تاریخ ارسال : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کاهش چشمگیر سزارین در کردستان/فرهنگ سازی نیاز ضروری است

هومن قصری در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: خوشبختانه به دنبال اجرایی کردن سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همراهی خود مردم آمار سزارین در استان کردستان رو به کاهش است و انتظار می رود که این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد.

وی گفت: در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت و برنامه ترویج زایمان طبیعی و با توجه به الزام کلیه  دانشگاه های کشور مبنی بر رعایت استانداردهای اجرایی و نظارتی این طرح اقدامات خوبی در استان کردستان صورت گرفته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: با عنایت به بررسی شاخص های کلی سزارین در سال ٩۵ در دانشگاه علوم پزشکی کردستان حسب دستور ریاست دانشگاه و تاکید وی در کمیته ترویج زایمان طبیعی که در خرداد ماه سالجاری برگزار گردید، از ابتدای تیر ماه ٩۶ اقدام به بررسی اندیکاسیون های موارد سزارین الکتیو بار اول در تمامی بیمارستانهای سطح استان کرده ایم.

وی با اشاره به نتایج بررسی های صورت گرفته، عنوان کرد: بدین ترتیب که تمامی موارد نیازمند سزارین باراول الکتیو غیر اورژانس در کمیته تخصصی استانی بررسی شده و فقط مواردی که بر اساس بخشنامه وزارت متبوع مجاز به انجام سزارین بوده اند، مورد تایید قرار گرفتند.

قصری افرود: با تشکیل جلسات متعدد و راستی آزمایی ها و بازرسی های مکرر نتیجه اقدامات انجام گرفته سبب کاهش چشمگیر شاخص کلی سزارین در سطح استان کردستان شده است.

وی ضمن اشاره به آخربین آمار مربوط به سزارین در استان کردستان، یادآور شد: در سال ٩۵شاخص کلی سزارین ۳۷.۳۵ درصد بوده است و در سال ٩۶، میانگین شش ماهه این شاخص کاهش بیش از هفت درصدی نسبت به میزان پایه سال ٩۵ داشته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: فرهنگ سازی در بین مردم و همچنین افزایش نظارت ها بر مراکز بهداشتی و درمانی یکی از اولویت های اصلی است و در همین راستا معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان برنامه های مختلفی را در دستور کار قرار داده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=68508

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.