تاریخ ارسال : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کفگیر دولت به ته دیگ خورد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، اما مبدل مراجع صندوق توسعه ملی ارزی به ریالی به صورت جدی با روح این صندوق مغایرت دارد. علاوه بر این طبق قوانین صندوق توسعه قرار بر این بوده که ۳۲ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به این صندوق واریز گردد تا پشتوانه ارزی شایسته ای برای کشور باشد. با نگاهی آسان به قوانین صندوق توسعه ملی این مبحث مشهود هست که پشتوانه و چگونگی این استفاده از گام‌های خستین تشکیل صندوق توسعه ملی تعیین شده بود.
این در حالی هست که در طول سال‌های گذشته هیچ دولتی طبق قوانین این صندوق عمل نکرده و بالاخره بی‌توجهی کسری بودجه خود را از این صندوق تامین کرده هست. پر کردن کسری بودجه از طریق صندوق توسعه ملی هرچند در کوتاه‌مدت مسکن‌وار چالش‌های دولت را کمتر کرده، اما در بلند‌مدت پشتوانه مالی آینده کشور را نابود کرده هست.
علاوه بر این این روند در طول سالیان متمادی باعث اختلاف بین بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی شده هست. در حال حاضر طبق شرایطی که اقتصاد و موقعیت مالی کشور با آن رو به رو هست دو راهکار در مواجهه با این مبحث وجود دارد.
حل مشکلات فعلی اقتصاد از طریق مبدل مراجع ارزی به ریال کار ساده‌ای هست که می‌توان به درنهایت رساند. با استفاده از این روش کسری بودجه دولت جبران خواهد گردید و در کوتاه‌مدت شاید بخش قابل ملاحظه ای از مشکلات مالی دولت رنگ ببازد. اما روش دوم و قابل اعتماد‌تر آن هست که روح قانون ایجاد صندوق محافظت گردد و طبق آن، ذخیره صندوق همچنان بر‌اساس واحد ارزی صورت گیرد.
انتخاب یکی از این دو روش هرچند آینده اقتصاد کشور را دچار تحولاتی بنیادی خواهد کرد، اما هیچ نهاد و ارگانی مگر مجلس شورای اسلامی و دولت در انتخاب آن نقش نخواهند داشت. از همین رو هست که باید به انتظار نشست تا اتاق فکر اقتصادی دولت خوب ترین تصمیم را اتخاذ نماید. این تصمیم، اما با توجه به کارکرد فعلی دولت آن طور که اقتصاد کشور را به مسیری امن هدایت نماید نخواهد بود.
متاسفانه در طول سالیان گذشته هر زمان که دولت‌ها در بیان عموم کفگیرشان به ته دیگ خورده به سراغ صندوق توسعه ملی رفته‌اند و با تغذیه از آن خود را زنده نگه داشته‌اند. هرچند باید تکرار نماییم که محافظت فلسفه صندوق توسعه ملی به صورت قطع به سود همه اقشار جامعه می باشد و راه رهایی کشتی اقتصاد جز این نخواهد بود.     جهان صنعت


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85515

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.