تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کتاب «فواصل سینما» چاپ گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، کتاب «فواصل سینما» نوشته ژاک رانسیر جدیدا با ترجمه اسدالله غلامعلی توسط نشر ورا منتشر و راهی بازار نشر شده هست. این کتاب یکی از عنوان های مجموعه «نقدهای بهنگام» هست که توسط این ناشر چاپ می گردد.

این کتاب دربرگیرنده نظرات و آنالیزهای ژاک رانسیر به عنوان یک فیلسوف از سینما هست. او در این کتاب از هیچکاک، ورتوف، نیکلاس ری و ژان لوک گدار به عنوان رادیکال ترین و پیشروترین سینماگران جهان تا وینسنت مینلی که آثار کلاسیک متفاوتی در کارنامه دارد، پرداخته هست.

این کتاب علاوه بر مقدمه، ۳ بخش با عنوان «بعد از ادبیات»، «مرزهای هنر» و «سیاست در فیلم» دارد که در آنان عناوین«سرگیجه سینمایی: هیچکاک تا ورتوف و قبل از آن»، «سرگیجه. ساخته آلفرد هیچکاک. ۱۹۵۸»، « ۱۹۵۸»، «موشت و پارادوکس های زبان تصاویر»، «هنر برای هنر؛ فنون شاعری مینلّی»، «پیکر فیلسوف؛ فیلم های فلسفی روسلینی»، «مکالمه پای آتش: اشتراب و دیگران» و «سیاست پدرو کاستا» درج شده اند.

رانسیر معتقد هست رو به رو اش با سینما به عنوان یک منتقد یا محقق نیست لکن سینما برایش، نشان از فواصل بین سینما – هنر، سینما – سیاست و سینما – نظریه دارد.

در قسمتی از این کتاب مطالعه می کنیم:

میزان مقاومت موشت باید توسط کارگردان به عنوان شیوه ای برای تنظیم صدایش ساخته می گردید، نگاه خیره او و بدن او به طور همزمان و با فاصله ای از نمایشنامه – هم روایتی و هم عکسی – در عزیمت اکتشافی بازی زد و خورد به نمایش در می آید.

این انحرافی هست که توان داریم آن را در صحنه ای که آرسن در کلبه خود، به موشت می گوید که وقتی از ژاندارمری به سوال گرفته گردید چه بگوید رویت کنیم. در آنجا ما نتیجه دو دوره متمایز از کلمات و واژه ها را شاهد هستیم. این به الزام قسمت آرسن هست، کارگردان به موشت می گوید چه باید بگوید و سوال ها را با هجاهای خشن و بی ادب جواب بدهد. باید در مورد تله ها(چیزی) بگوید؟  – بله – حتی به ژاندارمری؟ – بله. در تفسیر برنانوس آرسن این مسیولیت را به قصد سرزنش کردن شیطنت موشت به عهده می گیرد تا سبب را با روش هایی عجیب توضیح بدهد: اعتراف به شکار غیرقانونی خوب تر از مظنون بودن به کشتن هست. در اقتباس برسون آرسن تنها با بله و خیر جواب می دهد. شاید این دلیلی باشد که او مجاز هست تا در خارج از صفحه نمایش نیز حرف بزند. قسمت موشت متمایز هست: صدای او هرگز یک صدای خاموش نیست و حتی زیادتر از کاراکترهای دیگر معروف هست. فراتر از همه اینها او همیشه با بدنی مواظب مربوط هست. اما راه های گوناگونی برای مواظب بودن وجود دارد و راهی که توسط موشت با آرسن به کار گرفته می گردد، ارزشی تماشایی دارد.

این کتاب با ۱۷۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و نرخ ۱۷ هزار تومان منتشر گردیده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95914

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.