تاریخ ارسال : ۰۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کفران نعمت برجام عذاب الهی می‌آورد!

در حالی‌که بسیاری از اعضای دولت یازدهم رهاورد برجام را «تقریباً هیچ» می‌پندارند و بر این نکته بارها تأکید کرده‌اند، رئیس‌جمهور معتقد است دولت اگر کاری جز برجام نکرده بود، برای دستاورد سه ساله‌اش کافی بود!

۲۵۷۱۴۷_۹۱۸

به گزارش شلمچه نیوز، روحانی همچنین می‌‌گوید «  اگر کفران نعمت برجام کنیم عذاب الهی نازل می‌شود». آیا این ترساندن مردم یا دست‌کم منتقدان برجام  از جهنم است آن هم از سوی دولتی که پیش از این اعتقاد داشت« نباید مردم را به زور به بهشت برد»!

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، فروردین امسال در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفته بود توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تاکنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران دربر نداشته است. پیش از آن علی‌اکبر صالحی، عضو ارشد مذاکرات هسته‌ای نیز در اظهارنظری از بدعهدی امریکایی‌ها در اجرای برجام و رفع تحریم‌ها گفته بود که با عتاب رئیس‌جمهور مواجه شد و به خبرنگاران گفت: « اجرای برجام را از ظریف و طیب‌نیا بپرسید نه صالحی!»
اکنون و در هفته دولت، رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت اگر کاری جز برجام نکرده بود، برای دستاورد سه ساله‌اش کافی بود، می‌گوید: « اینکه دیپلمات‌های ما موفق شدند قطعنامه‌های سازمان ملل را لغو کنند، برای تاریخ کشور ما بس است.»

‌روحانی دیروز در مراسم اختتامیه جشنواره شهید رجایی گفت: « در مذاکرات هسته‌ای طی تاریخ ایران سابقه نداشته که از نحوه سخن گفتن، قدم زدن، لبخند زدن تا کلمه کلمه تصمیم‌گیری‌ها، متون و پیوست‌ها در مجامع عمومی، خطبه‌ها، دانشگاه‌ها، تریبون‌ها و رسانه‌ها به این میزان مورد دقت واقع شده باشد. ‌اینکه تصمیمات دولت تا این حد مورد بحث عمومی و رسانه‌هاست، سنت حسنه‌ای است که باید به سایر قوا و نهادها تعمیم یابد. مردم حق سخن گفتن، فکر کردن و اظهارنظر در هر کلام، سخن و تصمیمی را در نظام دارند، اما همان‌گونه که مقام معظم رهبری تأکید فرمودند، نقد باید منصفانه و توأم با راه‌حل باشد. »‌ وی با بیان اینکه اگر احترام، ادب، اخلاق، نقد منصفانه و ارائه راه‌حل در جامعه حکمفرما شود، تصمیمات را دقیق‌تر اتخاذ می‌کنیم، گفت: « برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی دقیق‌تر و همچنین سازگاری با روح قوانین اساسی، سازمان برنامه و بودجه به عنوان بازوی رئیس‌جمهوری در برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر بودجه و همچنین سازمان اداری و استخدامی به عنوان بازوی دیگر در مسائل اداری و استخدامی تشکیل شد. »
رئیس‌جمهور محترم البته درباره بایدها و نباید‌های دستگاه‌های اجرایی و دولت به عنوان نقد شونده توضیح نداده است که اگر مورد نقد قرار گرفتند، برخورد با منتقدان با عباراتی مانند: « بی‌سواد، تازه به دوران رسیده و بروید به جهنم‌»  چگونه با ساحت دولت می‌تواند سازگار باشد؟

