تاریخ ارسال : ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۵۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کارخانجات تولید کاغذ در آستانه تعطیلی/شرایط واردات چوب سخت‌گیرانه است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ ابتدای مهر ماه امسال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشوردر ابلاغیه‌ای از توقف قراردادهای بهره‌برداری صنعتی و تجاری در جنگل‌های شمال طی سال جاری خبر داد. تصمیمی که به گفته رئیس این سازمان یک تصمیم مهم و اساسی در راستای پایداری جنگل است و براساس قانون پنج ساله ششم توسعه انجام می‌شود. با توجه به اینکه میزان جنگل هایمان طی ۱۰سال گذشته از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۱میلیون هکتار رسیده است‌، ایت تصمیم به نظر منطقی می‌رسد، اما روی دیگر این سکه را نیز باید چاره‌ای اندیشید.

۲۲۰ هزار هکتار زراعت چوب در سطح کشور وجود دارد که سالانه ۴,۵ میلیون متر مکعب چوب از این محل استحصال و در صنایع مختلف به مصرف می‌رسد. از مجموع شش میلیون متر مکعب چوب مصرفی سالیانه در کشور ۴,۵ میلیون متر مکعب از بخش زراعت چوب، ۵۰۰ هزار متر مکعب از محل ضایعات باغی، ۵۰۰ هزار متر مکعب از جنگل‌ها و ۵۰۰ هزار متر مکعب دیگر بصورت واردات تامین می‌شود که با ابلاغیه توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال حجم قابل توجهی از چوب مصرفی نیازمند واردات خواهد شد.

 یکی از زمینه‌های مصرفی چوب زراعتی جنگل‌های شمال کاغذ است،‌ کاغذ به‌عنوان یک کالای فرهنگی و به‌عنوان نماد توسعه‌یافتگی به خودی خود دارای اهمیت فراوانی است.

کارخانه کاغذ مازندران حفاظت از ۱۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های مازندران را به‌عهده دارد،‌ که برای تهیه مواد اولیه کاغذ درخت‌های سالخورده و فرتوت قطع شده و به‌جای هر درخت‌،  پنج تا هفت نهال جدید کاشته می‌شود. این کارخانه سالانه ۴۰۰ هزار تن از جنگل‌های شمال برداشت چوب دارد که با این ابلاغیه در تأمین چوب مصرفی خود با مشکلاتی مواجه خواهد شد. با توجه به مشکلاتی که تولید کاغذ در سال‌های اخیر در کشور داشته و با توجه به توجه و حمایتی که در چند سال گذشته در سایه توجه رهبر انقلاب به تولید کاغذ در کشور به وجود آمده است،‌ همچنان تولیدکنندگان داخلی کاغذ با مشکلات متعددی روبرو هستند و به ابلاغیه چدید نیز قطعا مشکلات را برای تنها کارخانه تولیدکننده کاغذ چاپ و تحریر در کشور ایجاد خواهد کرد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس سندیکای کاغذ و مقوا است،‌ او سال‌ها مدیریت کارخانه چوب و کاغذ مازندران را بر عهده داشت و تلاش‌های بسیاری در زمینه ارتقای کیفیت کاغذ داخل و توجه جامعه به استفاده از این کاغذ به جای واردات بی‌رویه داشته است. با او درباره تبعات این ابلاغیه بر بازار کاغذ به گفت‌وگو نشستیم.

روغنی گلپایگانی رئیس سندیکای کاغذ و مقوا درباره مصوبه اخیر مجلس شورایس اسلامی و ابلاغیه سازمان جنگل‌ها مبنی بر توقف برداشت از جنگل‌های شمال گفت:  بالاخره وجود قوانین حتی قوانین بد هم در کشور بد نیست، در ارتباط با موضوع این بخشنامه به هر حال تصمیمی است که مجلس گرفت و دولت هم آن را اجرا می‌کند، ما مخالفت کردیم،‌ چرا که اگر مجریان طرح‌های جنگل‌داری از جنگل بیرون بیایند، جنگل دچار تخریب بیشتری خواهد شد،‌ درست است که این مجریان چوب برداشت می‌کنند‌، اما دائماً در حال گسترش جنگل و ایجاد رشد و نمو هستند، چنانچه این‌ها بیرون بیایند، جنگل مورد تجاوز واقع می‌شود. هم‌چنین زمانی که رسیدگی صنعتی به جنگل کاهش یابد،‌ آتش‌سوزی و خسارت جبران ناپذیری وارد می‌شود نیروهای مجری طرح در بسیاری مواقع جلوی آتش‌سوزی را گرفته‌اند‌، در چند سال اخیر نیز بیشترین آتش سوزی به نقاطی سرایت کرده که مجریان طرح وجود نداشتند.

