تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کارگاه پژوهشی آموزشی “حذف نیترات از نمونه های آبی” در ساری برگزار شد

کارگاه پژوهشی آموزشی با عنوان ” حذف نیترات از نمونه های آبی توسط نانو جاذب سیلیکایی عاملدار تهیه شده از خاکستر پوسته برنج” در محل تصفیه خانه فاضلاب ساری برگزار شد.

به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، دکتر اسماعیل بابانژاد آریمی محقق این موضوع پژوهشی آموزشی با بیان اینکه در این پروژه ابتدا سیلیکای مورد نیاز برای تهیه نانو جاذب از سبوس برنج تهیه شده ، گفت: با به کار گیری سورفکتانت ستیل تری متیل آمونیوم برمید سیلیکای نانو حفره تهیه شده است.

nitrat

وی، ادامه داد: سپس با استفاده از معرفهای شیمیایی مناسب سطح نانوسیلیکای تهیه شده از خاکستر سبوس برنج با گروه عاملی آمینی عاملدار گشته و سپس به وسیله متیل یدید، جاذب آمین دار به جاذب تبادل آنیونی تبدیل شده است تا جاذبی مناسب برای جذب و حذف موثر نیترات از نمونه های آبی تهیه شود.

این محقق، با بیان اینکه پارامترهای موثر در تهیه و عاملدار کردن نانو جاذب سیلیکایی بررسی و بهینه شد، تصریح کرد: نانو جاذب سیلیکایی به منظور تایید صحت روش سنتز توسط تکنیکهای دستگاهی مختلف نظیر XRD، FT-IR، BET و TEM و روش حرارتی مورد مطالعه قرار گرفت.

دکتر بابانژاد ، ضمن اشاره به اینکه کارایی جاذب تهیه شده در حذف یا کاهش غلظت یون نیترات از نمونه های آبی به روش استخراج فاز جامد پخشی، فشرده شده در سرنگ و در پایان پرشده در کاتریج بررسی شد، افزود: جذب نمونه برای ارزیابی میزان حذف نیترات در شرایط بهینه توسط دستگاه اسپکتروفتومتر تعیین شد.

وی خاطرنشان کرد: نتایج نشان داد بیش از ۹۰ درصد از مقدار اولیه غلظت نیترات در نمونه آبی توسط جاذب تهیه شده ، حذف می شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=18590

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.