تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کلیدهای اقتصاد پویا

کلیدهای اقتصاد پویابه گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه فضای سایبری خبرگزاری میزان،جعفر قادری در یادداشت روزنامه پشتیبانی نوشته هست: اقتصاد مقاومتی، یکی از شاخص‌ترین گفتمان‌هایی هست که رهبر حکیم انقلاب طی سال‌های گذشته از آن به‌عنوان راهکار کلیدی مبارزه با جنگ تمام‌عیار اقتصادی نظام سلطه مطرح فرموده‌اند و هفته گذشته نیز دو معیار کلیدی «اتکای به مردم» و «ارتباط با دنیا» را دراین‌باره یادآور گردیدند.

ازآنجاکه تحقق اقتصاد پویا، یک کار جمعی را می‌طلبد و معیت مردم و از همه مهم‌تر، زمینه‌سازی برای همکاری عمومی، از پیش‌شرط‌های بنیادی در این امر هست، در مقدمه ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از مسئولان خواسته‌شده تا مقدمات و بسترهای لازم برای ورود مردم به این «جهاد مقدس» فراهم شود، زیرا همان‌گونه که برتری در جنگ تحمیلی به کمک دوئل همه رزمندگان من جمله بسیجیان جان‌برکف در خط مقدم و ایفای نقش عناصر متفاوت در تبلیغات، پشتیبانی و … انجام شد، در جنگ اقتصادی نیز باید عرصه مجاهدت برای تمام آحاد جامعه باز باشد: «لازم هست قوای کشور بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص، با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های متفاوت، زمینه و مجال مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالین اقتصادی را در این جهاد مقدس فراهم آورند تا به فضل الهی حماسه‌ اقتصادی ملت بزرگ ایران نیز مثل حماسه سیاسی در مقابل چشم جهانیان رخ نماید.».

سال‌هاست که بحث استفاده حداکثری از حجم بخش خصوصی در تولید مطرح‌شده هست ولی آنچه عملا اتفاق افتاده، با نتیجه های مورد انتظار، فاصله زیادی دارد، بنابراین نخستین و مهم‌ترین راهکار برای تقویت زمینه همکاری عمومی در اقتصاد، ترغیب و تشویق واحدهای تولیدی بخش خصوصی به برداشتن گام‌های بلندتر هست. محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد از نتیجه های اصل ۴۴ قانون بنیادی هست، چراکه اقتصاد مقاومتی فعال و پویا نیازمند برنامه‌ریزی استراتژیک و راهبردی، مبتنی بر مردمی کردن اقتصاد از طریق میدان دادن زیادتر به فعالین بخش خصوصی و برطرف موانع و مشکلات این بخش به شمار می‌آید.

دومین نماد اتکای به مردم در اقتصاد مقاومتی، پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان هست، به‌این‌علت که زمینه پیشرفت و شتاب قسمتی به رشد سرعت علم در کشور و افزایش اشتغال را فراهم می‌آورند. رهبر معظم انقلاب، پیش‌ازاین مکررا اهتمام فرموده‌اند «تولید»، ستون فقرات اقتصاد مقاومتی و «اقتصاد دانش‌بنیان» پایه‌ آن هست. هسته‌های علمی و دانشگاهی، به‌ویژه جوانان تحصیل‌کرده‌ مؤمن انقلابی بیشتر از هر کس دیگری می‌توانند در این با اهمیت نقش ایفا کنند و به فرموده سکان‌دار انقلاب «بسیاری از جوان‌های ما از شدت استعداد، واقعاً در انتظار یک اشاره‌اند که اوج دریافت کنند. کمی ما مسئولان در این زمینه کوتاهی داریم؛ و گرنه اگر کمی زیادتر معیت کنیم با جوان‌ها، در زمینه‌های علمی و فنی و خدماتی و اقدامات گوناگون؛ واقعاً پرواز می‌کنند همچنان که در زمینه‌های معنوی پرواز می‌کنند.» (29 بهمن ۹۶)

» (29 بهمن ۹۶)هدفمندسازی و تقویت اردوهای جهادی، یکی از خوب ترین عرصه‌هایی هست که می‌توان از این طریق، پتانسیل متراکم مردم را برای همکاری و رونق اقتصادی با پایین ترین هزینه و بیشترین بهره‌وری آزاد کرد. یکی از گلایه‌های دائمی و ابدی مسئولان، عدم تخصیص اعتبارات لازم برای فعالیت‌های عمرانی و تولیدی هست، درحالی‌که با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان از نیروهای آماده بکاری که مشتاقانه در اردوهای جهادی شرکت کرده و پایین ترین چشمداشتی ندارند، در جهت محرومیت‌زدایی در منطقه های محروم استفاده کرد. حجم این گروه‌های داوطلب آن‌چنان بالاست که در صورت ترسیم یک نقشه راه جامع و بلندمدت، حتی قادرند در راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی و به‌تبع آن، اشتغال‌زایی در تمام نقاط کشور، وارد عمل شده و با توجه به کارنامه درخشان آن‌ها، در افزایش تولید ناخالص ملی و درآمدهای غیرنفتی، نقش ممتازی را عهده‌دار گردند.

