تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کارگری سینما را کرده ام تا به اینجا برسم/نمی خواهم تماشاگر به هر قیمتی بخندد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با حضور ۲۵ فیلم از دوازدهم بهمن ماه سال کنونی شروع به کار خواهد کرد.

جشنواره فیلم فجر به طور مستمر برای تمامی اهالی سینما میعادگاه رقابت با سایر رقبا هست.

تاریخ جشنواره فیلم فجر نشان می دهد که به صورت مرسوم داوران این جشنواره به دشواری به آثار کمدی روی خوش نشان می دهند و اکتساب سیمرغ برای آثار کمدی به صورت انگشت شمار اتفاق می افتد.

موفق ترین فیلم کمدی در تاریخ ادوار متفاوت جشنواره فیلم فجر را باید بی شک “کرایه نشین‌ها” به کارگردانی “داریوش مهرجویی” موفق ترین فیلم کمدی در تاریخ ادوار متفاوت جشنواره فیلم فجر را باید بی شک “کرایه نشین‌ها” به کارگردانی “داریوش مهرجویی” دانست. البته همچنان بعضی منتقدان این فیلم را درامی اجتماعی در بستری کمدی می دانند.

 مصادره

کرایه نشین ها در همان سال توانست لوح زرین خوب ترین صدا برداری را از پنجمین جشنواره فیلم فجر را دریافت کند و در شاخه های پاداش مخصوص هیئت داوران، خوب ترین بازیگر نقش اول مرد، خوب ترین فیلمبرداری، خوب ترین تدوین، خوب ترین فیلمنامه و خوب ترین کارگردانی از جشنواره فیلم فجر مالک امتیاز گردد.

سال ۱۳۸۲ دیگربار مهرجویی فیلم میهمان مامان را با فضایی گرم و نوعی کمدی خاص راهی فجر کرد و توانست به عنوان خوب ترین فیلم فجر سیمرغ را از آن خود کند. این در حالی هست که هیچ کارگردانی تاحالا موفق به دریافت سیمرغ بلورین خوب ترین کارگردانی برای فیلمی کمدی در جشنواره فیلم فجر نشده هست.

در میان بازیگران نیز به طور مستمر اکتساب سیمرغ بلورین برای بازی در فیلمی کمدی بسیار سخت هست. به شکلی که سعید آقاخانی که به طور مستمر به عنوان بازیگ کمدی شناخته می گردید برای فیلم جدی “خداحافظی طولانی” به شکلی که سعید آقاخانی که به طور مستمر به عنوان بازیگ کمدی شناخته می گردید برای فیلم جدی “خداحافظی طولانی” سیمرغ جشنواره را از آن خود کرد.

رضا عطاران تنها بازیگر مردی بود که در سال ۱۳۹۲ برای بازی در فیلم “طبقه حساس” رضا عطاران تنها بازیگر مردی بود که در سال ۱۳۹۲ برای بازی در فیلم “طبقه حساس” پاداش خوب ترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در شخصیتی کمدی از آن خود کرد.

ویشکا آسایش

ویشکا آسایش نیز من جمله انگشت شمار بازیگران زنی هست که در سال ۱۳۸۹ با بازی در فیلم “ورود آقایان ممنوع” ویشکا آسایش نیز من جمله انگشت شمار بازیگران زنی هست که در سال ۱۳۸۹ با بازی در فیلم “ورود آقایان ممنوع” توانست برای فیلمی کمدی سیمرغ بلورین خوب ترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کند.

البته کفه ترازو در بازیگران نقش مکمل اندکی به سمت نقش های کمدی می چربد و انگار داوران بازیگران مکمل کمدی را زیادتر و خوب تر می پسندند. اکبر عبدی برای فیلم “خوابم میاد”، “حمید لولایی” برای چند میگیری  گریه کنی”، “هومن سیدی” برای “من دیگو مارادونا نیستم”

مهران احمدی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که پیشینه حضور در بیشتر از ۲۸ فیلم سینمایی را دارد سال کنونی برای نخستین با فیلمی کمدی کارگردانی را تجربه می نماید.

وی فعالیت سینمایی خود را در عرصه بازیگری در سال ۱۳۸۵ با بازی در فیلم انسان شروع نمود.

به همین مناسبت خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در مورد تجربیات و دشواری های نخستین تجربه کارگردانی، سینمای کمدی، گریز از کمدی گیشه‌ای و سودای سیمرغ  با مهران احمدی کارگردان فیلم مصادره به گفت‌وگویی تفصیلی نشسته هست.

