تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چه طور یک فیلم بین حرفه ای شویم؟

نبود تلویزیون های درست و معالجه و از همه بدتر عدم دسترسی به فیلم های با اهمیت و روز دنیا موجب شده بود تا تماشای یک فیلم سینمایی خوب با دشواری گذشتن از هفت خوان رستم تساوی کند.

به همه اینها فقدان مراجع اطلاعاتی متنوع برای یافتن فیلم های با اهمیت را هم اضافه کنید.

گام به گام با اسپیلبرگ و تارانتینو

فیلم کلاسیک “رفقای خوب”

خوان اول: کلاسیک ها

اگر از همین اکنون سودای ورود به عشاق سینما را در سر دارید، مهمترین گام، آغاز کردن با آثار کلاسیک تاریخ سینماست. دریافتن این که خوب ترین آثار کلاسیک تاریخ سینما کدام فیلم ها می باشند از خوردن یک لیوان آب سهل تر هست. کافی هست سری به اینترنت بزنید و عبارت صد فیلم برتر تاریخ سینما را در گوگل عزیز جستجو کنید.

اجماع علمای متفاوت بر سر فیلم های برتر تاریخ سینما آن قدر زیاد هست که تقریبا ۹۰ درصد عنوان های در این لیست ها مشترک می باشند و منحصرا رده شان امکان دارد متمایز باشد. پس از رسیدن به لیست پایانی دیگر کاری ندارید جز تهیه این فیلم ها.

غیر از دوستان و آشنایان فیلم باز که امکان دارد در حق تان مرحمت نموده و این عنوان های را برای شما کپی کنند، زیادی از فروشگاه های عرضه فرآورده ها عکسی هم این فیلم ها را با خوب ترین کیفیت در اختیار دارند. ضمن این که سینماتک پردیس های سینمایی قلهک یا کوروش هم ضمن پخش فیلم های روز دنیا، فیلم های کلاسیک با اهمیت راهم به صورت همه روزه یا هفتگی نمایش می دهند. پس با عضویت در این سینماتک ها و آگاهی از جدول پخش فیلم ها، به تماشای خوب ترین های تاریخ سینما روی پرده بزرگ نقره ای بنشینید که لذتش قابل وصف نیست.

مراجعه به وبسایت IMDB و دیدن ۲۰۰ فیلم برتر آن هم تهی از لطف نیست. با تاکید بر این نکته که لیست IMDB طبق امتیازدهی مخاطب های عادی و مردم بنا شده و همه فیلم های حاضر در آن الزاما از نظر هنری و سینمایی امکان دارد با ارزش نباشند.

خوان دوم: مطالعه

گام به گام با اسپیلبرگ و تارانتینو

فیلم آلیس در سرزمین عجایب

فیلم دیدن زیاد به مرور زمان شما را مالک دیدگاه و سلیقه سینمایی می کند و در این شکل نیست اما چگونه میتوان این دیدگاه را تربیت کرد و قوت بخشید؟ جواب آسان هست: به وسیله مطالعه. اگر پس از دیدن فیلم های لیست مد نظر، سینما برای تان به چیزی فراتر از تفنن و وقت گذرانی تبدیل گردد توان دارید وارد خوان دوم شوید. ده ها عنوان کتاب وجود دارد که سینما را به زبان آسان و عمومی شرح داده اند، ضمن این که پیش از ما و شما هزاران منتقد و نویسنده سینمایی، ساعت ها وقت گذاشته اند و این فیلم های با اهمیت را از مناظر و ابعاد گوناگون آنالیز کرده اند.

با تکیه بر مطالعه توان دارید ادراکات و حواس خود را تربیت کنید و بیاموزید به هر فیلم میتوان از زوایای مختلفی نگاه کرد. طبیعتا دل بستن به مطالعه این نوشته ها به معنای این نیست که قرار هست یک منتقد فیلم یا کارشناس سینما شوید، لکن با خواندن نقد فلان فیلم با اهمیت تاریخ سینما به زوایایی از آن فیلم دسترسی پیدا خواهید کرد که امکان دارد در رویت او لبه چشم تان نیامده باشد. این پژوهش ها توان دارد شوق شما را برای تماشای دو مرتبه یک فیلم و عمیق تر شدن در ابعاد گوناگون شما زیادتر کند و غرض همین هست.

