تاریخ ارسال : ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کاش به نمایندگان مجلس خانه سازمانی می دادند

پروانه مافی، نماینده مردم تهران با روزنامه اعتماد صحبت کرده هست. حقوق هر یک از نمایندگان مجلس چقدر است؟

 نمایندگان مجلس دو حساب دریافت حقوق و مزایا دارند. یکی یکی از آنان حقوق فرد هست که رقم آن ۵ میلیون ٨٠٠ هزار تومان و کمتر از آن چیزی هست که قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص کرده هست.

بر اساس این قانون حقوق نماینده چقدر باید باشد؟

بر این اساس نماینده مجلس شورای اسلامی هم تراز وزیر هست و حقوق وزرا بالای ١٠ میلیون تومان هست.

حساب دومی که گفتید، مرتبط به چیست؟

آآن بخش مرتبط به هزینه های دفاتر نمایندگان هست. یک یک نماینده ممکن هفت یا هشت دفتر در شهرستان های متفاوت دارا باشد و همه این دفاتر هزینه بر هست. به سبب همین هزینه ها بود که نمایندگان تهران در هر یک از شهرستان های استان یک دفتر را بصورت مشترک اداره می کنند. در واقعیت هر کدام از نمایندگان یک روز در آن دفتر حاضر می گردد و هزینه میان نمایندگان تقسیم می گردد. ک کمترین هزینه نمایندگان مرتبط به کرایه دفتر، پرداخت حقوق مسوول دفتر، کارشناسان و مشاوران هست. دفاتر نمایندگان مراجعه کنندگانی نیز دارند که بعضا نیازمندی هایی دارند و نماینده ناگزیر هست خودش به مسئله آنان رسیدگی کند.

مجموع این هزینه ها حدودا چقدر است؟

هزینه نمایندگی حتما در شهرها و استان های متفاوت متمایز هست. به طور مثال نمایندگان شهرستان های با مسافت زیاد بر بر اساس مرسوم از هزینه های بالا گلایه دارند و می گویند که از حقوق خود نیز برای دفاتر هزینه می کنند. در تهران اما یک دفتر به طور متوسط ماهیانه بیش از ۵ میلیون تومان هزینه دارد.

مجلس بابت تامین این هزینه های به هر یک از نمایندگان چقدر پرداخت می کند؟

۴ ۴ میلیون تومان.

همه نمایندگان در هر شهر و استانی که باشند همین مبلغ را می گیرند. یعنی هزینه نمایندگی نماینده تهران با یک شهرستان کوچک تفاوت دارد؟

یعنی هزینه نمایندگی نماینده تهران با یک شهرستان کوچک تفاوت دارد؟بله، تفاوتی وجود ندارد.

مجلس بابت رفت و آمد و رفت و آمد چقدر به نمایندگان مجلس می پردازد؟

اگر یک نماینده خودش رانندگی کند و از خودروی شخصی خود استفاده کند ماهانه ۴ میلیون تومان دریافت می کند. اگر هم از خودرو و راننده مجلس استفاده کند دیگر این مبلغ را نمی گیرد. برای رفت و آمد به حوزه های انتخابیه نیز کمک هزینه هایی وجود دارد. به هر حال نمایندگان در طی ماه چندین عزیمت می روند و این سفرها هزینه بسیاری دارد. بعنوان نمونه یکی از نمایندگان خانم می عنوان کرد که در هر بار عزیمت به حوزه انتخابیه یک میلیون تومان پول بلیت هواپیما می دهند، چون چهار نفر می باشند. یک یک نماینده بر بر اساس مرسوم آخر هفته ها به حوزه انتخابیه خود می رود و مجلس هزینه این رفت و آمدها را تامین می کند.

بابت مسکن چه مبلغی به نمایندگان مجلس تعلق می گیرد؟

مجلس بابت مسکن و رفت و آمد نیز کمک هزینه هایی دارد. به هر حال وقتی یک نماینده از شهرستان به تهران می آید باید خانه دارا باشد. کرایه یک خانه در شأن نماینده نیز دست کم ۵ یا ۶ میلیون هست.

مجلس بابت اذن منزل چه مبلغی به نمایندگان می پردازد؟

۶ ۶ میلیون تومان. البته نمایندگان می توانند بصورت رهن مبلغ ٢٠٠ میلیون از مجلس بگیرند و در پایان مرحله نمایندگی آن را برگردانند. اگر هم مایل باشند می توانند بصورت ماهانه برای کرایه مبلغ را دریافت کنند.

