تاریخ ارسال : ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کمیسیون برجام برای ایران تخفیفات ویژه در نظر گرفته است! بازفروش برجام

 

ظاهراً قرار است هر از چند گاهی یک جنبه محرمانه و البته نه چندان با اهمیت از توافق هسته‌ای بین ایران با ۱+۵ به طرف ایرانی فروخته شود.

به گزارش شلمچه نیوز، چند ماه پیش بود که آسوشیتدپرس از وجود یک ضمیمه محرمانه در برجام خبر داد که به ایران اجازه می‌دهد برنامه هسته‌ای خود را کمی زودتر از زمان رسمی اعلام شده در برجام توسعه بدهد. حالا هم مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل در امریکا، می‌گوید به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد معافیت‌های محرمانه‌ای برای ایران در نظر گرفته است؛ معافیت‌هایی که مشخص نیست ارزش دارند یا نه؟

اواخر تیر ماه ۱۳۹۵، آسوشیتدپرس گزارش کرد که توافق هسته‌ای بین ایران با ۱+۵ یک سند محرمانه هم در ضمیمه خود دارد که به ایران اجازه می‌دهد برنامه هسته‌ای خودش را زودتر از آن چیزی که در متن اصلی برجام ذکر شده، شروع کند. بر اساس بخشی از این سند محرمانه که بحث درباره وجود آن از همان روز‌های اول توافق هسته‌ای هم مطرح بود، ایران در فاصله زمانی ۱۱ تا ۱۳ سال پس از اجرای برجام می‌تواند روند جایگزینی سانتریفیوژهای قدیمی«‌آی.‌آر- ۱» خود را با سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر آغاز کند. رسانه‌ای شدن این سند، با استقبال تیم مذاکره هسته‌ای ایران روبه‌رو شد؛ تیمی که از حدود چند ماه قبل، به دلیل ملموس نبودن نتایج برجام برای جامعه ایرانی در معرض انتقادهای جدی قرار گرفته است.

محمدجواد ظریف ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۵ به خبرنگاران گفته بود: « همه رسانه‌های دنیا، تمام سند را ندیدند تا از افتخاری که دوستان مذاکره‌کننده و صنعت ما ایجاد کردند، باخبر باشند ولی با وجود این، همه رسانه‌ها می‌گویند ایران بعد از ۱۰ سال به سرعت به سمت غنی‌سازی صنعتی خواهد رفت.» حالا در شرایطی که انتقاد از بدعهدی طرف امریکایی در اجرای برجام به خصوص در حوزه مبالات بانکی تشدید شده، مؤسسه امریکایی علوم و امنیت بین‌الملل، گزارشی جدید منتشر کرده و از در نظر گرفته شدن تخفیفات ویژه برجامی برای ایران خبر داده است؛ تخفیفاتی که معلوم نیست در مقایسه با تحریم‌های باقی مانده در فضای پس از توافق هسته‌ای چقدر اهمیت دارد.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی به نقل از دیپلمات‌هایی که در نشست‌های کمیسیون مشترک برجام حضور داشته‌اند، گفته که به ایران اجازه داده شده از محدودیت‌های تعیین‌شده در توافق اتمی فراتر رود تا بتواند بیشتر از مقدار مجاز اورانیوم کمتر‌‌غنی‌شده را در تأسیسات اتمی‌اش نگه دارد. میزان مجاز اورانیوم کم‌غنی‌شده(۳/۵ درصد) که ایران می‌تواند آن را در تأسیسات اتمی‌اش نگه دارد بر اساس توافق برجام ۳۰۰ کیلوگرم است ولی بر اساس تصمیم‌های گرفته شده در کمیسیون مشترک برجام، بر اساس یکی از معافیت‌های داده شده، ایران مجاز شده اورانیوم با خلوص ۳/۵ درصد را به میزانی بالاتر از ۳۰۰ کیلوگرم نگهداری کند، البته این مؤسسه نگفته که میزان دقیق تخفیف در نظر گرفته شده برای ایران چقدر است. منابع فنی غربی ادعا می‌کنند برجام طوری طراحی شده که ایران با داشتن ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳/۵ درصد، در صورت تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای دست‌کم یک سال از ساخت آن دور خواهد بود، در حالی که اگر به ایران اجازه داشتن بیش از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده داده شود، این زمان کوتاه‌تر می‌شود. یک تخفیف دیگر که ادعا شده کمیسیون نظارت بر اجرای برجام برای ایران در نظر گرفته، این است که ایران اجازه یافته مقدار نامعلومی اورانیوم با خلوص ٢٠ درصد را «در محفظه‌های آزمایشگاهی» نگهداری کند در حالی که براساس برجام، تمامی ذخایر اورانیوم ٢٠ درصدی ایران باید به سوخت رآکتور تحقیقاتی تبدیل شود. دیوید آلبرایت، مدیر مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل که گزارش موسوم به استثانائات در نظر گرفته شده برای ایران را به همراه آندریا استیکر نوشته می‌گوید: «این معافیت‌ها یا گریزگاه‌ها به طور محرمانه به ایران داده شده و اینگونه که پیداست به نفع ایران است.»

در گزارش «مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی» آمده است: دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری امریکا روز ١۶ ژانویه موضوع معافیت‌های منظور شده برای ایران را در یک سند محرمانه به اطلاع اعضای کنگره امریکا رسانده است ولی سناتور دموکرات باب مندز و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای امریکا که از منتقدان برجام است، به رویترز گفته که از معافیت‌های مورد اشاره خبری ندارد و گزارشی در مورد آنها دریافت نکرده است. کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا در نظر گرفته شدن هرگونه استثنایی برای ایران را تکذیب کرده‌اند. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا پنج‌شنبه گفت که تعهدات ایران براساس برجام تغییری نکرده و اهداف آن هم جابه‌جا نشده است. او البته گفته که کار کمیسیون مشترک که اعضای ۱+۵ و ایران عضو آن هستند و با هدف رسیدگی به مشکلات اجرایی تشکیل شده، «محرمانه است» ولی تأکید کرده که براساس برجام ایران به ذخیره ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم خلوص پایین که به عنوان ماده شکافت‌پذیر هسته‌ای کاربرد دارد محدود است، این محدودیت تغییری نکرده و ایران از آن فراتر نرفته است. او تأکید کرد که کمیسیون مشترک «استثنایی قائل نشده است که به ایران اجازه دهد از محدودیت مربوط به اورانیوم خلوص پایین فراتر رود.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که کنگره در جریان کار کمیسیون مشترک قرار دارد و اگر اعضای کنگره سؤالی دارند دولت به آنها پاسخ خواهد داد. کاخ سفید هم در بیانیه‌ای نوشت: «امریکا و شرکای آن به ایران اجازه نداده‌اند و نخواهند داد تا از تعهداتش براساس برجام طفره رود.» در این بیانیه آمده است: «هر ادعایی غیر از این کاملاً غلط است، از جمله این ادعا که ما روز اجرا را پیش از آنکه ایران به تعهداتش در ارتباط با برنامه اتمی عمل کند جلو انداختیم، به خصوص آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصدیق کرده است که ایران مواد حساس اتمی که براساس برجام مجاز نیست در اختیار ندارد.»

جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=24253

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.