مهران احمدی

میزان: شما به طور مستمر از با اهمیت بودن مخاطب گفت وگو کرده‌اید و فیلم اول خود مصادره را فیلمی برای مخاطب دانسته اید؟ آیا فیلم مصادره از جنس کمدی‌های حاضر سینما هست؟

فیلمی که به هر قیمتی نخواهد مخاطب را به خنده مجبور کرده و به سالن بکشاند. بهر صورت سینما یعنی جذب مخاطب و گاهاً ایجاد سرگرمی؛ اما باید در این خصوص بشدت احتیاط کرد و فیلم خوب و سالم برای تماشاگر سینما ساخت.

میزان: منظور کلیدی شما از کمدی شریف چیست؟

احمدی: اهتمام کردیم فیلمی بسازیم که اگر روزی خانواده ای به دیدن آن نشست؛ پدر خانواده از اینکه فرزندانش را برای تماشای این فیلم آورده شرمنده نشود و همه خانواده بتوانند در کنار هم از اثر لذت ببرند. مصادره فیلم کاملاً داستان‌گویی هست، فیلمی که مخاطب بعد از دیدن آن چیزی را همراه خود از سالن بیرون می برد.

میزان: آیا نسخه پایانی مصادره را به دبیرخانه جشنواره عرضه کرده اید؟

احمدی: در تلاشیم تا طی امروز یا فردا نسخه پایانی فیلم را به دبیرخانه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر عرضه کنیم. بی شک نسخه کامل فیلم به جشنواره خواهد رسید.

میزان: چه عاملی نقطه تمایز فیلم مصادره با سایر آثار کمدی هست؟

احمدی: مصادره فیلمی هست که هم توان دارد گیشه خوبی داشته باشد و هم اینکه نظر داوران و اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر را جلب کند.

میزان: هر کدام از بازیگران فیلم مصادره پیشینه پررنگی در میان مخاطب های دارند. آیا این بازیگران در مصادره چهره جدیدی نشان خواهند داد؟

آیا این بازیگران در مصادره چهره جدیدی نشان خواهند داد؟احمدی: بی شک مخاطب در مصادره رضا عطاران بسیار متفاوتی خواهد دید. تجربه و پیشینه کاری بازیگری من نشان می دهد که به طور مستمر از تکرار اجتناب کرده ام و در کارگردانی هم بر همین اصل پیش خواهم رفت.

میزان: فیلمبرداری فیلم مصادره علی رغم دو کشوری بودن اندکی سخت بوده هست. اندکی در مورد مراحل ساخت نخستین فیلمتان بگویید؟

اندکی در مورد مراحل ساخت نخستین فیلمتان بگویید؟احمدی: یک گروه بزرگ و منسجم برای ساخت مصادره کوشش کردند و علی رغم لوکیشن‌های زیاد و گاهاً فرامرزی فیلم در ۴۵ روز نرمال فیلمبرداری گردید. چکیده در یک کلمه فیلم مصادره حاصل عشق و همدلی گروه ما بود.

میزان: در میان آثار درام و نسبتاً جدی جشنواره فیلم شما تنها فیلم کمدی هست. نظر شما در این خصوص چیست؟

نظر شما در این خصوص چیست؟احمدی: آیا فیلم کرایه نشین‌های داریوش مهرجویی یک کمدی نیست؟ حقیقت امر طی این سالها اندکی معنا کمدی تغییر کرده هست. البته می باشند در این میان کمدی هایی که دغدغه خود را دنبال می نمایند.

میزان: پس احتمال اکتساب سیمرغ توسط مصادره حدس می‌شود؟

هر فیلمی مختصات خودش را دارد و زیاد قائل به این نیستم که کمدی ها در جشنواره فجر بی نصیب می مثل؛ زیرا تاریخ ثابت نموده که بعضی آثار کمدی به خوبی در جشنواره دیده شده هست و امید دارم که مصادره نیز در جشنواره فیلم فجر سال کنونی مورد اقبال عموم قرار گیرد.

مهران احمدی

میزان: از نظر شما جشنواره سی و ششم فیلم فجر چه طور جشنواره ای هست؟

احمدی: تا به اینجای کار از نظرم نسبت به سالهای گذشته جشنواره با نظم و مرتب تری هست. شاید یکی از علل کلیدی این نظم کاهش تعداد فیلم های حاضر در جشنواره باشد.

میزان: حضور کارگردانان جوان در این دوره از جشنواره را چه طور خواهید دید؟ آیا با جشنواره دشواری مواجه هستیم؟

احمدی:جشنواره فجر سال کنونی بسیار پربار هست زیرا خوب ترین کارگردانان سینمای ایران در این دوره از جشنواره حاضر گردیده اند. احساس می‌کنم رقابت در جشنواره سال کنونی بسیار سخت هست زیرا فیلمسازان آثار خوبی را راهی جشنواره کرده اند.

میزان: آیا دریافت سیمرغ در جشنواره فیلم فجر تضمینی برای موفقیت اثر در بین مردم و فروش خواهد بود؟

اکتساب سیمرغ در جشنواره به اکران موفق فیلم کمک شایانی می کند.