برنامه ای برای تعلق خانه سازمانی یا ساخت مسکن برای نمایندگان وجود ندارد؟

خیر، کاش اینطور بود و این همه جنجال راه نمی افتاد. اما اکنون بصورت کم هزینه به نمایندگان کمک می گردد. به این نکته هم توجه داشته باشید که نمایندگان بعضا میزبان موکلین خود که از شهرستان می آیند، می باشند. پذیرایی از آنان هزینه دارد. به عبارتی هزینه های پیش بینی نشده نمایندگان زیاد هست و نمایندگان مجلس این هزینه ها را از همین پول هایی که مجلس می دهد، تامین می کنند اما متاسفانه رسانه ها با مبحث حقوق نمایندگان به شکل درستی برخورد نمی کنند.

از مسئله افزایش حقوق نمایندگان دفاع می کنید؟

بله، ما نباید در دام گروه های معاند نظام که می خواهند قوای متفاوت را تخریب کنند بیفتیم. می بینید که تعداد ای قوه مجریه را به دستاویز های سطحی مورد هجمه قرار داده اند. با قوه قضاییه نیز چنین برخوردی دارند و اکنون سراغ قوه مقننه آمده اند. مجلس، آخرین امید مردم برای دادخواهی هست و تعداد ای می خواهند با این بحث های حاشیه ای آن را بی ارزش کنند. به باور من بحث حقوق نمایندگان یک بحث کاملا سیاسی و حاشیه ای هست. من نماینده ای را می شناسم که در دفاتر نمایندگی خود به هفده نفر حقوق می دهد. تامین حقوق این اشخاص هزینه نمایندگی هست اما تعداد ای مجموع هزینه های نمایندگی و حقوق نمایندگان را جمع زده و مجموع آن را بعنوان حقوق نمایندگان بیان می کنند.

پس معتقد هستید که حقوق نمایندگان باید افزایش یابد.

هنوز که در مرحله سخن هست و چیزی به دست نمایندگان نرسیده هست اما کاملا قانونی هست. قانون مدیریت خدمات کشوری شرایطی برای دستمزد و حقوق تعیین کرده هست. این قانون نمایندگان را هم تراز وزیر دانسته هست و بر این مبنا چون حقوق وزرا ١٠ میلیون تومان تعیین شده هست، حقوق نمایندگان نیز می تواند از این قانون تبعیت کند.

به هر حال مغایرت با حقوق وزرا که به آن اشاره می کنید، مبحث جدید ای نیست و در سنوات گذشته نیز فرایند همین بوده هست، چه اتفاقی افتاده که نمایندگان مجلس اکنون به فکر تطبیق حقوق خود با قانون مدیریت خدمات کشوری افتاده اند؟

بعد از طرح بحث حقوق های نجومی شورای پول و ارزش و بخش های مسوول روی مسئله کار کرده و حد و سقف حقوق مدیران را مشخص کردند. .. چه حقوقی دریافت کنند. متاسفانه رسانه ها با این مبحث درست برخورد نکردند. مردم به اندازه کافی مشکلات دارند و نباید ذهن آنان را به این صورت به هم ریخت. رقمی که اعلام می گردد حقوق نمایندگان نیست و بخش عمده آن به مخارج نمایندگی مرتبط هست.

اما مخارج نمایندگی در استان ها و شهرستان های متفاوت یکسان نیست.

بله، حتی ممکن هست یک نفر دفتر نداشته باشد و همه پول را خودش صرف کند. این مورد ها باید دنبال و پیگیری گردد. راه حل کار این نیست که اصل بحث حقوق نمایندگان را زیر پرسش ببریم.

تصمیم گیری درباره حقوق نمایندگان به عهده کیست؟

ککمیته ای که در هیات رییسه مجلس تشکیل شده و موظف هست به این مبحث بپردازد زیرا این مسئله پیشتر از سوی برخی از نمایندگان مورد طرح شده بود. آ آنان با مراجعه به قانون خدمات مدیریت کشوری خواستار اصلاح مبلغ حقوق دریافتی خود بودند. .. ماموریت و جلسه می رود. همه اینها هزینه دارد اما چون پول آن در سیستم اداری پرداخت می گردد توجه هیچ کس را جلب نمی کند اما نمایندگان در مرکز توجه قرار می گیرند چون برای این کارها پول دریافت کرده و خود هزینه ها را مدیریت می کنند. در واقعیت باری بر دوش نماینده هست و سخن و حدیث های بسیاری به وجود می آید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79585

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.