تاریخ ارسال : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تشخیص می کند؟

چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تشخیص می کند؟به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ،رنگ چشم نوزاد یکی از جذاب‌ترین بخش‌های رشد آن هست. پدر و مادرها طبق مرسوم درباره رنگ چشم نوزادی که در آینده خواهند داشت، بحث می‌کنند. آیا چشم نوزاد شما یک رنگ خواهد داشت یا محتمل هست مخلوطی از رنگ‌ها باشد؟

محتمل هست کمی طول بکشد تا رنگ چشم کلیدی نوزاد مشخص گردد مخصوصاً اگر چشم های کودک در موقع تولد خیلی روشن و رنگی باشد.

بیشتر بخوانید:رنگ چشم ها درباره تندرستیی شما چه می گویند؟

۱- خصوصیت های ژنتیکی

: گرچه مشی ژنتیکی، رنگ چشم کودک را تشخیص می‌کند اما رنگ چشم کودک صرفا با ژنتیک تشخیص نمی‌شود و بعضی مردم به اشتباه به این مبحث بر این باورند.

اگر شما و همسرتان هر دو چشم‌های آبی دارید، احتمال فراوانی وجود دارد که فرزند شما نیز چشم های آبی دارا باشد اما این قطعیت ندارد.

اگر والدین چشم های قهوه‌ای دارا باشند می‌توان توقع داشت که فرزندشان نیز چشم های قهوه‌ای دارا باشد، ولی هیچ ضمانتی وجود ندارد.

کودکانی که پدربزرگ و مادربزرگ با چشم های آبی دارند، به احتمال بسیار چشم های آبی دارند.

کودکانی که والدین با چشم های قهوه‌ای و آبی دارند، به احتمال ۵۰% چشم های آبی یا قهوه‌ای دارند.

در عکس زیر نمودار “احتمال رنگ چشم نوزاد” در عکس زیر نمودار “احتمال رنگ چشم نوزاد” طبق رنگ چشم خودتان و همسرتان کشیده شده هست.

نمودار احتمال رنگ چشم نوزاد

چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تشخیص می کند؟

۲- ملانین

ملانین رنگدانه‌ای هست که رنگ پوست و مو را ایجاد می‌کند. این رنگدانه از طریق سلول‌ها تولید می‌شود و نقش ارزشمندی در رنگ چشم کودک دارد. تولید ملانین کمتر، منتج به ایجاد رنگ روشن‌تر در چشم نوزاد می‌شود و ملانین زیادتر منتج به رنگ چشم تیره‌تر می‌شود. در دستاورد میزان ملانین کمتر می‌تواند رنگ چشم کودک را آبی، سبز، خاکستری و یا فندوقی کند و ملانین اکثر از حد موجب می‌شود نوزاد چشم هایی سیاه یا قهوه‌ای تیره دارا باشد.

چه هنگامی رنگ چشم نوزاد دگرگونی می کند؟

در این وقت در عنبیه چشم نوزاد، ملانین به اندازه قدر کفایت ذخیره شده هست و این وقت برای شما مشخص خواهد گردید که رنگ چشم کودک شما چه رنگی می باشد. با این وجود تحولات رنگ چشم در این وقت به انتهاء نمی‌رسد و شما محتمل هست تحولات رنگ چشم کودک خود را تا ۳ سالگی او نگاه کنید. این تحولات احتمالاً رنگ چشم کودک شما را تیره‌تر می‌کند و رنگ چشم او محتمل هست به قهوه‌ای، سبز یا فندوقی مبدل گردد. تحولات رنگ چشم در بعضی از کودکان حتی تا هنگامی که به سن بزرگسالی می‌رسند نیز ادامه دارد.

چه عواملی رنگ چشم نوزاد شما را تشخیص می کند؟

آیا یکسان نبودن رنگ دو چشم نوزاد، دلواپس کننده است؟

۱- ناهم‌رنگی عنبیه (هتروکرومیا)

نا هم رنگی عنبیه یک اتفاق نادر هست که در آن کودک دارای چشم هایی با دو رنگ متمایز هست که در نوع هایی از آن عنبیه کودک رنگارنگ می‌شود.

۲- سندروم واردنبرگ

یکی دیگر از عللی که محتمل هست رنگ دو چشم کودک متمایز باشد یا رنگارنگ باشد، سندروم واردنبرگ هست که بر اثر یک جهش ژنی ایجاد می‌شود و موجب می‌شود تحولات در سطح رنگدانه‌های مو، عنبیه چشم و پوست ایجاد گردد.

روش معالجه دو رنگ بودن چشم

اگر هتروکرومیا همراه با نشانه ها دیگر باشد

کودک قادر به دیدن نیست و یا اختلال در بینایی آن وجود دارد

به طور کلی دلواپس نباشید

منبع:مجله ستاره


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77550

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.