مبارزه با مصادیق فساد شاید وقتی دیگر
دکتر روحانی در ادامه گریزی به مسئله مبارزه با فساد زد و با اشاره به اینکه مبارزه با فساد وظیفه بزرگ دولت است، تأکید کرد: « دولت در برخورد با فساد به ریشه‌ها می‌پردازد و در بحث حقوق‌های نامتعارف نیز دولت به ریشه‌ها پرداخت تا ضمن قانونی شفاف، مقام ذی‌نفع نتواند تصمیم‌گیر باشد و دستگاه‌های نظارتی نیز نظارت لازم را به عمل آورند. با بگیر و ببند و اینها فساد حل نمی‌شود، باید با ریشه‌های فساد برخورد کنیم. اگر کسی جایی حقوق غیرعادلانه گرفته است، فکر نکنیم باید در قوه قضائیه صف درست کنیم و چوب و شلاق بیاوریم! اول از چوبه‌ دار شروع می‌کنیم، بعد پایین می‌آییم، در حالی‌که باید قانون را درست کنیم. »

سخن رئیس‌جمهور درباره مبارزه ریشه‌ای با فساد سخن حقی است که باید مورد توجه دستگاه‌های نظارتی و قانونگذار قرار گیرد، اما او درباره مظاهر فساد که اکنون در لب مدیران نجومی مصداق پیدا کرده و گریبان دولت و دیگر بخش‌های اجرایی را گرفته است، ترجیح داده سکوت کند. مدیرانی نجومی که به تعبیر سخنگوی دولت «ذخیره نظام و امانتدار بزرگ» خطاب می‌شوند و اکنون رئیس‌جمهور هم مطالبه ملت برای برخورد با این ویژه‌خوران را اینگونه پاسخ می‌دهد که با بگیر و ببند فساد حل نمی‌شود!
روحانی ادامه داد: مشکل حقوق‌هایی که مطرح شده، مشکل یک قوه یا دو قوه نیست، بلکه سراسری است و تا زمانی که در کشور قوانین، مقررات، پرداخت‌ها و درآمدها شفاف نیست و همچنین بخش‌های خصولتی وجود دارد، فساد و مشکل نیز وجود خواهد داشت و حل نمی‌شود. ضروری است که سیستم را از بنیان اصلاح کنیم. وی البته با قدردانی از تمامی کارکنان و مدیران صادق، مخلص و خدمتگزار، اظهار داشت: مشکلات در کشور به اکثریت برنمی‌گردد. حال سؤال اساسی اینجاست که اگر اقلیتی با هر عنوان و مستمسکی به بیت‌المال و جیب ملت دستبرد زده‌اند، آیا با این توجیه که مبارزه با فساد را باید ریشه‌ای حل کرد، باید از سپردن آنها به دستگاه عدالت خودداری کرد؟

برجام یعنی به رخ کشیدن قدرت سیاسی به دنیا
شاید بخش کلیدی و اساسی سخنان رئیس‌جمهور ورود به مسئله برجام با تعریف جدیدی از آن بود. روحانی‌ اظهار داشت: « معنای برجام این است که قدرت سیاسی‌مان را به رخ دنیا و قدرت‌های بزرگ کشیدیم. اینکه دیپلمات‌های کشور موفق شدند قطعنامه‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کنند، برای تاریخ کشور بس است. ‌‌کدام کشور بوده است که هفت قطعنامه فصل هفتمی شورای امنیت را بدون اینکه یک روز اجرا کند، با قدرت دیپلماسی آنها را لغو کند؟ باید به ایستادگی ملت و کار مخلصانه دیپلمات‌های کشورمان افتخار کنیم و رفتار کودکانه، از روی حسد و حزبی و جناحی عمل کردن ما را از وظایف اصلی منحرف نکند.»‌ پیش از این ریشه همه مشکلات به زلف برجام بسته شده بود که اگر حل شود، همه چیز درهای اقتصاد جهانی به روی کشور گشوده می‌شود و نور آفتاب تابان برجام همه جا را فرا خواهد گرفت، اما اکنون که «تقریباً هیچ» دستاوردی برای مردم نداشته و گشایشی حاصل نشده، تعریف دیگری باید ارائه شود که البته مطالبه اقتصادی از آن بیرون نیاید.

