‌کردند قرار هست ما را بترساند.

شهید حججی

اما همان عکس ایرانی‌ها با هر نگاه و اعتقادی را کنار هم جمع کرد. و در عملیاتی مُستشاری در منطقهٔ التَنْف (منطقهٔ مرزی بین سوریه و عراق) توسط نیروهای داعش به اسارت درآمد و بعد از دو روز به‌دست داعش به‌قتل رسید.

محسن حُججی متولد سال ۱۳۷۱ بود که در مرداد ماه ۱۳۹۶ ابتدا خبرگزاری اسپوتنیک نیوز، به نقل از رسانه‌های منسوب به داعش، خبر اسارت وی را اعلام نمود. حججی دهمین عضو از لشکر زرهی ۸ در جریان تحویل پیکر محسن حججی به نیروهای حزب‌الله لبنان، . در جریان تحویل پیکر محسن حججی به نیروهای حزب‌الله لبنان، ۳۵۰ تن از نیروهای داعش بهمراه خانواده‌هایشان به شرق سوریه جابه جا گردیدند. در ایران عکس او و بعدتر در مراسم تشییع پیکر او جمع زیادی از مردم حضور پیدا نمودند.

رضا پرستش

اوائل سال ۹۶ بود که رضا پرستش طی گفت‌وگویی در خبرگزاری مهر از خودش را شخصیت دوم لیونل مسی معرفی کرد. او که متولد ۳۰ آبان ماه ۱۳۷۱ او که متولد هست اکنون دیگر به مسی ایران معروف شده هست. البته اکنون دیگر شبیه به وی صورتش را درست می‌کند، مدل موهایش شبیه به مسی هست و اهتمام می‌کند مثل او راه برود.

پرستش در ۳۱ خرداد در کویت با ایکر کاسیاس دروازه‌بان پیشین رئال مادرید دیدار نمود و با عزیمت به بارسلون و حضور در استادیوم نیوکمپ توجه فوتبال دوستان و رسانه‌های اسپانیایی را به خود جلب کرد. حضور بدل ایرانی لیونل مسی در نیوکمپ در جریان دیدار بارسلون و مالاگا به مقداری خبرساز گردید که دوربین‌های تلویزیونی در جریان پخش این مسابقه چند بار وی را به عکس کشیدند. او علاوه بر این مکررا موضوع دوربین‌های گوشی تماشاگران پر شمار این مسابقه جای گرفت و زیادی از شهروندان بارسلون نیز با او عکس یادگاری انداختند. البته سر انجام مسی وی را جدی نگرفت. اما رضا پرستش با همین کار توانست مسیر زندگی اش را تغییر دهد و هم در کشور و هم در رسانه‌های بیگانه شناخته گردد.

نرگس کلباسی

اسم کاملش نرگس حسن کلباسی اشتری هست که در ایران به دنیا آمده، اما او یک نیکوکار ایرانی بریتانیایی هست که برای کودکان یتیم و معلول هند پرورشگاه‌هایی می‌ساخت و بعد از حادثه‌ای به قتل غیرعمد یک کودک متهم گردید که در مارس ۲۰۱۷ و با حکم دادگاه تجدید نظر در شهر رایاگادا، از همه اتهامات وارده تبرئه و بی‌گناه شناخته گردید.

به نوشته نشریه دیلی میل یکی از کودکان در سال ۲۰۱۴ در اردو ناپدید گردید. این کودک در اردویی که توسط خانم کلباسی تدارک دیده شده بود غرق شده بود و به دنبال آن نرگس اشتری با اتهام «قتل غیرعمد» رو به رو گردید، و در حالتی که اتهامش ثابت می‌شد، می‌توانست به حبس محکوم گردد. وی در یک درخواست که در آن زمان به زبان انگلیسی منتشر نمود از دوستان و همکارانش در بریتانیا خواست که از او پشتیبانی نمایند.

وی در یک درخواست که در آن زمان به زبان انگلیسی منتشر نمود از دوستان و همکارانش در بریتانیا خواست که از او پشتیبانی نمایند. محمدجواد ظریف در آذر ۹۵ در محل سفارت ایران در دهلی‌نو با نرگس کلباسی اشتری دیدار نمود. اما در همان زمان برای نرگس کلباسی حکم یک سال زندان و ۳۰۰ در همین زمان دولت ایران اعلام نمود که از نرگس اشتری پشتیبانی می‌کند.

اما فروردین ۹۶ بود که نرگس کلباسی در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی خود درج کرد که حکم دادگاه تجدیدنظر در شهر رایاگادا در مورد پرونده اعلام و از همهٔ اتهامات وارده تبرئه و بی‌گناه معروف هست.