برخی از این مجلات به صورت عمومی به سینما می پردازند و برخی تخصصی تر به سینما می نگرند. در صورت علاقه و پشتکار، مراحل انتهایی خوان دوم جایی می رسید که پس از دیدن یک فیلم جدید توان دارید برداشت و آنالیز خودتان از فیلم را در یک دفترچه یادداشت و بعد با مراجعه به نوشته های منتقدان، دیدگاه خودتان را با دیدگاه یک فرد متخصص تطبیق دهید.

پیشنهاد ما: اگر زبان انگلیسی تان خوب هست، توان دارید مجلات سینمایی با اهمیت و روز دنیا نظیر «امپایر» یا «سایتاند ساوند» را دانلود و مطالعه کنید. ماهنامه های «فیلم»، «24» و «دنیای تصویر» من جمله معتبرترین نشریات عمومی سینمایی در ایران می باشند. «

خوان سوم: افراد

گام به گام با اسپیلبرگ و تارانتینو

آلفرد هیچکاک

آنچه پس از ژانر توان دارد به فیلم دیدن شما نظم دهد و آن را هدف دار کند، دنبال کردن مجموعه آثار یک شخص هست. از این منظر هر فیلمی که شما در آن لیست منتخب خوب ترین ها خواهید دید توان دارد دریچه ای باشد برای ورود به دنیایی دیگر. بر فرض شما «سرگیجه»، اثر معروف آلفرد هیچکاک و خوب ترین فیلم تاریخ سینما در نظرسنجی مجله «امپایر» را دیده اید و مجذوب تاثیر و قدرت ساختاری آن شده اید. گام بعدی این هست که با جستجوی اسم استاد در اینترنت، دیگر فیلم های مؤثر وی را پیدا کنید و اندک اندک وقتی را اختصاص دهید برای دوره کردن تمامی آثار او.

این کار همچنین که شمارا با جهان بینی و روش کار یک فیلمساز آشنا می کند، به شما این امکان را می دهد تابه مرور دریابید به چه سبب یک کارگردان در طول تاریخ تا این حد طرح شده هست. مرور آثار یک فیلمساز با اهمیت و مطالعه درباره آثار او از خلال نقدها، آنالیز ها و کتاب ها توان دارد به پهنه دید شما کمک کند. بازیگران بزرگ عمدتا در فیلم های بزرگی هم به ایفای نقش پرداخته اند.

هر کدام از کارگردان های با اهمیت تاریخ سینما در دوره ای جریان ساز بوده اند و تبدیل شده اند به سمبل یک بازه زمانی.

خوان چهارم: ژانر

گام به گام با اسپیلبرگ و تارانتینو

فیلم هری پاتر

تعدادی عاشق فیلم های پلیسی می گردند و تعدادی نرد عشق به فیلم های فانتزی می بازند. یک عده دل در گروی فیلم های علمی – تخیلی دارند و جماعتی هم کمدی باز می باشند. هر کدام از این ژانرها برای خودشان عالمی دارند و با ورود به دنیای آنان، در دیگری از جادوی سینما به روی تان باز می گردد. در نظرسنجی های متفاوت مجلات و سایت های سینمایی معتبر، همیشه یک رده بندی برای ژانرهای معروف و دوست داشتنی هم وجود دارد

در نظرسنجی های متفاوت مجلات و سایت های سینمایی معتبر، همیشه یک رده بندی برای ژانرهای معروف و دوست داشتنی هم وجود داردکه با مراجعه به این لیست ها، توان دارید خوب ترین های هر ژانر در تاریخ سینما را پیدا کنید. ژانربازها اصولا از خوره ترین گونه های فیلم بازها محسوب می گردند.