کفران نعمت کنیم، عذاب نازل می‌شود!
رئیس‌جمهور پس از تشریح دستاوردهای برجام و زحمات کشیده شده در این‌باره  به کفران کنندگان نعمت برجام هشدار داد:« اگر کفران نعمت کنیم عذاب خدا نازل می‌شود، ولئن کفرتم ان عذابی لشدید!‌ مگر می‌شود انسان در برابر خدمت عده‌ای مخلص شکرگزار نباشد؟ امروز دیوارهای تحریم خراب شده و شرایط بانکی و مالی سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات کالا و خدمات سهل و آسان‌تر شده است. اگر ۱۰۰ مشکل وجود داشت، امروز ۹۰ تای آن حل شده است.
به نظر می‌رسد دولت که قبلاً‌ اعتقاد داشت:«نمی‌شود مردم را به زور به بهشت برد» حالا اعتقاد جدیدی پیدا کرده است که « باید مردم را از عذاب الهی و سقوط در جهنم به خاطر کفران برجام ترساند.»

درباره طرح سلامت
روحانی همچنین طرح تحول سلامت در طول سه سال گذشته را از اقدامات بسیار مهم و ارزشمند دولت برشمرد و گفت: اکنون مردم با هزینه کمتر، عزت و احترام بیشتر، زمان کوتاه‌تر و بدون زحمت، خدمات درمانی و پزشکی دریافت می‌کنند که این کاری بسیار عظیم و بزرگ است. وی با اشاره به ثبات اقتصادی و همچنین آرامش بازار سهام، ارز، طلا و کالا ادامه داد: اگر در این دولت هیچ کاری صورت نگرفته بود جز ثبات و آرامش بازار کافی بود. باید قدردان آرامش کنونی در بخش اقتصادی و مالی کشور باشیم. در طول سه سال گذشته نرخ تورم ماه به ماه کاهش یافت و از تورم ۴۵ درصد به زیر ۸ درصد در نقطه به نقطه رسیدیم که این امر عظیم و بزرگ در تاریخ کشور سابقه نداشته است. روحانی با اشاره به آمار رشد اقتصادی ۴/۴ درصدی در سه ماهه نخست سال جاری، اظهار امیدواری کرد در سال ۹۵ شاهد رونق اقتصادی در کشور باشیم.

انتقاد از منتقدان
رئیس‌جمهور در ادامه این مراسم با طرح این پرسش که چرا عده‌ای به امید مردم لطمه می‌زنند، گفت: «چرا عده‌ای با پول بیت‌المال و از روزنامه و خبرگزاری‌ که با پول بیت‌المال است به امید ملت لطمه می‌زنند، این به نفع چه کسی جز دشمن است؟ مگر ما دشمن مردم و مملکت هستیم؟ باید واقعیات را به مردم گفت و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیرشان با اعضای هیئت دولت در مسئله اعتماد و امید به عنوان دو اصل مهم تأکید کردند.»

این درحالی است روی سخن رهبر انقلاب با خود دولت و ناامید شدن مردم از عملکرد دولت و مسائلی مثل برخورد  نکردن با نجومی‌ها بود ولی روحانی روی این سخن را به منتقدان دولت بازگرداند!
بخش پایانی سخنان دکتر روحانی به یک خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن اختصاص داشت. رئیس‌جمهور از اختصاص وام مسکن به مسکن اولی‌ها با نرخ سود تسهیلات تک رقمی خبر داد و گفت: دولت یازدهم به عنوان هدیه در هفته دولت به مسکن اولی‌ها وام مسکن در بافت‌های فرسوده با رقم سود تسهیلات ۸ درصد و بافت‌های غیرفرسوده با نرخ ۹/۵ درصدی با بازپرداخت ۱۲ ساله خواهد داد که این یک قدم بزرگ برای خانه دار شدن جوانان کشور است.

خبری خوش‌ که این پرسش را در اذهان ایجاد کرد که آیا این تسهیلات نمی شد در سال‌های گذشته فراهم شود تا شائبه های انتخاباتی در سال پایانی دولت را پر رنگ نکند؟

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23886

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.