تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کارهای اولیه پزشکی در رو به رو با سوختگی با اسید چیست؟

خبرنگار: جنیدیاقدامات اولیه پزشکی در رو به رو با سوختگی با اسید چیست؟رویا گستری متخصص پوست و مو در اظهار کرد وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ اظهار کرد: سوختگی با اسید یا مواد آتش‌زا از درجات مختلفی بهره مند هست که در هر یک از آنان باید کارهای خاصی را پیش از اعزام مریض به بیمارستان انجام داد.

وی دنبال کرد: هنگامی که فردی دچار سوختگی درجه ۱ با اسید می‌شود، پوست فرد عارضه دیده دچار قرمزی و تاول می‎شود، در این شرایط باید به ابزار آب سرد آن را شستشو داد.

اعضای سوخته با اسید باید قلیایی شود 

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه در هنگام سوختگی با اسید باید محیط سوختگی هرچه تندتر قلیایی گردد، اضافه کرد: متاسفانه میزان نفوذ اسید به درون لایه‌های متفاوت پوست و حتی عضلات فراوان هست و همین مساله موجب بروز عارضه های جدی در مریض ها می گردد و اگر سوختگی در سطح گسترده ای ایجاد شده باشد، تنها میتوان با آب سرد محل سوختگی را شستشو داد و بدون آنکه لباس را درآورده فرد مریض را به بیمارستان جابه جا کرد.

گستری با بیان اینکه در سوختگی درجه یک یا ۲ به ابزار اسید میتوان پیش از مراجعه به پزشک متخصص با پمادهای ضد سوختگی درد فرد عارضه دیده را التیام بخشید، عنوان نمود:  متاسفانه در سوختگی شدید به ابزار اسید به سبب فراوان بودن عمق نفوذ اسید، عفونت و اختلال در آب و الکترولیت بدن ایجاد می‌شود و همین مساله در مواردی فوت را برای اشخاص بهمراه دارد.

وی تاکید کرد: زمانی که فردی دچار سوختگی شدید با اسید می‌شود در مواردی حتی نباید لباس‌هایش را درآورد زیرا این کار موجب عارضه جدی به پوست و حتی عضلات می گردد.

این متخصص پوست و مو دنبال کرد: پیش از مراجعه به پزشک در سوختگی های شدید با اسید میتوان محل سوختگی را به ابزار آنتی بیوتیک شستشو، پس از آن آن را پانسمان کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95550

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.