از سویی، با توجه به خصیصه «برون‌گرا» بودن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، «ارتباط با دنیا»، قطعه‌ای کلیدی در تشکیل پازل رشد اقتصادی به شمار می‌آید اما به شرطها و شروطها. رابطه با کشورهای دنیا زمانی اثربخش می باشد که اولاً طرف مقابل احساس نکند که ما به وی محتاجیم و یا به این توهم دچار شود که عنان کار به دست او افتاده هست. در برهه‌ای، ترجیع‌بند مقام های آمریکایی، اثر کردن حربه تحریم‌ها بود که با آدرس‌های نادرست بعضی در داخل مبنی بر لزوم وابستگی به خارج از مرزها برای برطرف نیازهای بنیادی بی‌ارتباط نبود که همین پالس‌ها و تصمیم های اشتباه در ادامه، کارشکنی و نقض عهدهای رقیب را در قضیه برجام در پی داشت.

ثانیاً، در حال حاضر، بخش قابل‌توجهی از مناسبات اقتصادی کشورمان که زیادتر آن را «واردات بی‌رویه» به‌جای «واردات به مورد» تشکیل داده، با کشورهای غربی هست؛ همان‌هایی که در مقابل نقض عهدهای آمریکا، سکوت اختیار کرده و حتی از واشنگتن خواسته‌اند تا برای چانه‌زنی با ایران در مباحث منطقه‌ای و موشکی، به توافق هسته‌ای متعهد باشد! به‌جای اروپا و آمریکای مدعی، خوب ترین گزینه کشورهای شرقی می باشند که به علل گوناگون، ارتباطات اقتصادی با آن‌ها در اولویت هست.

در حال حاضر، تحریم سوئیفت و قطع رابطه بانک‌های کشور از چرخه دلار، بزرگ‌ترین معضل دادوستد ما با دنیاست، درحالی‌که وجود ارزهای وسیع و متمایز در کشورهای شرقی به کاستن از جوانب این تهدید و خنثی نمودن تهدیدات دشمن، کمک شایانی می‌کند. از سوی دیگر، کشورهای شرقی به جهت پیوندها و قرابت‌های فرهنگی، علقههای متاثر از مجاورت و همسایگی، ارزان بودن هزینه‌های حمل و نقل و … می‌توانند ارتباطات اقتصادی خوب تر و عمیق‌تری را نسبت به غرب، فراهم کنند. این در حالی هست که رایزنی زیادتر برای حضور در پیمان‌ها و مجموعه‌هایی مثل «آ سه آن» و «شانگهای» و ایجاد قدرت‌های منطقه‌ای جدید، ضمن کاهش هزینه‌ها و رونق اقتصادی، قطعاً در گره زدن بیشتر از پیش منفعت های کشورها تاثیرگذار بوده و کاهش آسیب‌پذیری ایران از طرف تحریم‌ها را به ارمغان خواهد آورد.

همچنین، بازارهای شرقی با جمعیتی بیشتر از ۴٫۵ ۵ میلیارد نفر (حدود ۶۰ درصد جمعیت دنیا) در قیاس با جمعیت ۱٫۳ ۳ میلیارد نفری اروپا و آمریکا، مجال بی‌نظیری برای صادرات تولیدات کشورمان به حساب می‌آیند. اگر هم هدف، واردات فناوری باشد، کشورهای حوزه شرق، پیشرفت‌های زیادی در تکنولوژی داشته‌اند. روسیه، چین، هند، ژاپن، کره‌ جنوبی و اندونزی از کشورهای پیشرو در فناوری شمرده شده و در حال مبدل شدن به غول‌های تکنولوژی می باشند. بنابراین با توجه به نزدیک بودن ارتباطات سیاسی و فرهنگی ایران با کشورهای آسیایی، تعاملات وسیع با شرق به‌جای غرب می‌تواند مسیر هموارتری را در جهت جابه جایی تکنولوژی‌های روز به کشور، پیش روی کشورمان قرار دهد.

و در نهایت اینکه حلقه واسط تدابیر حرکت به سوی اقتصاد پویا و بالنده، «خودباوری» و «مدیریت جهادی» هست؛ چراکه دانش‌آموختگان خوب ترین دانشگاه‌های اقتصاد جهان اگر از این خصایص محروم باشند، نه فقط فایده‌ای به حال کشور ندارند، لکن به‌واسطه خودباختگی و پای‌کار نبودن، حتی هزینه‌ساز و مضر می باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88700

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.