تاریخ ارسال : ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کاهش چشمگیر ابتلا به بیماری در سیستان و بلوچستان در پی اجرای طرح تحول نظام سلامت

محمودرضا میری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان، با بیان اینکه خدمات نظام سلامت شامل همه افراد است و قوم و نژاد و ملیت در آن مطرح نیست اظهار داشت: اجرای طرح تحول نظام سلامت اقدام بزرگ و موثری بود که در حقیقت نقطه عطفی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در استان پهناور سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: کاهش چشمگیر موارد ابتلا به بیماری مالاریا، کاهش ۸۵ درصدی ابتلا به بیماری تالاسمی، کاهش ۵۲ درصدی مرگ و میر مادران باردار از جمله برکات مهم اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان است.

وی تصریح کرد: ۲۳ درصد از زایمان‌ها در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مربوط به خانم‌های زیر ۱۸ سال و یا دارای بیش از ۳۵ سال سن بوده که جزو زایمان‌های پرخطر محسوب می‌شوند، با این حال شاهد کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار هستیم.

میری با اشاره به اینکه جمعیت استان ۳ درصد جمعیت کشور است اما ۱۲ درصد از مرگ و میر مادران باردار در این استان اتفاق می‌افتد، گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت اولین اقدام مهم راه‌اندازی مرکز مدیریت مادران باردار پرخطر در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بود که وظیفه شناسایی مادران باردار پرخطر و پیگیری وضعیت سلامت آنها را بر عهده دارد و خوشبختانه تاکنون موفق عمل کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به افزایش ۵۰ درصدی تعداد تخت‌های بیمارستانی استان اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با کمبود تخت‌های ویژه به ویژه در مرکز "تروما" مواجه بود اما اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب شد بیمارستان مرکز ترومای استان بیشترین تعداد تخت‌های ویژه را در جنوب شرق کشور به خود اختصاص دهد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=67994

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.