وی افزود:‌ اما با وجود دلایل ما مجلس و کارشناسان سازمان جنگل‌ها این دلایل را نپذیرفتند و این مصوبه امروز اجرایی می‌شود،‌ اما اکنون چه باید کرد؟ ما امروز کمبود شدیدی در حوزه تامین مواد اولیه چوب داریم،‌ دولت باید واردات چوب را تسهیل کند،‌ سازمان حفظ نباتات باید شرایط ‌سهل‌تری را ایجاد کند، فرصت‌های واردات چوب را از روسیه برای کشور تسهیل کنند.

روغنی‌گلپایگانی در پاسخ به این پرسش که این تسهیلات در چه زمینه‌‌هایی باید انجام شود،‌ آیا منظور تعرفه واردات است،‌ گفت:  موضوع سخت‌گیری‌هایی است که سازمان در زمینه واردات چوب انجام می‌دهد،‌ به هر حال ممکن است بیماری و باکتری از طریق چوب به کشور وارد شود، همه جای دنیا این دغدغه وجود دارد، اما ما بسیار سختگیرانه کنترل می‌کنیم، برای نمونه روش‌های مختلفی برای گندزدایی چوب وجود دارد، گاز زدن در کشتی‌، در مبدا و مرزها،‌ استفاده از قرنطینه و… گازدهی درکشتی،‌ گازدهی در مبدا،‌ گازدهی در مرزها، قرنطینه و … به هر حال روش هایی که برای آفت زدایی وجود دارد،‌ در همه جای دنیا متداول است، ولی متأسفانه در ایران ما سطح سخت‌گیرانه‌تری داریم، می‌گویند باید ترکیبی باشد، داخل مبدأ،‌ داخل مقصد، داخل کشتی و….استفادته از همه این روش‌ها در کنار هم  هزینه‌بر است،‌ در نتیجه شرکت‌هایی که نیاز به منابع چوبی دارند،‌ دچار آسیب‌های بزرگی می‌شوند.

وی با اشاره به اثرات این بخشنامه بر حوزه تولید کاغذ در کشور گفت:‌ طبیعتاً‌ کاغذ تولید داخل کشور در ماه‌های آینده به شدت گران می‌شود و ناگزیر از این هستیم که کاغذ وارد کنیم، نه اینکه کاغذ تولید کنیم، بنابراین شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید کاغذ نیز تعطیل خواهند شد.

روغنی در پاسخ به این پرسش که سال‌هاست بر طبل تولید داخلی کاغذ کوبیده‌ایم و چند صباحی است که وضعیت تولید اندکی رونق گرفته است،  آیا می‌توان چاره‌ای اندیشید که تولید کاغذ در کشور متوقف نشود؟گفت: سه کارخانه در ایران تولید کاغذ چاپ و تحریر دارند،‌ کارخانه کاغذ مازندارن، کارخانه کاغذ کارون در جنوب و کارخانه کاغذ تبریز که در مازندران واقع است‌، قطعاً این سه کارخانه دچار مشکل تأمین مواد اولیه هستند، بنابراین راهی که می‌توان کمک کرد‌، این است که تسهیلاتی را برایشان فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر ما فضا را به سمت واردات سوق داده و از تولید کننده حمایت نکرده‌ایم‌، ما شرایط واردات جوب را باید تسهیل کنیم، به واردات خمیر کاغذ کمک کنیم‌، تعرفه واردات را کنترل کنیم. منظور همان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای است که ما برای واردات خمیر کاغذ می ‌پردازیم تا کاغذ در داخل تولید کنیم ولی واردکنندگان کاغذ خارجی مالیاتی برای واردات نمی‌دهند و این موجب رقابت نابرابر کاغذ داخلی و خارجی در بازار شده است.

رئیس سایق کارخانه چوب و کاغذ مازندران در پاسخ به اینکه آیا برای تامین مواد اولیه نمی‌توان از تفاله نیشکر(باگاس) استفاده کرد؟‌، گفت: اکنون کارخانه کاغذ پارس از تفاله نیسکر استفاده می‌کند. مسئله  ما این جاست که چون واردات ارزان‌تر انجام می‌شود‌، اما تولید به سختی‌، استقبالی از نظر قیمت از کاغذ داخلی وجود ندارد‌، قیمت تمام شده تولید داخل بالاست و از طرف دیگر چون تسهیلاتی برای تولیدکنندگان وجود ندارد‌، رغبتی به تولید نیز اندک شده است.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران  در پاسخ به اینکه آیا تولیدکنندگان و کارشناسان حوزه کاغذ در زمینه این تسهیلات وارد مذاکره با دولت شده‌اند،‌ یا خیر؟ گفت:‌ بله‌، ما یکشنبه گذشته با رحمانی قانم مقام وزیر صتعت جلسه‌ای داشتیم، هفته گذشته در ریاست جمهوری و سازمان تنظیم بازار جلسه داشتیم و مذاکرات متعددی در این زمینه انجام شده است،‌ ما حجت را تمام کرده‌ایم،‌ باید دید دولت اقدامی می‌کند یا خیر.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=70433

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.