تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کتاب های برتر سال ۲۰۱۷

خبرگزاری صبا: در این دنیای پیشرفته که امروز ما در آن زندگی می کنیم همه چیز با سرعت نور جلو می رود و خیلی خوب هست که نگاه کنیم هنوز فعالیت هایی مثل کتاب خواندن قسمتی از زندگی روزهانه مردم را تشکیل می دهد. کتاب های برتر سال ۲۰۱۷ عبارت هستند از:

۱۰- جوآن سیلبر، «بهبود»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

کتاب های برتر سال ۲۰۱۷ عبارت هستند از:سیلبر نویسنده تمجید شده، دو مرتبه هم رمان تازه ای با ساختاری چیره‌دستانه خلق کرده‌است. او با ترفندهایی روایی داستان‌های شخصیت‌های متعددی را در نسل‌ها و قاره‌های گوناگون بازگو می‌کند. سال ۱۹۷۰ هست، کی‌کی به استانبول می‌رود و با عثمان، فروشنده فرش، ازدواج می‌کند. بعد از اینکه کی‌کی همراه با شوهرش به زادگاه او در دهکده‌‌ای دورافتاده می‌رود این پیوند گسسته می‌شود.

آنجا زن وسوسه ‌می‌شود که با سه جوان آلمانی که در قاچاق عتیقه دست دارند، بگریزد. هشت سال بعد او با ۹ قالی نفیس به نیویورک بازمی‌گردد. یکی از این فرش‌ها سرانجام به رینا خواهرزاده‌اش می‌رسد که مادری دست‌تنهاست که در هارلم زندگی می‌کند. یک‌روز رینا از کی‌کی می‌خواهد از بچه‌اش نگهداری‌کند تا او به دیدار دوستش در زندان برود. این مرد و گروه خود درگیر نقشه نافرجام قاچاق سیگار شده‌اند. هنگامی که این روایت معاصر و جذاب به انتهاء می‌رسد ما با همه شخصیت‌ها به خوبی آشنا شده‌ایم.

۹- مین‌جین لی، «پاچینکو»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

رمان «پاچینکو» که در میان نامزدهای دورنهایی پاداش ملی کتاب آمریکا حضور داشت، داستان چهار نسل از خانواده‌ای کره‌ای را در بازه زمانی درازی دنبال‌ می‌کند. روایت از سال ۱۹۱۰، که ژاپنی‌ها با اشغال کره این سرزمین را به کشورشان الحاق‌کردند آغاز‌می‌شود و زیادتر سال‌های قرن بیستم را دربر‌می‌گیرد. ماهیگیری سالخورده و همسرش پانسیونی شبانه‌روزی را در روستایی در نزدیکی بندر پوسان اداره می‌کنند. پسرشان، اگر چه با ظاهر و جسمی معلول متولد شده‌‌ در نهایت ازدواج کرده‌است. سونجا دختر نوجوان این مرد از بازرگانی که به روستای آنان عزیمت کرده، باردار می‌شود.

کشیشی مهربان با دختر ازدواج می‌کند و وی را به اوزاکا می‌برد. بعد از فوت مرد روحانی، اراده راسخ سونجا علت می گردد خانواده از سال‌های سخت جنگ جان‌به‌در برد. یکی از پسرانش موفق می گردد به دانشگاه واسه‌دا در ژاپن راه‌ بیابد. جوان‌ترین پسر سالن‌های پاچینکو ایجاد می‌کند که درآنجا قماربازان با دستگاه‌هایی شبیه به پین‌بال قمار می‌کنند،اما اسرار و نیز خیانت‌های گذشته بر آینده این خانواده سایه افکنده‌است.

۸- مارگارت ویلکرسون سکستون، «نوعی آزادی»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

نخستین رمان سکستون اثری مؤثر هست که به لیست طولانی نامزدهای پاداش ملی کتاب نیز راه پیدا نمود. او در این اثر به سرگذشت پیچیده و رو به قهقرای خانواده‌ای سیاه‌پوست در نیواورلئان از جنگ جهانی دوم تا بعد از توفان کاترینا می‌پردازد. نخستین، دختر دو رگه اروپایی- افریقایی دم بخت از طبقه فرادست به رنارد از خانواده‌ای فرودست دل می‌بندد. سال ۱۹۴۴ هست و دوره اجرای قانون جداسازی نژادی. خانواده دختر مخالفت می‌کنند، اما رنارد دارد به جنگ می‌رود و ارتباط آنان محکم می‌شود.

در دهه ۸۰ دخترشان جکی که شوهرش کارش را در داروسازی از دست داده و آغاز به استفاده کوکایین کرده با دشواری‌های بزرگ‌کردن پسرش دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. در سال ۲۰۱۰ تی سی پسر جکی بعد از گذراندن حبس به سبب حمل مواد مخدر از زندان آزاد می‌شود. او بسیار مشتاق سروسامان دادن به زندگی خود هست، اما وسوسه‌ها محاصره‌اش کرده‌اند. به‌رغم همه مصائب در نوعی آزادی بارقه‌ای از امید به چشم می‌خورد.

