تاریخ ارسال : ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چهل سال پس از انقلاب اسلامی در حسرت تشکیل دولت اسلامی

 

سیدیاسر جبرائیلی معاون پژوهش و آموزش خبرگزاری فارس در جمع دانشجویان دانشکده رسانه فارس به بیان بررسی علل عدم شکل نگرفتن دولت اسلامی پس از چهار دهه پرداخت. 

 

به گزارش شلمچه نیوز، متن کامل دیدگاه مهم جبرائیلی را در زیر می خوانید:

هدف مردم ایران شکل دادن تمدن اسلامی ایران است و نهایت، تمدن اسلامی در رفاه دنیوی و سعادت اخروی برسد. برای رسیدن به این تمدن ما دو مسئله را پشت سر گذاشتیم و در یک مرحله جاری هستیم و دو مرحله را پیش رو داریم.

موفق شدیم انقلاب اسلامی را به پیروزی برسانیم و نظاام اسلامی را تشکیل بدهیم اما هنوز دولت اسلامی را نتوانستیم تشکیل بدهیم  در مرحله دولت سازی اسلامی هستیم باید بعد از این جامعه اسلامی و نهایتا تمدن اسلامی بسازیم.

دولت به معنی اهم کلمه است که شامل همه دستگاه های اجرایی و قانونی می شود ما در حال حاضر دولت اسلامی نداریم و حکومت طاغوت سرنگون شد و ساختار شکل گرفت اما دولت اسلامی به معنی اینکه نهادهای اسلامی، اسلامی رفتار کنند، نداریم. فلهذا الان در مرحله دولت سازی اسلامی هستیم حدود ۱۵ سال برای انقلاب اسلامی زحمت کشیدیم انقلاب اسلامی به پیروزی رسید یعنی از سال ۴۲ نهضت انقلاب شروع شد و سال ۱۳۵۷ به نتیجه رسید و انقلاب اسلامی پیروز شد.

در یکی دوسال اول قانون اساسی نوشته شد و رفراندوم جمهوری اسلامی برگزار شد و قانون اساسی تصویب شد و نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت اما چهل سال است که هنوز نتوانستیم که دولت اسلامی را شکل بدهیم.

 

چه باید کرد تا دولت اسلامی شگل بگیرد؟

دولت اسلامی یعنی همه آحاد مردم یعنی مردمی که حتی جزء اقلیت ها هستند، بهترین شکل دولت و بهترین شکل حکومتی که همان اقلیت  دینی هم بتواند بهترین شکل در داخلش زندگی کند همان دولت اسلامی است و هیچ گزینه دیگری نیست و سعادتش تضمین می شود.

من فکر می کنم شاخص ها و ملاک های مشابه ای در تمام این مراحل پنچگانه تمدن اسلامی در دولت اسلامی صدق می کند یعنی هم در ۱۶ آذری که نیکسون آمد و دانشجویان اعتراض کردند و آن حادثه پیش آمد مخاطب مبارزات دانشجویی و مطالبات دانشجویی آمریکا و ایادی داخلی اش یعنی پهلوی بود.

آمدیم پس از سرنگونی نظام پهلوی در فرایند و تشکیل سازی نظام اسلامی ما با ایادی آمریکا در داخل هم طرف بودیم و جریان نهضت آزادی، جریان لیبرال، جریان ملی مذهبی اینها اول می گفتند شاه بماند و آقای بازرگان در پاریس به امام گفتند شاه بماند و سلطنت بکند ولی حکومت نکند. امام فرمودند اگر شاه بماند دیگر جای من و شما نیست.

اینها دنبال حفظ شاه بودند و پس از اینکه شاه حفظ شد گفتند جمهوری اسلامی نباشد جمهوری دموکراتیک اسلامی باشد بعداز اینکه رفراندوم ۱۲ فروردین ۵۸ رأی آورد و قانون اساسی تشکیل شد آمدند و گفتند قانون اساسی نباید بر اساس قوانین اسلام نوشته شود و پیش نویسی از قانون فرانسه و الجزایر و چند کشور دیگر گرفتند و گفتند این باید باشد.

یعنی بعد از انقلاب اسلامی منازعه برای شکل گیری نظام اسلامی و الان دولت اسلامی اگر زمانی با آمریکا و پهلوی بود الان با  لیبرال ایرانی است یعنی جریان لیبرال موجود در ایران که کم هم در دستگاه های جمهوری اسلامی نیستند برای تشکیل دولت اسلامی باید با اینها مبارزه کرد اینها زمانی مانع شکل گیری نظام اسلامی بودند و الان هم مانع شکل گیری دولت اسلامی هستند.