بنیتا، آتنا

بعد از این اتفاق او در برنامه «ماه عسل» حضور پیدا نمود و از علاقه‌اش به رفتن به حج گفت وگو کرد که بعد از مدتی توانست به صفر حج هم برود. اما این انتهاء ماجرا نبود به صورتی که دیگر به وسیله وسیع شدن شبکه های اجتماعی روز به روز تعداد عکس بچه های گمشده ای که پدر و مادرشان برای پیدا کردن فرزندشان دست به دامن فضای سایبری می گردیدند زیادتر می گردید؛ تا جایی که با واقعه ی گم شدن بنیتای دهه ماهه و دست آخر پیدا گردیدن جسم بی جانش تلخی این موضوع به اوج خودش رسید و معضل دزدیده شدن بچه ها در برهه ای از زمان از یک خبر ناگوار مبدل به یک بحران جدی در سال ۹۶ علاوه بر این نرگس کلباسی طی روزهای بعد از زمین لرزه کرمانشاه طولانی مدت را در میان خانواده‌های زمین لرزه زده گذراند.

مریم میرزاخانی

همین چند سال جلو بود که مریم میرزاخانی ریاضیدان و استاد دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۴ مردم هنوز خاطره تلخ قتل ستایش را در سال گذشته از یاد نبرده بودند که واقعه ی ترسناک و به قتل رسیدن دلخراش آتنا هم به آن اضافه گردید. دانشجوی نخبه‌ای که درست ۲۰ اما این انتهاء ماجرا نبود به صورتی که دیگر به وسیله وسیع شدن شبکه های اجتماعی روز به روز تعداد عکس بچه های گمشده ای که پدر و مادرشان برای پیدا کردن فرزندشان دست به دامن فضای سایبری می گردیدند زیادتر می گردید؛ تا جایی که با واقعه ی گم شدن بنیتای دهه ماهه و دست آخر پیدا گردیدن جسم بی جانش تلخی این موضوع به اوج خودش رسید و معضل دزدیده شدن بچه ها در برهه ای از زمان از یک خبر ناگوار مبدل به یک بحران جدی در سال گردید. این بار بعد از دو دهه و چهار سال مقابله با مریضی سرطان از دنیا رفت تا سال کنونی نه افتخارآفرینی‌اش که فقدان از دست دادنش وی را مبدل به یکی از چهره‌های سال ۹۶ برای نخستین بار موفق به اکتساب مدال فیلدز گردید و به همین مناسبت در صدر خبر ها رسانه های ایران و جهان جای گرفت و همگی مان به علت این اکتساب موفقیت احساس افتخار کردیم و به ایرانی بودنش بالیدیم.

حمید صفت

دانشجوی نخبه‌ای که درست سال پیش، از سانحه تصادف اتوبوس دانشجوهای شریف که زیادتر سرنشینان آن جان شکست خوردند جان سالم به در برد. این بار بعد از دو دهه و چهار سال مقابله با مریضی سرطان از دنیا رفت تا سال کنونی نه افتخارآفرینی‌اش که فقدان از دست دادنش وی را مبدل به یکی از چهره‌های سال برای ایرانی‌ها کند. این خواننده رپ را میتوان جزء هنرمندان زیرزمینی دانست که مردم ایران وی را به وسیله کارهایش می شناختند.

علیرضا کریمی

علیرضا کریمی ماچیانی از کشتی‌گیران ایرانی هست که مدال برنز مسابقات قهرمانی کشتی جهان در سال ۲۰۱۵ یک خواننده که به گفته خودش طی این سالها در سبک رپ اعتراضی مشغول به کار بوده هست؛ اما چیزی که سال کنونی از حمید صفت چهره ساخت واقعه ی درگیری و قتل ناپدری اش بود که سر انجام منتج به دستگیری این شخصیت گردید. اما چیزی که اسم کریمی را بر سرزبان‌ها انداخت حضور خودش در مسابقات امیدهای جهان ۲۰۱۷ رخدادی که حسابی در فضای سایبری و رسانه ها سر و صدا کرد و موجب گردید تا اسم حمید صفت به وسیله این سانحه بیشتر از پیش بر سر زبان ها بیفتد. را بدست آورد. اما چیزی که اسم کریمی را بر سرزبان‌ها انداخت حضور خودش در مسابقات امیدهای جهان بود، در حالی‌که او سه بر دو از رقیب روسی خود جلو بود با فرمان مربیان که به وی اظهار کردند «علیرضا باید ببازی» خاک گردید تا در دور بعد با رقیب صهیونیستی مواجه نشود. چون در صورت کشتی نگرفت با رقیب صهیونیستی اتحادیه جهانی کشتی تیم ایران را جریمه می‌کرد و ایران هم ترجیح داد به این تیم نخورد.»

لوون هفتوان

در روزهای انتهایی سال ۹۶ البته در این میان فدراسیون کشتی ایران در بیانیه‌ای از این کار علیرضا کریمی پشتیبانی کرد.

مرجع:مهر


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92430

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.