تاریخ ارسال : ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۲۱:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
درسی برای مدیران بومی استان:

چه کسی گفت او اصفهانی می باشد؟او مازندرانی ها را بهتر از ما می شناسد

آرامش و سعادتی که جامعه را به یک جامعه سالم تبدیل کند، تنها و تنها ریشه در آموزش ابتدایی دارد. اینها جملات فردوس حاجیان ، یکی از اسطوره های فرهنگی و تربیتی مازندران است.

به گزارش شلمچه نیوز، محمد اسلامی استاندار جدید مازندران در جلسه کاری خود در ارتباط با موضوع فرهنگی و آموزشى اسلامی_ایرانی در پایه ابتدایی که شخصیت افراد شکل می گیرد با یاد اوری از روش تدریس فردوس حاجیان یکی مبتکرین نوین سبک آموزش ایرانی اسلامی در آموزش آینده سازان کشور، سبک آموزشی این جانباز سرافراز را مورد ستایش قرار داد و آنرا جزو بهترین روش ها در مقابله و جلوگیری از ترویج فرهنگ های غربی و وارداتى درفرآیند آموزشی کشور دانست.

ایشان با تسلط بر امر آموزش ضمن یاد آورى از مرحوم نیرزاده،افسوس خورد که چرا آموزش و پرورش از فردوس حاجیان بهره هاى بیشترى نمى برد

 

قرار گرفتن در میان ۵۰ معلم برتر دنیا، آن هم از بین ۲۰ هزار معلم برتر از سرتاسر کره خاکی، افتخار بزرگی است که فردوس حاجیان، معلم ایرانی و مبدع روش آموزشی شهرک الفبا، توانسته آن را کسب کند که این موضوع برای استاندار غیربومی مازندران جالب توجه بوده است.

هرچند فردوس حاجیان یک چهره ی فرهنگی بین المللی در حوزه آموزش و تربیت نونهالان و نوجوانان محسوب می شود اما تدبیر محمد اسلامی به عنوان استاندار غیربومی مازندران در حوزه آینده سازان استان و کشور و توجه وی به جایگاه این فخر فرهنگی نشان از شناخت کافی وی از ظرفیت های استان دارد که این مسئله شاید در کوتاهترین زمان ممکن به تکامل خود نیز برسد.

در این بحث باید اذعان داشت همانگونه که اسلامی در آرامش کامل و تقریباً بدون هیچ جنجالی به عنوان استاندار مازندران منصوب شد شناخت وی از ارکان مختلف این دیار نیز با روشی متوازن در حال رقم خوردن است که این موضوع با توجه به پیشینه درخشان اسلامی در مناصب مختلف خدمتی، می تواند نوید بخشِ ایجاد سلسله فرآیندهای توسعه ای مازندران در همه حوزه ها باشد.

باید تصریح کرد حاجیان، که از جانبازان جنگ تحمیلی و رزمنده لشکر ۲۵ کربلا است، در طول این سالها، به علت جراحات مختلف بارها تحت درمان پزشکی قرار گرفته است و در حالی که اخبار بیماری وی و پیگیری روند درمانی اش در رسانه های مکتوب و مجازی کشورمان منعکس گردید و انبوهى از مردم نگران وضعیت ایشان بودند اما. برخی از مدیران ارشد مازندران این توفیق را به دست نیاوردند که از وی عیادت و یا حتی برای تسریع در روند درمانی این معلم بین المللی مازندران، قلم و قدمی بردارند که این موضوع بی شک هیچگاه از یاد فرهیختگان ادبی استان و مردم این دیار نخواهد رفت هرچند حاجیان به گفته خودش، هیچگاه از تلاش و تحرک دست بر نداشته و با روحیه خودانگیختگی و پیام صلح و عشق برای همه، همچنان پای آرمانهایش ایستاده است اما براستی وظیفه مسئولان مازندرانی در قبال خدمات ماندگار وی چه بوده است؟!

 

با توجه به اینکه افکار عمومی و مردم همواره بنده را به عنوان یک منتقد اجتماعی می شناسند اما اخلاق و گذشت را سرلوحه امور قرار داده و هیچگاه نقّاد عملکرد مدیران کنارگذاشته شده نمی شوم در حالی که انصاف و منطق نیز حکم می کند فروتنی، شجاعت ، صداقت و تدبیر یک مدیر اصفهانی را ارج نهم که مازندران را بهتر از مازندرانی ها می شناسد و اینگونه با حُسن نیت به تمجید از یک اسطوره ی فرهنگی می پردازد.

 

این رویکرد ارزشمند اسلامی می تواند مصداقی بر ادعای نگارنده مطلب باشد که وی شناخت کافی بر همه ظرفیت های استان دارد و انشاالله که بتواند با تدبیر مناسب ، در فضایی آکنده از سیاسی کاری هایی که پیشتر در این دیار سایه بر امور افکنده بود و تنها با هدف اعتلای مازندران، برنامه های مدون خویش را به مرحله اجرا بگذارد و اذهان بسیاری از منتقدان حضور مدیران غیربومی در مناصب دولتی را تغییر دهد.

این گزارش حاکیست توجه روش تدریس مشارکتی ، نشستن دور میز توسط دانش آموزان به جای نشستن پشت نیمکت و دست به سینه توجه به کودکان بی سرپرست و فرزندان شهید ، ایجاد روحیه ی شادی نشاط و امید در دل تیرگی های جنگ و خواندن شعر و آواز و ترانه در کلاس های درس با استفاده از موسیقی نمایش عروسکی و هنر های نمایشی و نیز توجه به محیط زیست ، صلح پایدار ، دفاع از حقوق بشر و توسعه ی پایدار از طریق آموزش از سبک های منحصر به فرد این جانباز سرافراز انقلاب اسلامی است که امروز شیوه تربیتی وی در تفکر بسیاری از معلمان و مدارس به عنوان یک الگوی برتر استفاده می شود .

 

دکتر فردوس حاجیان فارغ التحصیل ممتاز دکتراى تخصصى پردیس هنرهاى زیباى دانشگاه تهران است که ضمن تدریس در بالاترین مقاطع دانشگاهى تدریس در ابتدایى را رها نمى کند.برای این فخر فرهنگی ایران اسلامی آرزوی صحت و سلامتى داریم.

راحله حاجیان روزنامه نگار


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75115

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.