جریان لیبرال در کشور جای پهلوی را پُر کردند یعنی لیبرال های پس از انقلاب جای رژیم پهلوی را برای آمریکا پُر کردند. دانشجو اگر بخواهد مبارزه کند باید بداند آمریکاستیزی و یک پایه اش هم ستیز با لیبرال های داخلی است که جای پهلوی را پر کردند.

برای تشکیل دولت اسلامی چه باید کرد؟
من فکر می کنم همانطوری که برای تشکیل نظام اسلامی و قبل از آن پیروزی انقلاب اسلامی که با پشتوانه همه آحاد مردم این موفقیت حاصل شد بدون پشتوانه مردمی دولت اسلامی شکل نخواهد گرفت یعنی مبارزه و رسالت دانشجو و تمام جریان های سیاسی که خودشان را مدعی این می دانند که در مسیر انقلاب اسلامی هستند باید با پشتوانه مردمی برای شکل گیری دولت اسلامی بکوشند. یعنی کسانی که مردم را از صحنه بخواهند کنار بگذارند و فکر می کنند خودشان می توانند بدون پشتوانه مردمی دولت اسلامی را تشکیل بدهند سخت در اشتباه هستند و نه نگاه امام این بود و نه نگاه حضرت آقا این است که ما مردم را کنار بگذاریم. همانطوری که به پشتوانه مردم دولت اسلامی به پیروزی رسید حتما به مردم نیاز است تا دولت اسلامی شکل گیرد.

برای اینکه اراده های جمهوری اسلامی طبق اراده های اسلامی رفتار کنند چه کار باید بکنیم؟ آیا اندیشکده درست کنیم و مدام فکر کنیم که چکار باید بکنیم؟

من فکر می کنم یکی از مشکلات ما در این چهار دهه این بود که همه اش دنبال فکر کردن بودیم یعنی به دنبال این بودیم که برویم به تمدن اسلامی فکر کنیم.  جریان لیبرال الان به شدت دنبال ادغام  جمهوری اسلامی بر نظم بین المللی با آمریکاست و آنها دارند کار می کنند ولی ما اندیشکده درست کردیم و داریم همایش برگزار می کنیم و فکر می کنیم.

ما تا حدود زیادی در کشور خودمان مشکل تفکر نداریم مشکل مصرف فکر داریم یعنی فکرهای خوبی انجام شده و برنامه خوبی آماده شده و اینها به مصرف نرسیده است. مبارزه یعنی به مصرف رساندن این فکرها و به کرسی نشستن این فکرها. این ممکن نیست مگر با مبارزه واقعی و مبارزه واقعی را کسب قدرت نمی دانم یعنی جریان انقلابی اگر بخواهد برای دولت اسلامی تلاش کند اولویت آن را برای کسب دولت و مجلس نمی دانم اینکه برویم وزیر یا وکیل  بشویم دولت اسلامی شکل نمی گیرید. دانشجو باید آنچه هست را با شرایط موجود کشور احساس کند و برای وضع موجود تلاش کند.

جمیع انرژی بچه های حزب الهی دارد صرف انتخابات می شود و هدایت قدرت مهمتر از کسب قدرت است یعنی از تمامی ابزارها و ظرفیت ها باید استفاده کنیم تا این ادراه های جمهوری اسلامی را مجبور و وادار کنیم در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنند.

اینکه بشینیم و دو ماه مانده به انتخابات فعال شویم تا طرف ما رای بیاورد و اگر رای نیاورد دوباره چهار سال بخوابیم آنها بروند کارشان را بکنند این طوری نمی شود. جریان های انقلابی ظرفیت های کمی برای شکل گیری دولت اسلامی ندارند این تمرکز ما روی دولت و مجلس باعث شد ما از جاهای دیگر غافل شویم. بیشترین انتقادهای ما و نارضایتی های ما و یکی از اصلی ترین جاهایی که دولت اسلامی باید شکل بگیرید قوه قضائیه است تا زمانی که قوه قضائیه درست نشود، نیروی انتظامی درست نشود دولت اسلامی هم شکل نمی گیرد. وقتی می گوییم هدایت قدرت شامل همه این ها می شود.

بنابریان تقاضای من از دانشجویان این است که تلاش کنند برای گام به گام تشکیل دولت اسلامی، رصد کنند که دستگاه های دولتی چطور رفتار می کنند و این رفتارها آیا منطبق بر اراده های جمهوری اسلامی هست یا نیست و اگر نیست برای تحقق آن باید تلاش کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78963

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.