تاریخ ارسال : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کمک های سوریه به نهضت امام خمینی چه بود؟+ سند

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، اخیراً مرکز سندهای انقلاب اسلامی سندی از ساواک را در مورد مساعدت دولت سوریه به مبارزان نهضت امام خمینی در سال ۱۳۵۷ منتشر کرده هست. 

بعضی از کشورها نیز از بیم ایالات متحده و متحدانش اذن مشارکت با انقلابیون نهضت امام خمینی را نداشتند اما با وجود همه تهدیدات درونی و خارجی شرق و غرب بر علیه نهضت امام خمینی، سوریه از انگشت شمار کشورهایی بود که توانست این اتحاد بلوک غرب و شرق بر علیه مبارزان انقلابی را خنثی کند و از نهضت امام خمینی (ره) پشتیبانی کند. من جمله ارزشمند ترین مشارکت های سوریه با انقلابیون نهضت امام خمینی را میتوان به استقرار آنان در سوریه و اکتساب تعلیم های لازم نظامی و مبارزه با ساواک برشمرد.

** تعلیم های نظامی و معلوماتی سوریه به نهضت امام خمینی

طبق خاطرات مبارزان انقلاب اسلامی شخص زنده یاد حافظ اسد یکی از ارزشمند ترین حامی های این مبارزین بود که توانست با پشتیبانی های خود نیروهای ایرانی را برای تعلیم های نظامی در سوریه جمع کند. در دستاورد، محله زینبیه در سوریه مرکز تجمع انقلابیون گردید.

طبق گفته های مرضیه دباغ، سوریه علاوه بر تعلیم های نظامی، در تامین اسلحه و علاوه بر این تألیف معلومات به نیروهای ایرانی مساعدت می کرد.

سردار سیدرحیم صفوی نیز در مورد فراگیری تعلیم های نظامی در سوریه به منظور مبارزه با رژیم پهلوی می گوید: تعلیم های نظامی ما نیز در همان اردوگاه فلسطینی واقع در سوریه آغاز گردید.

صفوی در مورد یکی از با اهمیت ترین کلاس های تعلیمی در سوریه را تعلیم “تخریب”    

مرحوم حافظ اسد یکی از ارزشمند ترین حامی های این مبارزین بود که توانست با پشتیبانی های خود نیروهای ایرانی را برای تعلیم های نظامی در سوریه جمع کند

** مساعدت سوریه به نهضت امام خمینی به روایت سندهای ساواک

در سندی که مرکز سندهای انقلاب اسلامی منتشر کرده، آمده هست: مساعدت سوریه به سازمان اسلامی به رهبری امام خمینی…

سند مرکز سندهای انقلاب اسلامی در مورد مساعدت های سوریه به نهضت امام خمینی

** مساعدت های سوریه به ایران بعد از انقلاب اسلامی

در دستاورد سوریه در جریان برتری نهضت امام خمینی (ره)، مبدل به یکی از ارزشمند ترین حامی های نهضت امام خمینی گردید که توانست با پشتیبانی خود، تعلیم های ارزشمند نظامی و معلوماتی مباران انقلاب اسلامی را بر عهده بگیرد. با برتری نهضت حضرت امام (ره)، دو بلوک غرب و شرق نبردی تمام عیاری کلید زدند که ارزشمند ترین آن تعرض رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران بود.

** خرید نبرد افزار ها نظامی در نبرد تحمیلی

در طول نبرد تحمیلی، غرب و متحدین آن برای برتری در نبرد دست به تحریم همه جانبه خصوصا تحریم های نبرد افزار های بر علیه جمهوری اسلامی زدند و مانع از هر نوع مساعدت به جمهوری اسلامی گردیدند اما مساعدت های دولت سوریه به جمهوری اسلامی ایران موجب گردید که رزمندگان ایرانی بتوانند با غلبه بر تحریم های نظامی، برتری هایی را در نبرد تحمیلی به دست آورند. در چنین شرایطی سوریه صرفا کشوری بود که توانست با ایران اظهار مشارکت کند.

از آنجایی که هیچ کــدام از کشورهای جهان حاضــر به مشارکت نبرد افزار های با ایران نشدند، دولت ســوریه هیئتی تشکیل داده و نمایندگان نظامی ایران را نیز با آن هیئت راهی کشورهای هدف می کرد تا ایران با نام سوریه از کشورهای اروپای شرقی نبرد افزار و امکانات بخرد و بعد از جابه جایی امکانات خریداری شده به سوریه، آن امکانات از سوریه به کشور جابه جا گردد.

می رفتیم و به نام سوریه خرید می کردیم و کشتی ها هم بعد از بارگیری به جای سوریه به ایران می آمدند.

** تعلیم های نظامی و معلوماتی سوریه به نیروهای نظامی ایران

علاوه بر این ها، تعلیم به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از مساعدت های ارزشمند سوریه بود، که در کنار خرید نبرد افزار ها نظامی انجام گرفت. ایده تعلیم به نیروهای نظامی ایران نیز راهکاری برای رسیدن ایران به دانش نظامی بود. در دستاورد طبق  توافق دو کشور ۵۰ نفره کارشناسان ایرانی برای تعلیم به سوریه فرستاده و با موشک های سوریه و نحوه استفاده از آنان آشنا گردیدند…

..

بر مبنای همین تعلیم، بعد از خرید موشک از سوریه و سایر کشورها استفاده از آنان به مطلوبی در فرمان کار نیروهای اعزامی از سمت جمهوری اسلامی جای گرفت. علاوه بر اینکه دولت سوریه در بین سالهای ۱۹۸۶ تا سال ۱۹۸۸ چندین موشک اسکادB در اختیار ایران قرار داد اما به دیدگاه می آید تعلیم های سوریه ای ها زیاد مهمتر از موشک های آنان بود.

** قطع لوله های نفتی عراق از طریق سوریه به سود ایران

در کنار این تعلیم ها عرضه معلومات برای شناسایی پایگاه های نظامیِ نیروهای عراقی و علاوه بر این نبرد افزار های روسی که عراق از آنان استفاده می کرد، از دیگر مساعدت های ارزشمند سوریه به جمهوری اسلامی در جریان نبرد تحمیلی بود. یکی دیگر از کارهای ارزشمند سوریه برای پشتیبانی از جمهوری اسلامی ایران، قطع خط لوله نفتی عراق به دریای مدیترانه هست.

بعد از این اقدام سوریه، رژیم بعث بلافاصله کوشش خود را برای مبارزه به حکومت سوریه زیاد کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77616

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.