تاریخ ارسال : ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کارناوال تبلیغاتی دولتی در همایش اقتصاد مقاومتی

روز گذشته همایش «تبیین سیاست‌های برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی» در سالن اجلاس و با حضور مردان اقتصادی دولت برگزارشد تا به جزئیات برنامه‌های ششم اقتصاد و انطباق آن با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پرداخته شود اما شاه‌بیت تمام سخنان مسئولان مشکل جدی اشتغال و معیشت مردم و البته پاسخگویی انتخاباتی به منتقدان بود.

شلمچه نیوز- مهران ابراهیمیان؛  تنها طیب‌نیا وزیر اقتصاد در چارچوب موضوع همایش سخن گفت و به حاشیه‌های انتخاباتی ورود پیدا نکرد، اما بقیه به نوعی باز هم تریبونی را به نام اقتصاد مقاومتی عاریه گرفته بودند و حرف‌های انتخاباتی خود را زدند یا در حاشیه همایش به دفاع از خود پرداختند.
بنا بر این گزارش وزیر اقتصاد در این همایش، مواجهه با دو عارضه نفتی بودن و دولتی بودن را از برنامه‌های دولت اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بر دو موضوع رفع تنگناهای مالی و بدهی‌ها متمرکز شده است. علی طیب‌نیا درباره فرصت استفاده از شرایط پساتحریم برای بازسازی اقتصادی گفت: دولت یازدهم در گام نخست از زمانی که روی کار آمد، سعی کرد که ثبات و آرامش را در اقتصاد ایران حاکم کند و فضای منفی ناشی از تحریم را به حداقل برساند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، گام دوم دولت را آغاز اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت در دوران پساتحریم توسط دولت اعلام کرد و با بیان اینکه تحریم‌ها نشان داد که اقتصاد ایران چقدر نسبت به تکانه‌ها آسیب‌پذیر است، افزود: افزایش مقاومت‌پذیری اقتصاد به دلیل تحریم‌ها باعث شد که همراه با تداوم تحریم‌ها با روند کاهش قیمت نفت و فلزات اساسی و کاهش درآمدهای ارزی که با آنها مواجه بودیم، اقتصاد کشور آسیب زیادی نبیند. طیب‌نیا سه هدف راهبردی برای برنامه ششم را رشد اقتصادی پایدار و غیرتورمی، ایجاد فرصت شغلی پایدار و مهار بحران بیکاری و افزایش نقش قابلیت و مشارکت مردم اعلام کرد و افزود: رشد اقتصادی پایدار مهم‌ترین رکن تعیین‌کننده رفاه مردم است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه براساس برنامه‌ها باید یک‌سوم رشد اقتصادی از محل ارتقای بهره‌وری سهم تولید حاصل شود، مهم‌ترین راهبردهای برنامه ششم را گسترش بهره‌وری متکی بر توسعه پایدار، ارتقای بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقای بهره‌وری عمومی، بهبود استانداردهای مصرف و ساماندهی مجدد نظام تدوین کشور و افزایش کارایی نظام اداری دانست. وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره اقتصاد مقاومتی گفت: ۱۱ برنامه ملی تهیه و تنظیم شده که بخش عمده آن به مراحل نهایی رسیده است.

سال بعد سهم بخش خصوصی بیشتر می‌شود
وی افزود: طبیعی است که درآمد سال آینده نفت از امسال بیشتر می‌شود و براساس سیاست‌ ابلاغی مقام معظم رهبری، درآمد از طریق صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی خواهد رسید. همچنین درآمد شرکت ملی نفت افزایش پیدا خواهد کرد. وی درباره اشتغال نیز تصریح کرد: قرار نیست تمامی اشتغال کشور از طریق دولت ایجاد شود، به دنبال کاهش تصدی و سهم دولت از اقتصاد هستیم تا هزینه‌های جاری دولت از بودجه نفت کاهش یابد، بنابراین بخش خصوصی باید اشتغال ایجاد کند.

