تاریخ ارسال : ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کتابخانه ها باید به سراغ کتابخوانان بروند

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛نشست مشترک بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنقر‌و کلیایی با حضور حجت‌الاسلام سید‌جواد حسینی‌کیا نماینده مردم سنقر و کلیایی، مرتضی محمدزاده مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معصومه حسنی‌خونسار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، اعضای انجمن خیران کتابخانه‌ساز شهرستان، رئیس اداره و کتابداران شهر سنقر در محل کتابخانه عمومی علامه مجلسی برگزار شد.

نماینده مردم سنقرو کلیایی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دغدغه‌های مهم این شهرستان ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی است.

حجت‌الاسلام سید‌جواد حسینی‌کیا فرهنگ کتاب و کتابخوانی را زیربنای توسعه هر جامعه دانست و گفت: با توجه به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مدیرکل کتابخانه های عمومی، خدمات گسترده و مفیدی در عرصه کتاب و کتابخوانی را به افراد جامعه ارائه کرده است، اما نیاز به تغییر شیوه دارد.

وی تصریح کرد: کتابخانه ها نباید منتظر ارباب رجوع باشند و باید به سراغ کتابخوانان بروند، در شهرک‌های حاشیه‌ای برنامه‌های فرهنگی و کتابخوانی بیشتری داشته باشید.

حسینی‌کیا در ادامه با اشاره به ظرفیت بالای مراسم‌های عزاداری امام حسین(ع) در ماه‌های محرم و صفر، خاطرنشان کرد: می‌توان از مبلغان دینی که در این ایام حضور دارند برای تبلیغ کتاب و کتابخوانی و نیز معرفی کتاب در هر شب استفاده کرد.

 

مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز، گفت: گزارش عملکرد مدیرکل و وضعیت مطلوب کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنقر موجب دلگرمی است.

مرتضی محمدزاده در ادامه با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی برای هزینه‌های پرسنلی هفت هزار و ۴۰۰ نیروی شاغل و نگهداری سه هزار و ۳۴۶ باب کتابخانه عمومی فعال در سراسر کشور نیاز به ۴۵۰ میلیارد تومان بودجه دارد، بیان کرد: این در حالی‌ است که اعتبار مصوب شده نهاد در سال گذشته حدود ۱۴۰ میلیارد بوده است، لذا این نهاد برای خرید و تامین منابع، تجهیزات، نشریات و مجلات مورد نیاز کتابخانه‌ها و همچنین هزینه‌های جانبی آن‌ها با کمبود اعتبار مواجه خواهد بود.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی بر حسب تقسیمات جدید کشوری و افزایش جمعیت در حال رشد هستند، که به تبع آن تعداد کتابخانه‌ها و نیروی انسانی جدید هم اضافه خواهد شد، لذا نیاز است که اعتبارات مجموعه نیز افزایش یابد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=65999

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.