میزان: مصادره نخستین و آخرین کار شما در عرصه کارگردانی خواهد بود؟

احمدی: بی شک نه. اهتمام می کنم زین پس کاملاً معقولانه و با انتخاب فیلمنامه های درست و خوب به کارگردانی ادامه دهم.

میزان: بیشتر آثار کمدی چندان به فیلمنامه دارای تعهد نیستند و کار سر صحنه فیلمبرداری شکل می گیرد؟ این داستان در مورد مصادره هم صدق می کند؟

احمدی: خیر. ما شاید بالعکس بعضی از آثار کمدی ۱۴۰ صفحه فیلمنامه داشتیم که طی سه ماه بازنویسی به ۷۰ صفحه تبدیل گردد.

میزان: پس در فیلم شما خبری از بداهه پردازی بازیگران نیست؟

احمدی: اصلا و ابدا.

مصادره

میزان: تا چه اندازه ایده‌های رضا عطاران را به عنوان بازیگری با تجربه قبول می‌کردید؟

احمدی: نه فقط رضا عطاران.

میزان: رضا عطاران برای مصادره سیمرغ را به خانه می برد؟

رضا عطاران در این فیلم بازی بسیار خوبی را انجام داده و بعد از طبقه حساس بسیار امید دارم که سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند.

میزان: شما اندکی برای فیلم اولی بودن پخته هستید. آیا دشواری یک فیلم اولی را تجربه کردید؟

آیا دشواری یک فیلم اولی را تجربه کردید؟احمدی: در نهایت دشواری برای هر کاری وجود دارد اما به وسیله تجربه کار با فیلم اولی ها خیلی از دشواری ها را از قبل حل کردم. در این سینما کارگری کرده ام تا به اینجا برسم.

سودای سینما شما را از تئاتر دور کرده هست؟

احمدی: سه چهار سال پیش تئاتر “دن کامیلو”  

 گفتنی هست که فیلم مصادره نخستین ساخته مهران احمدی در مقام کارگردان برای نخستین بار در جشنواره فیلم فجر پرده برداری خواهد گردید. این فیلم در میان سایر آثار در پی اکتساب سیمرغ در بخشهای متفاوت هست.

به گفته بیشتر کارشناسان و علاوه بر این کارگردانان حاضر در جشنواره سال کنونی، این جشنواره بی شک التهابات و هیجانات بسیاری را برای هواداران سینما و علاوه بر این فیلمسازان بهمراه خواهد داشت.

آثاری مثل “به وقت شام”، “لاتاری”، “بمب”، “سرو زیر آب”، “شعله ور”، “عرق سرد”، “چهارراه استانبول” و “مغزهای کوچک زنگ زده”

مهران احمدی بازیگر دوست داشتنی سینما و تلویزیون که برای بازی در آثاری مثل پایتخت هواداران زیادی را برای خود دست و پا کرده بعد از کارگردانی فیلم کوتاه “ساکنین محترم” مهران احمدی بازیگر دوست داشتنی سینما و تلویزیون که برای بازی در آثاری مثل پایتخت هواداران زیادی را برای خود دست و پا کرده بعد از کارگردانی فیلم کوتاه “ساکنین محترم” به سراغ کارگردانی فیلم بلند سینمایی رفته و در نخستین تجربه اش به جشنواره فیلم فجر آمده هست.

مصادره

مصادره نخستین فیلم مهران احمدی در مقام کارگردان، نویسندگی علی فرقانی و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی در بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر به رقابت با سایر آثار می پردازد.

مصادره

“بابک حمیدیان” “بابک حمیدیان” بازیگر این فیلم سال کنونی به عنوان پرکارترین بازیگر جشنواره فیلم فجر شناخته می گردد. این بازیگر سال کنونی برخلاف کم کاری سال گذشته با چهار فیلم راهی جشنواره فیلم فجر شده و امید دارد تا با فیلم “مصادره” این بازیگر سال کنونی برخلاف کم کاری سال گذشته با چهار فیلم راهی جشنواره فیلم فجر شده و امید دارد تا با فیلم “مصادره” به سیمرغ جشنواره دست پیدا نماید.

 مصادره

رضا عطاران بازیگر نقش اول این فیلم تاحالا یک بار برای بازی در فیلم “طبقه حساس” به کارگردانی “نهایت تبریزی” رضا عطاران بازیگر نقش اول این فیلم تاحالا یک بار برای بازی در فیلم “طبقه حساس” به کارگردانی “نهایت تبریزی” سیمرغ بلورین را به دست آورده و سال کنونی می خواد دیگربار با فیلمی کمدی این پاداش را به خانه ببرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85378

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.