تاریخ ارسال : ۰۶ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۴۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
شعبان وفایی نژاد

کارگرنماهای متموّل

شلمچه نیوز- شعبان وفایی نژاد؛ سی ماه حقوق معوقه، تعدیل ۲۰۰ کارگر، بازخرید کارگران، شش‌ماه حقوق معوقه، تعدیل ۷۰‌درصد نیروها، سه‌سال حقوق معوقه، ۲۰ماه حقوق معوقه و عدم پرداخت مزایا و عیدی ، بلاتکلیفی و بیکاری کارگران، ضعف مدیریت، بدهی به بانک‌ها، تامین اجتماعی، استفاده از مرخصی اجباری و… از جمله نکاتی است که در هنگام ورق‌زدن لیست شرکت‌ها و واحدهای بحران‌دار کشورمان به کررات  به چشم می‌خورد که خود مشتی است نمونه خروار.  اما تنها اینها نیست، در سال‌های اخیر تورم نسبت به افزایش حقوق کارگران شتابی فزاینده داشته چنانچه در سال گذشته رشدی بیش از دوبرابری پیدا کرد. اینها در کنار افزایش قیمت مسکن ، سبد غذایی خانوار‌های کارگر را از مواد مغذی بیش از پیش تهی کرد و آنها به واسطه این بی توجهی مسئولین ، بدترین شرایط معیشتی ممکن را تجربه می کنند.

نظر به این مقدمه کوتاه که در واقع تصویری از وضعیت کارگران در جامعه را نشان می دهد چندی قبل به طور اتفاقی سری به یکی از واحدهای کارگری بزرگ در استان زدم که در خیابان اطراف آن انواع خودروهای صدها میلیونی پارک بود ؛ با خود گفتم به طور یقین همایش بزرگ اقتصاد دانان و بازاریان و مدیران ارشد استانی یا کشوری در این حوالی برپا شده است .

به داخل این تشکیلات که رفتیم در همه اتاق ها جوانانی ( پسران و دختران ) را ملاحظه کردیم که با لباس های گرانقیمت و اتوکشیده در حال بازی با موبایل خود بودند ؛ در این بین از یکی از آنها ( ظاهراً مسئول ) پرسیدم اینجا چه خبر است و این افراد چه کسانی هستند ؛ پاسخ دادند : اینجا یکی از تشکیلات کارگری دولتی است و این افراد کارگران ما هستند که ماهیانه علاوه بر حقوق ، از مزایایی چون اضافه کاری و تعطیل کاری نیز بهره می برند . دوباره سوأل کردیم که چرا به اسم کارگری در اینجا حضور دارند ؟ گفت:  همه آنها از آقازاده ها و نورچشمی های مدیران رده بالای نظارتی هستند که قدرت و شهرت و اعتبار مدیران ما بستگی به لطف پدران این افراد دارد و ما هم موظفیم که ابزار سرگرمی آنها را در هر زمانی که خواستند فراهم کنیم .!

این مسئول مدعی بود : این افراد فرزندان مدیرانی هستند که ذخائر انقلاب به شمار می روند ؛ سوأل کردیم که حق و حقوق این بچه بلبل ها چگونه تأمین می شود ؟ پاسخ داد : راستش را بخواهید به قیمت نادیده گرفتن حق و حقوق کارگران واقعی این تشکیلات ، حق و حقوق این افراد نورچشمی تأمین می شود البته حق وحقوقی که این افراد از ما دریافت می کنند ۵ درصد هزینه تفریحات شبانه آنها و یا هزینه تأمین بنزین خودروهایشان است البته از منابعی دیگر نیز امتیازات خاص به آنها تعلق می گیرد تا دیدگاه آنها تأمین و بستر برای استمرار مدیریت ما فراهم گردد .

این اظهارات تأمل برانگیز و تأسف بار ما را به فکر فرو برد که چگونه می شود ما در کشوری زندگی کنیم که شعار عدالت و اعتدال سر داده می شود اما یکی از شریف ترین و در عین حال ضعیف ترین قشرهای جامعه ما باید خانمان سوز چپاول گری آقازاده ها باشند .

براستی آیا انصاف اینست که خانواده کارگری که شبانه روزی در حال تلاش است چند ماه چشم انتظار دریافت حقوق باشد و در آنسوی ماجرا ، کارگرنماها هر روز تنها برای گذران وقت در محل کار حاضر و به دنبال اهداف خاص خود و منصوبین هستند .

شما ای مسئولی که تن به این ذلت می دهی ، آیا ذره ای به تبعات اجتماعی این بی توجهی به قشر کارگر توجه کرده ای ؟ آیا وجدان بیدارت اجازه اینگونه ظلم و ستم را به تو می دهد که چنین برخوردی با کارگران می کنی ؟

شما ای مسئولی که تنها نام نورچشمی های شما ماهیانه از تشکیلات کارگری حقوق دریافت می کند ، چه پاسخی در برابر جیب خالی آن کارگری داری که قدرت خرید یک قرص نان را برای خانواده اش ندارد ؟ چه پاسخی به آن کارگری داری که به خاطر جیب خالی اش ، قادر به درمان بیماری خود و خانواده اش نیست ؟ چه پاسخی به آن کارگری داری که به خاطر بی توجهی شما قادر به این نیست که فرزند خود را برای تحصیل به مدرسه بفرستد و ….

به هر سو با استمداد از نام و یاد مبارک و کلام هدایت‌گر امیرمؤمنان و مرد نامتناهی زمان علی(ع) صفحه دلنوشته و یک رخداد تأسف بار اجتماعی را با بیان این جمله خطاب به مسئولین سهل انگار کارگری که بهترین حالت و جلوه بندگی عبادت، فکر کردن است می بندیم .

نگارنده به عنوان مدعی العموم به واسطه رسالتی که بر دوش دارد واقعیت ها روز جامعه را بر اساس مشاهدات عینی و نقل قول های محافل از طریق تریبون رسانه به گوش مسئولینی می رساند که در بستر خوش رفاه و آسایش ، آرامیده اند و از معیشت کارگران واقعی اطلاعی ندارند و یا دارند و خود را اصطلاحاً به کوچه علی چپ می زنند و اشک تمساح می ریزند ؛ تنها شما را دعوت به تفکر کرده و به وجدان انشالله بیدارتان می سپاریم و بس .

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35443

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.