هر رشدی به تولید اشتغال منجر نمی‌شود
طیب‌نیا افزود: نیاز به رشد اقتصادی بالا داریم و سازوکار آن به ‌گونه‌ای باید باشد که منجر به اشتغال شود، زیرا هر رشدی ضرورتاً منجر به اشتغال نمی‌شود. سیاست‌هایی طراحی شده که رشد منجر به اشتغال در بخش‌ها و صنایع کوچک و متوسط شود.
وی در خصوص حل مشکلات معیشتی مردم بیان داشت: برنامه ششم برای سال‌های آینده تضمین شده که تفاوت عمده با سایر برنامه‌ها دارد، زیرا طرح‌های عملیاتی در آن پیش‌بینی شده است. فعالیت‌ها و اقداماتی که باید انجام شود، به‌صورت کمی و زمانبندی اجرا در نظر گرفته شده است.
وی از دیگر اهداف برنامه را حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم عنوان کرد و گفت: برنامه داریم برای کنترل تورم اقداماتی انجام دهیم تا اقشار محروم جامعه از گزند تورم کمترین آسیب را ببینند.

نیاز سالانه ۹۰۰ هزار فرصت شغلی در برنامه ششم
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز در این همایش گفت: در برنامه ششم سالانه نیاز به ایجاد ۹۰۰ هزار فرصت شغلی است.
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه برنامه ششم جامع‌نگر و مسئله‌محور است، اظهار داشت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم، برنامه نیز از این سیاست‌ها تبعیت می‌کند. در این برنامه چهار بعد اصلی مورد توجه قرار گرفته که از جمله آن توسعه سواحل مکران است.
وی ادامه داد: مباحث مربوط به پیشران توسعه در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته و معدن و صنایع معدنی، ترانزیت، حمل و نقل ریلی و فناوری اطلاعات مدنظر است که روی آن تمرکز شده است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه برای تحول چشمگیر نیازمند رشد اقتصادی بالا هستیم، افزود: در برنامه پیش‌بینی شده و نیازمندیم تا پایان برنامه ششم ۹۰۰ هزار فرصت شغلی فراهم شود.
بنا بر این گزارش وی گفت: در حالی که براساس آمارها ضریب جینی بهبود نسبی خود را در دو سال اخیر از دست داده و فقرا فقیرتر و پولدارها غنی‌تر شده‌اند، گفت: ضریب جینی ۰/۳۴ واحد پیش‌بینی شده و همچنین رشد متوسط جمعیت ۱/۲۶ درصد در نظر گرفته شده تا جمعیت کشور از ۷۹ میلیون نفر به ۸۹ میلیون نفر در پایان برنامه برسد. نرخ باروری کلی نگران‌کننده بود که مبادا با پیری جمعیت روبه‌رو شویم و این نرخ از ۱/۹ نفر به ۲/۱ نفر در خانوار در طول برنامه افزایش خواهد یافت. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور افزود: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از ۶/۵ درصد کنونی به ۱۰ درصد خواهد رسید.

