تاریخ ارسال : ۰۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کل اعتبارات قرآنی در بودجه ۹۷ منحصرا ۴۰ میلیارد تومان است

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ملایر حجت‌الاسلام احد آزادیخواه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در با اشاره به اینکه اقدامات مقدماتی بودجه ۹۷ آغاز شده هست اظهار داشت: فرمان کار کلیدی ارزیابی بودجه سال ۹۷ از یک‌شنبه آینده آغاز می‌شود و مورد ها و تبصره‌هایی که در حوزه فرهنگ باشد در کمیسیون فرهنگی ارزیابی شده و جمع و تعدیل کلیدی آن در تاریخ قطعی در کمیسیون تلفیق انجام ‌می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا این‌ میزان بودجه پیشنهاد شده به حوزه فرهنگی کشور از سوی دولت توان پژوهشگر کردن اغراضی که در کمیسیون فرهنگی مجلس پیگیری‌ می‌شود را دارد عنوان نمود: سال کنونی از کل  بودجه کشور که از محل مالیات، نفت، صندوق توسعه ملی و غیره تهیه می‌شود منحصرا ۲٫۲ ۲ دهم درصد بودجه برای همه رده‌های فرهنگی کشور دربردارنده هنر، سینما، تئاتر، جایگاه ها فرهنگی، ورزش، حوزه‌های علمیه، میراث‌ فرهنگی، صداو سیما، کتاب، چاپ ونشر، قرآن و غیره موردنظر داشته شده هست.

آآزادی‌خواه با اشاره به تخصیص این درصد پایین بودجه به ‌حوزه فرهنگی که یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های کشور در راستای مبارزه با آسیب‌ها و‌ معضلات اجتماعی هست اهتمام کرد: حل بسیاری از چالش‌ها و رخداد‌های امروز جامعه که هم‌اکنون در پی مرتفع کردن آنان هستیم در حوزه فرهنگ هست .

وی بیان‌کرد: با توجه به احتیاج جدی که داریم حکایت از این هست که اگر بودجه فرهنگی ۲٫۲ ۲ دهم درصدی تخصیص یافته به بخش فرهنگ کشور اگر به دو برابر این میزان یعنی ۴٫۴

نماینده مردم‌ ملایر در مجلس دهم آسیب‌های اجتماعی را یکی از با اهمیت ترین رخداد‌های فعلی جامعه دانست و اضافه کرد: هم‌اکنون ما حدود ۵۰ لطمه ‌اجتماعی دارای عنوان فرهنگی من جمله، طلاق، اعتیاد، حاشینه نشینی‌شهری و غیره داریم که حتما بازخورد فرهنگی دارند.

وی با اشاره به اظهارات موخر رئیس‌جمهور در راستای حقوق شهروندی اظهار داشت: حقوق شهروندی یک مقوله صدر‌صد فرهنگی ‌است که نیازمندی‌های جدی در این راستا وجود داشته و لازم هست به سرانجام برسد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با تاکید به پیوند بنیادی مقوله فرهنگ با مسائل متفاوت اجتماعی بیان‌کرد: اگر در جامعه نیازمند آرامش هستیم کاهش بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی، رشد معدل نشاط در جامعه و رشد علمی کشور و در کل یک بیس و پایه فرهنگی در این زمینه مورد احتیاج هست .

وی با اشاره به اینکه کاهش بودجه فرهنگی سال ۹۷ کشور دربردارنده همه‌بخش‌ها می‌شود اظهار کرد: اگر‌چه تنگناها و مشکلات مالی دولت را می‌دانیم اما ما در کمیسیون فرهنگی با این میزان بودجه قانع نیستیم .

نماینده‌ مردم ‌ملایر در مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه سال گذشته رقم مطلوبی به حوزه قرآنی کشور تعلق یافته بود اظهار داشت: این در حالی‌ست که کل اعتبارات قرآنی ما در بودجه ۹۷ منحصرا ۴۰ میلیارد تومان هست.

