تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کاهش ۶۶/۶ درصدی تلفات مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در لرستان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ حمیدرضا نظیفی با اشاره به کاهش چشمگیر آمار متوفیات متاثر از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در ۹ ماهه نخست سال کنونی در لرستان، اضافه کرد: آمار اجساد معاینه شده در جایگاه ها پزشکی قانونی استان با تشخیص دلیل فوت مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن طی ۹ ماهه نخست سال کنونی تعداد ۶ شهروند لرستانی می‌باشد که این تعداد به لحاظ جنسیتی دربردارنده تعداد ۳ زن و ۳ مرد بوده هست.

عضو شورای قضائی استان لرستان با بیان اینکه در کمال خوشبختی این آمار در قیاس با مدت همانند پارسال تعداد ۱۲ نفر کاهش یافته هست، اظهار کرد: بررسی‌های انجام شده در گروه آمار و انفورماتیک پزشکی قانونی استان لرستان نشان می‌دهد که در ۹ ماهه نخست پارسال تعداد ۱۸ نفر بر اثر نفر بر اثر استشمام گاز منواکسید کربن در استان لرستان جان شکست خوردند که این تعداد به لحاظ تفکیک جنسیتی دربردارنده تعداد ۷ زن و ۱۱ مرد بوده هست.

مدیر کل پزشکی قانونی استان لرستان اظهار کرد: در ۱۲ ماهه سال گذشته (۱۳۹۵) نیز تعداد ۳۱ نفر (۱۲ زن و ۱۹ مرد) در لرستان بر اثر مسمومیت با گاز جان شکست خوردند.

وی اضافه کرد: میزان کل تلقات با گاز منواکسیدکربن طی چند سال موخر در لرستان در سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۸ نفر (به لحاظ جنسیتی ۱۲ نفر مرد و ۶ نفر زن) و در سال ۱۳۹۳ تعداد ۲۸ نفر (به لحاظ تفکیک جنسیتی ۳ نفر مرد و ۲۵ نفر زن) بوده هست.

مدیر کل پزشکی قانونی استان لرستان با اخطار جدی به شهروندان نسبت به افزایش میزان تلفات این نوع مسمومیت، در سه ماهه انتهایی سال اظهار کرد: قاتل نامرئی با سرد شدن هوا در فصل زمستان زیادتر دست به کار می‌شود و جان اشخاص بی احتیاط و سهل انگار را نشانه می‌گیرد و باید توجه کرد که دراغلب مورد ها این نوع مسمومیت از طریق تعلیم خانواده‌ها و جامعه قابل پیشگیری خواهد.

عضو شورای قضائی استان لرستان ابراز امیدواری نمود که با رعایت اصول امنیت در استفاده از وسائل گاز سوز از سوی شهروندان، گام موثری در کاهش آمار فوت و میر متاثر از مسمومیت با گاز گرفتگی برداشته گردد.

  علایم مسمومیت حاد با این گاز دربردارنده سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و پس از آن حالت بیهوشی، تشنج و اغما می‌باشد.

از سایر علایم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره نمود. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر مبتلا شدن به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد امکان دارد دچار نواقص عصبی و روانی مدرن مثل فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد. باید توجه کرد که زیادی از عارضه ها متاثر از بروز این نوع مسمومیت به راحتی قابل پیشگیری هست و با توجه به این نکته که «شاید قربانی بعدی قاتل خاموش، من یا خانواده‌ام باشد»، هیچ وقت خطر را از خود دور نخواهیم دید واغلب باید بدانیم که با نگاهی نو به رعایت نکات آسان امنیت، در راستای نحوه پیشگیری از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن جان خود و اعضاء خانواده را به خطر نیاندازیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85384

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.