تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کدام فیلم های وحشتناک ژاپنی را ببینیم؟

هفته نامه چلچراغ: سینمای ژاپن سبقه قایل ملاحظهی در سینمای وحشت دارد. ولی در این فهرست ایده ای تقریبا برای هر سلیقه ای یک فیلم هست. همانطور که در فهرست هم می بینید، سینمای ژاپن حتی در سال های موخر هم فیلم مطلوب داشته هست و هر چند لایو اکشن های تبدیل از انیمه به سینما خیلی ناکام بوده اند، تاکنون امید هست که سینمای وحشت ژاپن به حیاتش به قدرت قبل دنبال کند و سایر سینماهای وحشت شرق دو را ناشی کند و چنین هم به دیدگاه می آید.  در همین جا در درکنار بگذارید پیشنهاد کنم که به هیچ وجه سراغ فیلم های بازسازی شده آمریکایی از این فیلم ها نروید، چون ناامید خواهیدشد. چون به تصدیق منتقدان، این بازسازی ها به نوعی دقیق همان عناصری را از فیلم می گیرند که در فاز اول آنان را ترسناک می کرده هست. 10- Kwaidan  تم غالب داستان ها، وحشت ماوراءالطبیعه بخصوص وحشت از اشباح هست. در درکنار توان دارید ریشه همه آن فیلم هایی را که در آنان یکسری خانم با موهای آشفته دراز و سیاه به مردم هجوم می کنند، نگاه کنید.  کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟  
9- Noroi
      فیلم ساخته ۲۰۰۵ به کارگردانی شوی شیراییشی هست. این فیلم یکی از خوب ترین مثال های فیلم های به طور مثال مستند هست که مثال های بسیاری از آن را در سینمای وحشت هالیوودی دیده ایم، مانند بلیرویچ پراجکت. فرق این فیلم با مثال های ژاپنی اش، نفوذ شدید ایده های لاوکرفتی و بخصوص ایده احضار هیولایی دگرجهانی و عظیم به ابزار پیروان یک کیش شیطانی باستانی هست. در درکنار این فیلم برخلاف بلیروپیچ پراجکت ترسناک هست و ایده وحشتش را به آسانی جابه جا می کند.  
 کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟ 

8- Kairo    در آمریکا این فیلم را به نام پالس می شناسند و در ۲۰۰۱ ساخته شده. کارگردانش کیوشی کوروساواست و یکی از تکنوفوبیک ترین فیلم های سینمای ژاپن هست. قول می دهم هنگامی این فیلم را نگاه کنید، تا ابد نگاهتان به اینترنت فرق خواهدکرد. در این فیلم ارواح اهتمام می کنند از مسیر امواج اینترنتی خودشان را به دنیای زنده ها بکشانند. بدون لو دادن داستان از توضیح باقی داستان معذورم!
 کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟  
7- Dark Water
  بدون لو دادن داستان از توضیح باقی داستان معذورم!    ساخته هیدئو ناکاتا در سال ۲۰۰۲ هست و یکی از فیلم های متاخرتر سینمای ماوراءالطبیعه ژاپن هست. درواقع اوج این سینما آن سال های دهه ۹۰ هست و نمی توان عنوان کرد که این فیلم لزوما فیلمی نوآور و خلاق هست. ولی این فیلم در استفاده از هیولایش به قدری ماهرانه عمل می نماید و به قدری در قرار دادن دوربین در زاویه های وحشت انگیز موفق هست که در این فهرست ایده ای قرار گرفته هست. اگر به فیلم های هنری علاقه دارید و به دنبال فیلم های غریب و غیرمعمول کشورهای دیگر می گردید، به هیچ وجه این اثر هنری را از دست ندهید. 
.. نه؟
 کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟ 
6- Marebito
  لاوکرفت بخصوص امروزه به سبب نوع وحشتی که موفق به خلقش شده، در مرکز توجه زیادتری هست و تعداد آثار هنری، بازی ها و فیلم ها و انیمیشن هایی که به او عرض ادب و اشاره می کنند، دیگر از حد گذشته هست.    وحشت رگرسیون و وحشت ناشناخته در این فیلم دست در دست هم می باشند. در این فیلم هیچ اثری از هیولا نیست.   کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟ 
5- Hausu
     حالا از شوخی های بی مزه فیلم که بگذریم، هر سکانس این فیلم یک حقه جدید برای نمایش دارد و بنظرم اگر به سینمای پارودی علاقه دارید، به هیچ وجه این فیلم را از دست ندهید.
 کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟  
4- Ugetsu
      ساخته ۱۹۵۳ کنجی میزوگوجی گوهر تاج سینمای ژاپن هست. این فیلم از دیدگاه بصری به قدری زیباست که لازم هست فارغ از اختصاص به سینمای وحشت دیده گردد. هر چند با تعاریف سنتی وحشت نیست.    این همان چیزی هست که سینمای وحشت آزمندانه به دنبال ایجادش هست و میزوگوجی به زیبایی تصویرش می کند. توضیح داستان فیلم کاری عبث هست. فیلم را نگاه کنید و به خانواده و دوستان هم پیشنهاد کنید.
 کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟   
3- Ringu
 
این فیلم با استفاده از فرمول آسان دخترک تعجب آور و غریب، فیلمی اضطراب آور به معنی حقیقی کلمه ایجاد می کند. اضطرار دیگر زیادتر از این؟
 کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟   
2- Ju  On
  در این فیلم هر کسی که یک نوار وی اچ اس تعجب آور و غریب را نگاه کند، نفرین می گردد و تنها یک هفته وقت دارد که این فیلم را به یک نفر دیگر نمایش دهد که نفرین از رویش برداشته گردد، وگرنه به طرز ترسناکی کشته خواهدشد. این فیلم تقریبا ۱۰ بخش دارد و همه بخش هایش به اندازه نخستین فیلم ترسناک می باشند و برخی اوقات فیلم های بعدی از قبلی ها ترسناک تر هم می شوند. این فیلم ایده زیاد آسان ای دارد.
هر فیلم جوئن بازیهای ژانری و فرمی جالبی دارد که بصورت آنتالوژی در کنار هم قرار می گیرند. این فیلم به احتمال زیاد مشهور ترین فیلم سینمای وحشت ژاپن هست و بازسازی آمریکایی اش از طریق خود شیمیزو انجام شده هست. کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟   
1- Onibaba
  تقریبا هیچکس نیست که آن زنی را که افتان و خیزان به سراغ قربانیانش می رود، در یک فیلم وحشت، ندیده باشد.       اونی بابا ساخته ۱۹۶۴ کانتو شیندو به احتمال زیاد مشهور ترین فیلم دهه ۶۰ ژاپن هست. اما این که چرا در صدر فهرست قرار دارد، به سبب این هست که بگوییم سینمای ژاپن چقدر توان دارد در روایت و در نقطه وحشتش تعجب آور عمل کند. آ این فیلم هیچ اتفاق ماوراءالطبیعه به معنی حقیقی کلمه ندارد.   این فیلم تنها به سبب تعلقش به ژانر وحشت نیست که ارزشمند هست. کدام فیلم های ترسناک ژاپنی را ببینیم؟ 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79385

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.