فریز نفتی طرحی ضدبازگشت ایران به بازار است
همچنین سخنگوی دولت در نشست هفتگی با خبرنگاران که در اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به مذاکرات برخی کشورهای سازمان اوپک و توافق آنها برای ثابت نگه داشتن سقف تولید، تصریح کرد: اقدام این کشورها بدان معناست که نمی‌خواهند حق ایران را برای بازگشت به تولید قبل از تحریم‌ها به رسمیت بشناسند.
سخنگوی دولت تأکید کرد: کشورهای عضو اوپک باید تولید خود را تقلیل دهند تا ایران به تولید قبلی خود پیش از تحریم‌ها بازگردد و انتظار داریم با واقع‌بینی حق ایران را به رسمیت بشناسند.
سخنگوی دولت به طور تلویحی به گزارش روزنامه «جوان» چنین پاسخ گفت: تمام هواپیماهای خریداری شده به صورت اجاره به شرط تملیک است و در صورتی که جوان‌های ما بیکار باشند، پولی بابت خرید هواپیما نخواهیم داد و قرار نیست منابع محدود ما که برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است صرف خرید هواپیماها شود. سخنگوی دولت گفت: ‌این ارقامی که بیان می‌شود برای خرید هواپیما در نظر گرفته شده است، صحیح نیست و ما به جای خرید هواپیما و قرار دادن آنها در اختیار قشری خاص به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان خود هستیم.
سخنگوی دولت در واکنش به کمک مالی یک مفسد اقتصادی به حزب اعتدال و توسعه گفت: کل جریان مالی حزب کاملاً شفاف و مشخص است و این صحبت‌های اخیر مربوط به ۱۰ سال پیش است که اکنون مطرح می‌شود.
وی ادامه داد: در زمان انتخابات توان مالی ما نبود، حزبی که جمعی از معتدلان جناح چپ و راست در آن حضور داشتند تنها از جیب خودشان مخارج را تأمین کنند، بنابراین در زمان انتخابات همانند سایر احزاب دیگر حسابی را معرفی کردیم تا علاقه‌مندانی که قصد کمک به حزب دارند این کار را انجام دهند، بر همین اساس شماره حساب را به طرفداران حزب معرفی کردیم و در این کمک‌های مردمی سیستم گزینشی هم نداشتیم.

یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار گم نشده
معاون اول رئیس‌جمهور نیز در این همایش ترجیح داد تا خبرنگاران سخنی از وی را تیتر کنند که ربطی به اقتصاد مقاومتی ندارد و درباره انتخابات جهت دار تبلیغ کرد و گفت: به تازگی یک فردی در سخنرانی‌های خود اظهار داشت یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلاری که بعد از برجام گرفتند گم شده، آخر چرا این حرف را می‌زنید، یک دلار مگر می‌شود گم شود، پولی که گرفته شده به خزانه واریز شده است.  اسحاق جهانگیری گفت: ما مصمم هستیم با فساد مبارزه کرده و آن را ریشه‌کن کنیم و افزود: به آدرس‌های غلط توجه نکنید، برخی فکر می‌کنند این دولت، دولت ساده‌ای است، به این دولت آدرس صحیح دهید تا در اسرع وقت تمامی موضوعات را پیگیری کند. جهانگیری تصریح کرد: حتی نزدیک‌ترین فرد به بالاترین مقام این کشور اگر دستش به فساد آلوده شود، در برخورد با آن هیچ خط قرمزی وجود ندارد و تمامی موارد باید در محاکمه قضایی رسیدگی شود.
معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت است، گفت: پنج رویکرد مهمی که در سیاست کلی اقتصاد مقاومتی ذکر شده باید در تمام دستگا‌ه‌های اجرایی عملیاتی شود و این مسئله نیز باید در سایر حوزه‌ها مورد توجه بگیرد.
جهانگیری تأکید کرد: باید وضعیت معیشت مردم را درست کنیم و این مسئله از دغدغه‌های اصلی دولت به شمار می‌رود و در برنامه‌های آتی پیش‌بینی‌های بسیار خوبی صورت گرفته است.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیاست‌های دولت در ۲/۵ سال گذشته موفق بوده است در عین حال گفت: بیکاری چالش امروز و فردای کشور است و متأسفانه نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دو برابر نرخ بیکاری عادی است.
جهانگیری با اشاره به اینکه باید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در تمام بخش‌ها اجرایی شود، ترجیح داده جای ارائه گزارش عملکرد، حمله به دیگران را در دستور کار خود قرار بدهد و اظهار داشت: نیروهای مسلح باید پاسخ دهند بخش دانش‌بنیاد چقدر در آن سازمان اجرایی شده است، آیا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش برون‌زایی و درون‌زایی اجرایی شده یا خیر، البته قوه قضائیه و دولت نیز همین موضوع را باید توضیح دهند. وی گفت: برجام خلق فرصتی برای منزلت کشور و بازسازی اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی است. باید معیشت مردم به حرکت دربیاید، مردم در سال ۹۲ کاری کردند که تهدیدها از بین برود.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=12017

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.