۷- جرج ساندرز

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

ساندرزکه استاد نوشتن داستان های کوتاه به‌شمار می‌آید، سال کنونی پاداش من‌بوکر را برای نخستین رمانش کسب کرد. داستان در سال ۱۸۶۲ آغاز می‌شود که ویلی پسر ۱۱ ساله لینکلن به علت حصبه درگذشته هست. آتش جنگ داخلی زبانه می‌کشد بی‌آنکه انتهایی روشن بر آن متصور باشد و برآمار کشته‌شدگان وتلفات روزانه افزوده می‌شود. آبراهام لینکلن در میانه این دوئل خونبار درگورستان باردو بر سر مزار فرزندش سوگوار هست.

ساندرز از معنا باردو – برزخی میان جهان مردگان و زندگان -در بودیسم تبتی بهره می‌جوید تا ترکیبی از نظرات گوناگون خود را در مورد غم فقدان با تمرکز بر فوت ویلی و سوگ لینکن بیان کند. نویسنده با فصاحت و ظرافت میان سوگ پدری فرزند از دست داده و رهبری سیاسی و نظامی پیوند و موازانه برقرار می‌کند، آن‌جا که لینکلن به نیروهای شمال دستور می‌دهد: دلیر باشید و بر موانع فائق آیید.

۶- لوئیس اردریش، «منزل آتی خدای امروز»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

اردریش که سه گانه موخر او (خانه مدور، طاعون کبوتر، رز) پیروز جوایزی شد، در این آثار با نثری تغزلی به معنای عدالت می‌پردازد. او در تحولی خیره‌کننده، در کتاب اخیرش داستانی ویرانشهری را روایت می‌کند. جهان داستان مملوست از کفشدوزک هایی به اندازه گربه و خزنده-پرنده ها و نوزادان مرده‌زاده شده. هراس در دنیای انسانی به هرج و مرج دامن می‌زند. حکومت بانوان باردار را محصور می‌کند و زیر نظر می‌گیرد.

سدر هاک سانگ‌میکر جوان که چهارماهه بارداراست، بعد از چندی با کمک مادرش، پدر نوزادی که در بطن خود دارد و نیز پدرخوانده و مادر خوانده اش می‌گریزد. اردریش در این داستان تنگنایی می‌آفریند که عناصری مثل اعتراف های متاثر از شکنجه و نظارت شدید حکومتی آن را پیچیده‌تر و خفقان‌آورترمی‌کند. اگر چه کتاب به سرگذشت ندیمه شباهت می‌برد، اما آنچه در آن می یابیم کابوس خود اردریش هست. او می‌نویسد: حالا این آینده هست که از تعقیب ما دست نمی‌کشد.

۵- رکسانا گی، «زنان حساس»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

صدای موثر و قدرتمند رکسانا گی در جایگاه رمان‌نویس و منتقد فرهنگی در نخستین مجموعه داستان کوتاهش دربردارنده ۲۱ اثر شنیده می‌شود. او سیر و سلوکی شخصی را به عکس می‌کشد که با عبور از آن میتوان بر رنج و هراس غلبه کرد و به سرمنزل آرامش رسید. در داستان من تو را دنبال خواهم کرد به سرگذشت دوخواهر می‌پردازد که از کودکی قربانی سوءاستفاده‌هایی دهشتناک شده‌اند که آدمی تاب شنیدن آن را ندارد.

حالا گی از آنان می‌نویسد که چه طور در بزرگسالی از یکدیگر حراست می‌کنند. من یک چاقو هستم سرگذشت زنی را بازمی‌گوید که آنچه از دست‌داده وی را به‌شدت حساس کرده‌است. داستان های دیگر به ظرایف جذابیت جنسی و عارضه پذیری می پردازند. در سیاه‌پوست سفید، دانشجویی دورگه که از طریق استریپ‌تیز زندگی می‌‌گذراند، درمی‌یابد که کسی ملحق شده وی را تعقیب می‌کند. بانوان حساس رکسانا گی از خاطر نمی‌روند.

۴-شرمن آلکسی، «نیاز نیست بگویی دوستت دارم»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

ماهی سالمون برای بومیان امریکا که آلکسی داستان آنان را روایت می‌کند و به زبان سالیش حرف می‌گویند خوراکی مادی و معنوی بوده‌است. ۱۹۳۸، ۱۹۳۸، پنج سال بعد از آنکه سد گراندکولی در ایالت واشنگتن ساخته‌شد، این ماهی‌ها ناپدید گردیدند. مادر آلکسی که از شهر اسپوکن بود و پدرش که از کوردلین، و هر دو به زبان سالیش به روانی گفت وگو می‌کردند، نخستین نسلی بودند که بدون ماهی سالمون سرکردند. سوگ سالمون در برگ برگ این خاطره-نوشته تلخ و طعن آمیز و تکان‌دهنده طنین می‌افکند.

