تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۲۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کابوس جاده و خودرو

‌ کارشناسان حمل‌ونقل، موضوعات مرتبط به تصادفات را به دو دسته تقسیم می‌کنند.

این کارشناسان از راه، ماشین و آدم بعنوان سه عامل کلیدی تصادفات یاد می‌کنند و می‌گویند برای کاهش آمار تلفات تصادفات، قبل از هر چیز لازم هست امنیت حمل‌ونقل بعنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری در میان مدیران ارشد کشور مطرح گردد.

بسیاری از کشورها توانسته‌اند با برنامه‌ریزی دقیق و اجرای صحیح برنامه‌ها، از میزان تصادفات رانندگی و شدت آنان بکاهند.

به گفته محمد ترحمی، ریاست اداره حقوقی پلیس راهور، هر روز به طور میانگین ۴۳ نفر در جاده‌های کشور بر اثر اتفاقات رانندگی کشته و اکثر از ۹۰۰ نفر نیز مصدوم می‌شوند.

بعضی کارشناسان معتقد هستند در بروز تصادفات جاده‌ای در ایران که چنین آمارهای فاجعه‌باری را از خود به جا گذاشته‌اند، ۷۰ درصد عامل آدمی مقصر هست و قسمت راه و ماشین در این سوانح فقط‌30 درصد تخمین می‌شود.

حادثه در غیبت شورای عالی

کشورهای موفق در کاهش تصادفات رانندگی همگی به ضرورت داشتن نگاهی کلان و فراسازمانی برای پرداختن به مشکلات حوزه امنیت حمل‌ونقل پی برده‌اند و از این جهت، نهادی راهبر و بالادستی را در این زمینه تشکیل داده‌اند.

البته در کشور ما هم از سال ۱۳۸۹، کمیسیون امنیت راه‌های کشور در سطح ملی به ریاست وزیر راه و شهرسازی تشکیل شد.

بعد از مطرح شدن این انتقادات از طریق کارشناسان حوزه ترافیک، دولت سال گذشته لایحه‌ای را تحت عنوان « تشکیل شورای عالی امنیت حمل‌ونقل کشور» تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. به گفته ریاست اداره حقوقی راهور ناجا‌ در این لایحه قطعی شده بود که رئیس‌جمهور، ریاست شورای عالی امنیت حمل‌ونقل باشد و در غیاب او، معاون اول رئیس‌جمهور نشست ها این شورا را اداره کند. اما متاسفانه از انجایی که لایحه «تشکیل شورای عالی امنیت حمل‌ونقل کشور» در مراحل آخر تصویب در کمیسیون عمران و ارسال به صحن علنی مجلس قرار داشت، از طریق دولت پس گرفته گردید.

به باور بعضی کارشناسان، یکی دیگر از تفاوت‌های کشور ما با کشورهای موفق در حوزه امنیت حمل‌ونقل، وجود مقررات و مقررات راهنمایی و رانندگی ضعیف در ایران هست. این کارشناسان می‌گویند که با توجه به ظرفیت بالای تصادفات جاده‌ای، که بنا بر مدعای پلیس راهور، زیادتر آنان متاثر از تخطی از مقررات هست، لازم هست که قانونگذاران، مقرراتی بازدارنده‌تر در این زمینه تصویب کنند، تا هرچه زیادتر جلوی این اتفاقات گرفته گردد. آ

هادی هاشمی، ریاست سابق پلیس راهور پایتخت جزو این کارشناسان هست.

راه همراه نیست

از راه ناایمن بعنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل واقع شدن تصادفات یاد می‌شود. کارشناسان معتقدند که سطح امنیت بسیاری از جاده‌های ایران مناسب نیست.

طبق تشریح کمیسیون امنیت راه‌های کشور، نقاط حادثه‌خیز به بخش‌هایی از جاده‌ها گفته می‌شود که در یک بازه زمانی سه ساله دو تصادف مرگی یا سه تصادف جرحی یا یک تصادف مرگی بهمراه دو تصادف جرحی در آنان رخ دهد و بنا بر این معیار و طبق تحقیقات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، ۳۳۹۲ نقطه حادثه‌خیز گریبان راه‌های ایران را گرفته هست. او می‌گوید با توجه به این مسئله، مدیران سازمان راهداری تصمیم گرفته‌اند که این نقاط را اولویت‌بندی کنند و در وهله اول به اصلاح و ارتقای امنیت نقاطی بپردازند که زیادتر از همه خطرسازند.

از دیگر مشکلات راه‌های کشور می‌توان به ساختار هندسی نامناسب بسیاری از جاده‌ها اشاره نمود. به عبارت دیگر، راه‌های کشور خود معرف و بخشنده نیستند.

چرخ تصادف می‌چرخد

امنیت ابزار نقلیه نیز بعنوان یکی از عوامل کلیدی کاهش تلفات تصادف جاده‌ای موردنظر داشته می‌شود؛ چرا که اگر استانداردهای امنیت در تولید یک ماشین رعایت شده باشد، آن ماشین می‌تواند موقع بروز تصادفات شدید، سرنشینانش را محافظت کند و مانع از کشته یا مجروح شدن آنان گردد. این در حالی هست که به گفته ریاست اداره حقوقی پلیس راهور ناجا، خودروهای زیر ۴۰میلیون تومان کشور، حتی شرایط اخذ یک ستاره امنیت برپایه استانداردهای جهانی را هم ندارند. ترحمی تاکید می‌کند که در تولید بسیاری از خودروهای داخلی به امر امنیت به اندازه قدر کفایت توجه نمی‌شود و اگر سطح امنیت این خودروها ارتقا یابد، شاهد کاهش چشمگیری در تلفات جانی متاثر از اتفاقات رانندگی در کشور می باشیم.

کارشناسان حوزه حمل‌ونقل نقایص بسیاری را برای بسیاری از خودروهای داخلی برمی‌شمارند. آ آنان ماشینی پراید را بعنوان مثال بارز ماشینی ناایمن ارائه می‌کنند و از مشخص نشدن تکلیف توقف تولید این ماشین و دیگر خودروهای ناایمن داخلی گله دارند.

در کنار پراید، بسیاری دیگر از خودروهای داخلی نیز اشکالات فنی مکرری دارند از انجایی که کارشناسان سال‌هاست انتقادات بسیاری را در مورد آنان مطرح می‌کنند، کمتر اقدامی جدی از سوی مدیران امر برای ارتقای سطح امنیت این خودروها صورت می‌گیرد. اما چرا علی رغم این انتقادات، خودروسازان در طول این سال‌ها نسبت به امنیت خودروهای داخلی بی‌توجه بوده‌اند؟

اما چرا علی رغم این انتقادات، خودروسازان در طول این سال‌ها نسبت به امنیت خودروهای داخلی بی‌توجه بوده‌اند؟ هادی هاشمی سبب این اتفاق را حمایت‌های بی‌حد و حصری می‌داند که در تمام دولت‌ها از خودروسازان شده و باعث شده هست این شرکت‌ها در مورد مشکلاتشان به هیچ نهادی پاسخگو نباشند.

با توجه به نظرکارشناسان لازم هست تاکید کرد کاهش سوانح ترافیکی در کشور در گرو اجرای برنامه‌ای جامع و میان بخشی هست که لازم هست در اولویت همه نهادهای مسئول قرار گیرد.

محمد حسین خودکار


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79314

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.