پیشنهاد ما: ژانر فانتزی یکی از دوست داشتنی ترین ژانرهای تاریخ سینماست و اگر مجموعه فروش چند عنوان از خوب ترین فانتزی های تاریخ سینما را روی هم بگذارید، برق از سرتان خواهد پرید. سه گانه های ارباب حلقه ها و هابیت، فیلم هزارتوی پن، مجموعه فیلم های هری پاتر و البته فیلم آواتار از خوب ترین های این ژانر می باشند.

خوان پنجم: آرشیو

گام به گام با اسپیلبرگ و تارانتینو

برای یک خوره فیلم حسابی، تدارک دیدن یک آرشیو خوب از اوجب واجبات هست. امروزه اما میتوان صدها فیلم با کیفیت را روی یک هارد دیسک تقریبا ارزان نرخ ذخیره کرد.

گاهی مدت ها طول می کشد تا نسخه های متفاوت و با کیفیتی از فیلم های مورد نظرتان پیدا کنید و همین زحمت هاست که ارزش معنوی «آرشیو» را بالا می برد. اگر اهل حال هستید و دوست دارید روزانه به فیلم های تان عشق بورزید (که امر دور از ذهنی نیست و پس از مدتی فیلم بازی میتوان به این درجه از عشق و وفا رسید!) حفظ فیلم ها روی DVD های قاب دار و اختصاص دادن چند قفسه زیبا برای حفظ آنان خیلی کیفور کننده هست، به شرط آن که برای فیلم های آرشیوتان از بازار قاب های سخت تهیه کنید.

پس داشتن یک نسخه پشتیبان از این فیلم ها روی یک هارددیسک خوب که دم دست نیست، شرط عقل هست. لذتی که در انتخاب یک فیلم از داخل قفسه آرشیو و گذاشتن آن در دستگاه پخش هست در هیچ چیز دیگری نیست. در یک غروب دلگیر که خسته و درمانده از سر کار یا دانشگاه به منزل آمده اید، به اقتضای حال و هوا یک نوشیدنی آرامش بخش یا نشاط آور برای خودتان تدارک ببینید، بروید سراغ قفسه فیلم ها و عنوان مورد نظرتان را انتخاب کنید و با پشت کردن به دنیا و زخارفش، برای ساعتی در آسودگی کامل در دنیای فیلم غوطه ور شوید.

پیشنهاد ما: اگر حال و صبر درست کردن یک آرشیو با نظم را در خود خواهید دید، به چند روش توان دارید فیلم ها را داخل قفسه های تان بچینید. چیدن فیلم ها طبق کارگردان یا سال ساخت من جمله این روش هاست. اما روش ایده ای ما که بین آرشیوبازها هم خیلی رایج هست، چیدن فیلم ها طبق حروف الفباست. با این روش به سادگی توان دارید در مواقع مقتضی سراغ فیلم مورد نظرتان بروید و آن را پیدا کنید.

خوان ششم: آداب فیلم بینی

گام به گام با اسپیلبرگ و تارانتینو

فیلم دیدن هم نظیر هر کار حسابی دیگری در این دنیا آداب ذی ربط به خودش را دارد. حقیقت امر این هست که برای ساخته شدن هر فیلم سینمایی خوب، روزها و ماه ها زحمت طاقت فرسا کشیده شده و میلیاردها سلول خاکستری سوزانده شده تا شمای مخاطب بتوانید از تماشای آن لذت ببرید. سفارش می کنیم هیچ فیلم مهمی را علی الخصوص برای بار اول روی لپ تاپ یا پخش کننده های کوچک نبینید.

