تاریخ ارسال : ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کتاب “دانسته ها و ندانسته های یک انقلاب”

کتاب “دانسته ها و ندانسته های یک انقلاب” با حضور مؤلف این کتاب، در “مدرسه عالی فقه دارالهدی” نقد و بررسی گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع­رسانی بنیادهاد،طلاب مدرسه عالی فقه دارالهدی، درجلسه نقد و بررسی کتاب “دانسته ها و ندانسته های یک انقلاب” که در سالن نمازخانه این مدرسه برگزار شد، به نقدهایی از این کتاب مانند نبود تبیین مناسبی از دستاورهای انقلاب اسلامی ایران، استفاده از روزنامه ها، مجلات، خبرنامه ها و مصاحبه های تلویزیونی به عنوان منابع کتاب، نبود برخی از آمارهای به روز در این کتاب اشاره کردند.

در ادامه، «آقای محسن نصری»،در پاسخ به نقدهای طلاب،با اشاره به وظیفه طلاب در مقابل مقتضیات زمان، اظهار کرد:آشنایی با مسایل روز و قدرت تحلیل آنها، وظیفه طلاب حوزه علمیه است و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، “حوزه انقلابی”، برای حفظ و تعالی انقلاب اسلامی ایران نیاز است.

دانسته ها و ندانسته های یک انقلاب

وی اهمیت پرداخت به مسایل سیاسی در حوزه های علمیه را مورد توجه قرار داد و افزود: جای تأسف دارد که پس از گذشت سه دهه از پایه ریزی این انقلاب، این موضوع مورد دغدغه جدی کنونی مقام معظم رهبری به شمار می آید.

مؤلف کتاب دانسته ها و ندانسته های یک انقلاب، اضافه نمود: در این کتاب تلاش شده که به نمودهای متعدد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی انقلاب اسلامی ایران پرداخته گردد تا پرداخت مناسب و همه جانبه ای از انقلاب کشور صورت گرفته باشد.

این کارشناس ارشد مباحث جامعه شناسی اضافه نمود: برای نمونه، بنا به آخرین آمارنامه دستگاه رسمی پهلوی، نزدیک به نیمی از مردم کشور بی سواد بودند و این انقلاب اسلامی ایران بود که توانست انقلابی بزرگ در رتبه علمی مردم و آشنایی و نگاه آنها به علوم روز را پدید آورد.

وی، با اشاره به اهمیت سند شناسی در تألیف یک کتاب، بیان کرد: اهتمام بنده آن بود که واقعیات و رویدادهای دستگاه پهلوی، با اسناد معتبر و موجود این حکومت بررسی گردد تا تحریفی در این واقعیات صورت نگیرد.

وی با بیان این که استناد به منابع خبری مانند مطبوعات و سایت ها، اشکالی در صحت خبر وارد نمی سازد، ولی اگر انعکاس تحلیلی خبر مبنای نویسنده قرار گیرد، به دور از اصول نگارشی خواهد بود، خاطرنشان نمود:آمارهای رسمی کشور، در هر پنج سال منتشر می شود. در نتیجه، در این کتاب که در سال ۱۳۹۳ش منتشر شد، از آمارهای رسمی منتشر شده در ۱۳۹۰ش استفاده گردیده است.

آقای نصری، در پایان، رمز حفظ و توفیق روزافزودن انقلاب اسلامی ایران را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: همچنان که امیرالمؤمنین(ع) دروصیت نامه خود در نهج البلاغه، تقوی و نظم در کارها را رمز موفقیت معرفی نموده اند، یقین بداریم که توفیق هر جامعه ای تنها در گرو نهادینه سازی این دو رکن در بین مردم آن میسر می گردد.

یادآور می شود که طلاب این مدرسه فقهی، در ضمن مسابقه ای علمی بر اساس محتوای کتاب یاد شده، محتوای آن را مورد مطالعه و بررسی قرار داده بودند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=14976

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.