تاریخ ارسال : ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۴۲ دیدگاه‌ها برای کاخ چای خوران هم میراث ملی است ، کسی دریابد…!!! بسته هستند نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کاخ چای خوران هم میراث ملی است ، کسی دریابد…!!!

 شلمچه نیوز- محمدصفر لفوتی؛ هرتیشه برآثار تاریخی ایران زمین دل هر علاقه مندی به تاریخ و فرهنگ را می آشوباند، گویی پس از هزاره ها دشمنی با این سرزمین باستانی و پس از فروهشتن آتش خشم اسکندر و برافتادن تازیانه خلافت بی مقدار تازیان از گرده ایران و ایرانیان، آن یک به دست رادمردان پارتی و این یک به پایمردی شیعیان ؛ اکنون مگر زمانه یورش از ما بهتران است که میراثمان را به تاراج می برند؟

امروزه پاسداری از میراث گرانسنگمان و نگاهبانی از هرآنچه که روزگار بما سپرده است جز در باز نمود روشن و خوانش روشنمند آن ممکن نخواهد بود.

از جاده چالوس که وارد استان مازندران می شوید از دو راهی نوشهر و چالوس اگر به سمت چپ بپیچید شهر چالوس در برابر شماست. از مسیر چالوس تا رامسر اگرچه شهرها و تفریگاههای زیادی وجود دارد اما این دو شهر همیشه بیشتر مورد توجه بوده اند.

۹۱

شهرستان چالوس در غرب استان مازندران و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای سابقه تاریخی فراوانی بوده و به خاطر سرسبزی و زیبایی‌ها به عقیق همیشه سبز مشهور است. این شهرستان ازشمال به دریای خزر، جنوب به استان تهران و از غرب به شهرستان عباس آباد و از شرق به شهرستان نوشهر متصل می‌باشد، مساحت آن ۲۸۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵۰هزار نفر و  بیش از ۱۰۰روستا دارد.

هوای چالوس مانند دیگر نقاط مازندران و گیلان متغیر و مرطوب است. دمای هوا در تابستان از ۲۵ تا ۳۶ و در زمستان از ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد متغیر و به همین دلیل دمای هوای این شهرستان نه زیاد گرم و نه زیاد سرد است. ارتفاعات چالوس غالباً پوشیده ازبرف است؛ سرمای بهمن ماه از دیگر ماه‌های زمستان در چالوس بیشتر و گرمای تیرماه تا نیمه اول مرداد از دیگر ماه‌های تابستان بیشتر است.

جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر کاخ چایخواران اشرف ، کاخ مادر ، کاخ اجابیت، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی،کوهستان دلیر، کلاردشت، پارک جنگلی فین، پل فلزی مرکز شهر ، تله‌کابین نمک آبرود ، هتل استقلال خزر ، تپه تجک مازوپشته ، جاده سنگ فرش سینوا ووو… می‌باشد.

 

چندی پیش با نقل و قول از مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران ، از آغاز واگذاری بناهای تاریخی استان به بخش خصوصی خبردادند، ایشان در گفتگوی خبری اعلام نمودند که متقاضیان می توانند در پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء و بهره برداری بناها و اماکن تاریخی کشور برای این منظور نام نویسی کنند.دلاور بزرگ نیا با بیان اینکه درگام نخست واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی , خانه منوچهری آمل ، کاخ چایخوران چالوس و خانه رَمَدانی ساری در دستور کار قرار گرفته افزود: این سه بنای تاریخی با کاربری پیشنهادی اقامتی ، پذیرایی و خدمات گردشگری به بخش خصوصی واگذار می شود.

این خبر بسیار سریع تر از آنچه که انتظار می رفت اجرایی و شنیده شد که کاخ چای خوران ، به علت کمبود بودجه دولتی درجهت بازسازی،مرمت و نگه داری آثار تاریخی و ملی کشور ، طی یک قرار داد رسمی برای مدت یازده سال به شرکتی که دفتر مرکزی اش در تهران می باشد جهت استفاده به عنوان رستوران ! اجاره داده شده است!!!

۹۲

کاخ چای‌خوران از بناهای مربوط به دوره پهلوی اول و ۸۰ سال پیش است و در جنوب میدان معلم چالوس معروف به محوطه کاخ، واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در محوطه‌ای به وسعت حدود ۴۰۰۰ متر مربع و در یک طبقه و زیرزمین ساخته شده است. دو ورودی اصلی بنا در ضلع‌های شرقی و غربی واقع هستند و فضاهای داخلی ساختمان از دو بخش اصلی و خدماتی تشکیل شده است که توسط راهروی میانی به هم متصل شده‌اند. بخش اصلی این بنا شامل بالکن ستون‌دار شمالی و دو تالار مربع شکل در قسمت جنوبی و یک تالار مستطیلی در جهت شمالی-جنوبی می‌باشد که با تزئینات زیبای گچ‌بری مزین شده است. بخش خدماتی شامل دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در قسمت‌های شرقی و غربی است و نماى بیرونی آن دارای تزئینات کاشى‌‌کارى بسیار زیبایی است . مصالح عمد%D


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=11262

Comments are closed.