تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۷:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کاهش مشکلات چشم ناشی از کار با رایانه، موبایل

دکتر روستائی متخصص و جراح چشم این مرکز برای کاهش مشکلات چشم ناشی از کار با رایانه، موبایل و نمایشگرهای دیجیتال توصیه هایی را ذکر کردند.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی (ره) بابل، دکتر روستائی متخصص و جراح چشم این مرکز برای کاهش مشکلات چشم ناشی از کار با رایانه ، موبایل و نمایشگرهای دیجیتال توصیه هایی را ذکر کردند:

۱-     کاهش زمان استفاده از وسایل کامپیوتری در صورت امکان تأثیر خارقالعاده ای در بهبود علایم دارد. استراحت متناوب باعث کاهش علایم چشمی و همینطور درد گردن، کمر و شانه میشود.

۲-     انجام ورزشهای چشمی با قانون ۲۰-۲۰-۲۰ به شکلی که پس از ۲۰ دقیقه کار با رایانه به مدت ۲۰ ثانیه به نقطه ای در فاصله حداقل ۲۰ فوتی (۶ متری) نگاه کرده و یا نگاه کردن به دوردست به مدت ۱۰-۱۵ ثانیه سپس نگاه به نزدیک برای ۱۰-۱۵ ثانیه و سپس دوباره نگاه به دور و تکرار برای ۱۰ مرتبه.

۳-     معاینات منظم چشم پزشکی سالانه به ویژه برای افرادی که به طور منظم از رایانه استفاده میکنند.

۴-     استفاده از عینک مناسب هنگام کار با رایانه در افراد با عیب انکساری اندک (به طور مثال آستیگماتیسم در حد ۰٫۵) هر چند در امور روزمره زندگی نیازی به استفاده از عینک نداشته باشند، سبب راحتی چشمها و کاهش علایم خستگی میشود.

۵-     استفاده از عینک مخصوص رایانه – به ویژه در افرادی که از لنز تماسی استفاده میکنند – سبب فراهم شدن راحتی زیادی میشود. این عینک ها دارای پوشش آنتی رفلکس هستند که با حذف بازتابهای مزاحم از خستگی چشمها جلوگیری میکند.

۶-     انجام تنظیمات صحیح بر روی رایانه از جمله تنظیم روشنایی (brightness) متناسب با محیط کار و تنظیم کنتراست در حداکثر میزان ممکن.

۷-     قرار دادن رایانه در وضعیت ارگونومیک و استفاده از صندلی ارگونومیک.

۸-     بهبود شرایط روشنایی محیط از جمله کاهش انعکاسات صفحه نمایش با کاهش درخشندگی زیاد از پنجره یا از لامپهای سقفی. در هنگام استفاده از رایانه، نور محیط باید نصف شرایط روزمره باشد. حتی الامکان از کاور ضد درخشندگی و صفحه نمایش تخت استفاده شود.

۹-       نمایشگر باید همواره تمیز باشد. گرد و غبار با ایجاد درخشندگی زیاد باعث ایجاد علایم چشمی میشود.

۱۰-   رعایت فاصله مناسب حداقل ۴۵ تا ۷۰ سانتیمتر با رایانه، توأم با کاهش نیاز به تطابق و همگرایی چشم بوده و سبب کاهش علایم خستگی چشم و سردرد میشود.

۱۱-   تغییرات در رطوبت محیط، نوشیدن آب بیشتر و تغییر مسیر دریچه گرمایشی و تهویه مطبوع.

۱۲-   افزایش دفعات پلک زدن در حین کار با رایانه.

۱۳-   درمان خشکی چشم با استفاده از قطره های اشک مصنوعی و استفاده از داروهای موضعی برای التهاب لبه پلک یا شرایط آلرژیک. بهداشت پلک رکن اصلی درمان است. کمپرس گرم پلکها حداقل ۴ دقیقه یکی دو بار در روز به همراه ماساژ پلک و شستشوی لبه پلک منجر به باز شدن دهانه غدد پلکی و بهبود کیفیت اشک میشود.

۱۴-   استفاده از مکمل غذایی اسید چرب امگا ۳ منجر به افزایش تولید اشک میشود. مواد غذایی از جمله ماهی (سالمون و تون)، میگو، سبزیجات تیره برگدار و گردو سرشار از امگا ۳ هستند.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=10453

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.