با این کار به خودتان و فیلمساز نا عدالتی کرده اید. تماشای فیلم های با اهمیت روی پرده بزرگ و با سامانه صوتی خوب موجب می گردد تا حق مطلب به خوبی ادا گردد. اگر حال و صبر رفتن به سینماتک های فوق الذکر و تماشای فیلم روی پرده سینما را ندارید، دست کم داخل منزل و روی صفحه تلویزیون این کار را انجام دهید. در سکوت و نبود نورهای مازاد، تمام حواس آدم روی فیلم معطوف می گردد و به طور اساسی سالن های سینما برای همین به این شکل ساخته شده. فیلم های با اهمیت را اگر برای بار اول هست که خواهید دید،

فیلم های با اهمیت را اگر برای بار اول هست که خواهید دید،حتی المقدر در شرایطی همانند شرایط سینما تماشا کنید. میتوان نورهای اضافه را از محیط منزل حذف نمود و با آرامش بصری پای فیلم نشست. مدت زمان نرمال یک فیلم بلند سینمایی بین ۱٫۵

تماشای فیلم در چنین اتمسفری بیشترین میزان تاثیرگذاری را دارد و فهم شما از رخدادهای فیلم هم در این فضا به بالاترین حالت خودش می رسد. اگر نیاز به خوردنی و نوشیدنی یا رساندن دست به آب دارید، قطعا پیش از گذاشتن فیلم به آن رسیدگی کنید؛ چون که بهم خوردن تمرکز موقع تماشای فیلم یعنی پارگی رشته رابطه شما با جهان آن فیلم. کسی که شما را ملزم به فیلم دیدن نکرده، پس در شرایطی سراغ فیلم دیدن بروید که بتوانید با تمرکز و آرامش کامل به آن دل بدهید.

اجتناب از تماشای فیلم روی صفحه کوچک و تماشای آن روی تلویزیون های خانگی، به طور اساسی نیمه شب و موقع خوابیدن اهل منزل مجال خوبی هست برای فیلم دیدن. اگر هدفون به دردبخوری دارید، توان دارید از صدای فیلم هم در خوب ترین حالت لذت ببرید.

راهنمای آسان و کاربردی برای شما که می خواهید یک فیلم بین حرفه ای شوید

فیلم های یک بازه زمانی خاص

پس از حرفه ای شدن نسبی در این دنیا و مرور آثار با اهمیت گوناگون، در صورت علاقه توان دارید فیلم های شاخص یک بازه زمانی خاص را مرور کنید، خصوصیت حیاتی این کار این هست که توان دارد شما را در ارزیابی سیر دگرگونی و تکامل هنر سینما یاری دهد.

تألیف نسخه های متفاوت

با رایج شدن پیدا کردن سینمای خانگی و عرضه فیلم های سینمایی سریعا پس از اکران در شبکه نمایش خانگی، پای نسخه های متفاوت هم به آرشیو سینمادوستان باز گردید. ضمن این که هر فیلم با کیفیت های مختلفی هم به بازار عرضه می گردد.

پس اگر در روزگار فعلی عاشق یک فیلم خاص شدید، دست تان برای تألیف نسخه های متفاوت آن که در پکیج های بسیار شکیل و جذابی هم عرضه می گردد، باز هست.

سایت Jinni

com. به طور مثال اگر دمغ هستید و پی فیلم هایی می گردید که حال تان را خوب کند، توان دارید با مراجعه به این سایت و جستجو در زیرشاخه Feel Good، عناوینی پیدا کنید که به بهبود حال روحی تان کمک می کند.

زیرنویس و زبان

حقیقت این هست که دوره «دوبله» دیگر تمام شده، ضمن احترام و ارزش زیاد برای دوبلورهای قدرت که در سال های دور تعدادی از خوب ترین فیلم های تاریخ سینما را به فاخرترین شکل ممکن دوبله کرده اند، در روزگار وفور موهبت فعلی از رویت نسخه دوبله بپرهیزید؛ چون که تماشای یک فیلم به زبان کلیدی خیلی کارسازتر هست. هر بازیگر بنا به مقتضیات نقش باید زبان و بیان خاصی برای کاراکتری که می پرورش داد ابداع کند

با یک جستجوی آسان در اینترنت میتوان زیرنویس فارسی همه فیلم های با اهمیت تاریخ سینما را یافت و فیلم را به زبان کلیدی تماشا کرد. اگر دلواپس این هستید که با تمرکز روی زیرنویس عکس ها فیلم را از دست بدهید، این نگرانی بجای شما هم قابل حل هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95853

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.