تاریخ ارسال : ۰۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کودکان فاقد شناسنامه، حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش اعظم افراد فاقد شناسنامه در سیستان وبلوچستان کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی هستند.

محمدنعیم امینی‌فرد ادامه داد: تعداد قابل توجهی از این افراد اصالتا ایرانی هستند که به دلیل عدم اعتقاد به رژیم گذشته اقدام به اخذ شناسنامه نکردند بنابراین این افراد با توجه به قوانین فعلی نمی‌توانند شناسنامه داشته باشند و به دلیل آنکه در ساختارهای رسمی کشور هیچ گونه هویتی ندارند از تمامی حقوق قانونی خود مانند دریافت یارانه، بیمه درمانی، حساب بانکی، تحصیل و … محروم هستند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس با بیان اینکه هزاران نفر در سیستان و بلوچستان شناسنامه ندارند، بر لزوم تصویب هر چه سریع تر طرح یک فوریتی تعیین تکلیف کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با پدران غیرایرانی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: اکثر این افراد در حاشیه شهرهای زاهدان و قسمت مرزی استان زندگی می‌کنند علاوه بر این تعدادی هم به حاشیه کلان‌شهرهایی مانند تهران و اطراف شهریار مهاجرت کرده در حالی که این افراد بی هویت ممکن است آسیب های زیادی را برای پایتخت به وجود آورند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: هر چند طی توافق با وزارت آموزش و پرورش امکان حضور کودکان بدون شناسنامه در مدارس فراهم شده اما همچنان این افراد به عنوان افرادی فاقد هویت شناخته شده و در واقع هیچ آینده ای ندارند.

امینی‌فرد با هشدار نسبت به اینکه افراد فاقد اسناد هویتی و بدون شناسنامه به صورت بالقوه در معرض آسیب قرار دارند، گفت: در این باره ممکن است شاهد بروز بزهکاری اجتماعی از ناحیه این افراد باشیم زیرا افراد فاقد هویت و شناسنامه قابل کنترل نبوده و ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرند.

وی با یادآوری تصویب یک فوریت طرح تعیین تکلیف کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه در شهریور ماه سال جاری، گفت: بهتر است مجلس تدابیر لازم را در این باره اتخاذ نماید و هر چه سریع تر این طرح را تعیین تکلیف نماید تا این کودکان از حقوق قانونی خود بهره مند شوند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30917

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.