وی با تاکید به اثرها قرآن در سبک زندگانی و‌ کاهش آسیب‌های اجتماعی اهتمام کرد: از کل بودجه ۲٫۲ ۲ دهم درصدی کشور منحصرا نیم(۰/۵) درصد مرتبط به حوزه ‌مذهب بوده و حوزه‌های علمیه نیز بودجه محدودی دارند.

آآزادی‌خواه با اشاره به ابراز گلایه مندی حوزه‌های قرآن و ‌مذهب از درصد تخصیص بودجه در این زمینه اضافه کرد: دیگران حوزه‌های فرهنگی دربردارنده سینما، کتاب، چاپ و نشر، میراث‌ فرهنگی و غیره نیز گلایه‌مند می باشند.

نماینده‌ ملایر در مجلس دهم از در نظر گرفتن دو سرفصل ارزشمند فرهنگی در برنامه ششم توسعه اطلاع داد و اضافه کرد: نخستین سر فصل ماده ۹۳ برنامه ششم هست که در این راستا درصدی از بودجه عمومی کشور برای صدا و سیما آن‌هم برای اقدامات تولیدی و آثار سینمایی و ساخت تولیدات هنری و سریال‌های فاخر تخصیص یافته هست.

آ

وی با اشاره به اینکه این دو اصل ضروری بوده و دولت نیزمکلف هست که آنان را اجرایی کند، اظهار کرد: در صورت پژوهشگر شدن این دو سر فصل بنیادی قسمتی از خلاء‌های این دو‌حوزه مرتفع می‌شود.

نماینده ‌ملایر در مجلس دهم به حذف جدول ۱۷ و میزان ۲۵۰ میلیارد ریال پولی که در این جدول وجود داشت اشاره نمود و اضافه کرد: حدود ۶۰ مؤسسه و مرکز فرهنگی مردم نهاد از این جدول پول دریافت می‌کنند که این‌ جایگاه ها اقدامات تخصصی در حوزه‌های متفاوت انجام‌ می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه سال کنونی تدبیر دولت بر این بود که این جدول لازم هست حذف گردد که نظارت زیادتری بر هزینه صورت پذیرد، اظهار کرد: ما نیز در کمیسیون فرهنگی قبول کردیم چرا‌که نظارت بر بودجه‌ریزی کشور و نظم دادن به بودجه و هزینه اقدام‌ مطلوبی هست اما به صرف اینکه محتوای جدول نباید حذف گردد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم گفته بود: با مسرت دولت مساعدت کرد و این ۶۰ موسسه و‌ مرکز فرهنگی که از این‌ جدول بودجه خود را دریافت می‌کردند در ۸ مؤسسه یا سازمان و ‌وزارت خانه مانند وزارت علوم، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و غیره چکیده گردیدند و هر کدام از این سازمان‌ها ۱۰ یا ۲۰ مرکز فرهنگی را زیر پوشش قرار می‌دهند ‌و بودجه به‌حساب آن سازمان‌ها واریز می‌شود و آنان نحوه هزینه شدن بودجه را نظارت و این ‌مؤسسات فرهنگی را تغذیه می‌کنند.

وی با اظهار اینکه موسسات و ‌مراکز فرهنگی که از جدول ۱۷ بودجه‌ خود را دریافت‌ می‌کردند دلواپس هیچ مسئله‌ای نباشند، اظهار کرد: این موسسات قسمت مطلوبی دریافت می‌کنند و بودجه آنان نسبت به سال گذشته رشد چند درصدی دارد.

آآزادی‌خواه با اشاره به اینکه هم‌اکنون رقم بودجه برای دستگاه‌های اجرایی که ردیف بودجه‌ای دارند مشخص شده، اظهار کرد: اما لایحه بودجه تا پیش از اینکه در کمیسیون‌های تخصصی و ‌کمیسیون تلفیق ارزیابی و‌ در صحن علنی به همه‌ مواد آن رأی داده گردد پایانی نمی‌شود که امید داریم این فرآیند در زمان مشخص خودش صورت پذیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79997

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.