او در شرح بزرگ‌شدن در منطقه حفاظت‌شده اسپوکن می نویسد: جانوری که نماد قبیله ما بود فقر بود . پدرش حتی آن هنگام که مست می‌کرد مردی خجالتی و آرام بود. مادرش زنی مستعد و پرمسئله بود (همچون خود او دوقطبی و در تسخیر ارواح). الکسی خاطره- روایت تاثیرگذارش را گرداگرد آخرین روزهای زندگی مادرش و نیز سوگواری خود بنا می‌کند و خاطره‌ها را با شعر درمی‌آمیزد و به‌هم پیوند می‌دهد.

۳- کریستینا گارسیا، «اینجا در برلین»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

رمان جدید گارسیا ساختاری تمیز دارد و روایتش با آهنگی شتابان میان اتفاقات غم‌بار وموقعیت‌های غافلگیرکننده در نوسان هست. پرسه‌گرد راوی کوبایی- امریکایی رمان هست که در سال ۲۰۱۳ به جستجوی داستان‌هایی به برلین می‌رود. او داستان‌‌هایش را در مکان‌هایی ناگهانی می‌یابد: پارک‌ها، موزه‌ها، کافه‌های کنار خیابان، آکواریوم، و کناره رودخانه اسپری. از زبان پسر نگهبان باغ‌وحش از سرنوشت ۷۱۵ حیوان باغ‌وحش برلین در جنگ جهانی دوم آگاه می‌شود. به داستان فردی گوش می‌سپارد که محصول برنامه تولیدمثل نازی‌هاست.

با یک برلینی گفت وگو می‌کند که تنها سفرش به خارج از آلمان به ایالات متحده بوده برای فراگیری سبک سخنوری واعظان سیاه‌پوست در جنوب تا از آن برای تبلیغات اغراض نازی‌ها نفع جوید. او علاوه بر این به یک کوبایی برمی‌خورد که در ‌ در یک زیردریایی آلمانی اسیر جنگی بوده‌است. در کتاب اینجا در برلین، شباهت‌هایی به دابلیو. سبالد می‌بینیم، اما عکس ها زنده و شگفت‌انگیز برلین زمان جنگ از آن خود گارسیاست. ساحل منهتن، رمان شبه نوآر چند لایه‌ای هست که در بروکلین دهه ۴۰ میلادی‌ می‌گذرد.

۲-جنیفر ایگان، «ساحل منهتن»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

ایگان از نزدیک ادی کریگان، ایرلندی سخت‌جان و دخترش را دنبال می‌کند. ادی برای جان‌به‌در‌بردن از رکود بزرگ مسوول جابه‌جایی محموله‌های گروه‌ خلافکار دکستراستایلز می‌شود. پنج سال بعد از ناپدیدشدن او، آنا دخترش نخستین غواص زن در تعمیرگاه کشتی بروکلین نوی‌یارد شده. او که کارش تعمیر کشتی های جنگی هست شرح موشکافانه‌ای از تعصب عریان مافوقش و نیز لذات غریب کار در زیر آب به دست‌ می‌دهد. ایگان به تدریج انتهایی خیره‌کننده را طرح می‌ریزد و هجوم به یک‌ کشتی جنگی امریکایی را در ساحل آفریقا با بحرانی شخصی که آینده آنا را تهدید می‌کند پیوند می‌زند.

کتاب ملاقات دار‌ودسته اراذل ایگان دو پاداش پولیتزر و ان. سی( پاداش ملی حلقه ‌منتقدان کتاب امریکا) را از آن خود کرد، اما او در اثر تازه‌اش در ساحل منتهن فراتر می‌رود.جزمین وارد پاداش ملی کتاب را برای این رمان فراموش‌نشدنی به‌دست‌آورد. قسمتی از روح رنجور این اثر، داستان جوجوی ۱۳ ساله در مرحله‌ای سرنوشت‌ساز از زندگی هست.

۱-جزمین وارد، «بخوان، بی‌گور، بخوان»

کتابخوانی،لذتی که تمام نمی شود

آگاهی فزاینده او از میرایی و بی‌عدالتی با عشقش به پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر سه ساله‌اش ‌کایلا درآمیخته هست. پدربزرگ خاطراتش را از سال‌هایی که در زندان مخوف پارچمن در می‌سی‌سی‌پی گذراند بازمی‌گوید و به جوجو می‌آموزد که چه طور با نیک‌نامی زندگی کند. لیونی مادر جوجو با دو فرزندش و دوستش میستی در مسیری عجیب گام می‌نهد تا به سراغ دوست‌پسر سفیدپوستش مایکل برود که قرار هست بعد از سه سال از پارچمن آزاد گردد. روح سرگردان پسری به اسم ریچی که ۶۰ سال پیش در پارچمن مرده در گوشه و کنار پرسه می‌زند.

وارد لایه‌هایی از تاریخ را با زبانی زیبا از دل زمین بیرون می‌کشد و داستان را با نوایی فرازمینی به انتهاء می‌برد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94933

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.