تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کوهکن از شرط دگرگونی وضعیت محصوران گفت

روزنامه اعتماد: در روزهای گذشته برخی ناظران و تحلیلگران، زمزمه ها درباره احتمال برگزاری دیداری میان اعضای مجمع روحانیون و جامعه روحانیت را بعنوان نشانه ای دیگر از تغییر فضای سیاسی کشور به سود برقراری آرامش سیاسی و دستیابی به نوعی مفاهمه و آشتی کنان در میان سیاسیون چپ و راست تعبیر کردند.    در چنین شرایطی و درحالی که غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز دو روز پیش، از تمایل این تشکل سیاسی- مذهبی برای نشستن دور میز مذاکره با اعضای مجمع روحانیون مبارز حرف گفته و مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون هم از این پیشنهاد استقبال کرده هست به دیدگاه می رسد حال بیش از هر زمان دیگری می توان به این دیدار میمون امیدوار بود.
این ایام بحث مذاکره و عنوان کرد وگوی میان این دو تشکل با پیشینه سیاسی طرح شده هست. آیا آینده ‍ ای را برای این عنوان کرد وگو متصور هستید؟

پیشینه نشان داده که روحانیت در بزنگاه های حساس درست مشی می کند. استثناهایی هم ممکن هست وجود دارا باشد. ما نیز بعنوان فرد مکلا استقبال می کنیم که چنین نشست هایی را برگزار کنند و آثار مثبتی خواهد داشت.

چرا در این سال ها این دو تشکیلات روحانی نتوانسته ‎اند کنار هم قرار بگیرند؟ هم حالا چه اتفاق ویژه ای رخ داده که چنین طرحی طرح شده است؟

مسلم هست که اشخاص سیاسی با گذشت زمان و اتفاقاتی که می‎افتد، تجربه کسب می کنند. شناخت بیشتری پیدا می کنند و با واقعیت ها به طور طبیعی روبه رو می گردند. همچنین شرایط زمانه را تحلیل می کنند. همه سیاسیون برای شان چنین اتفاقی می افتد، منظورم فرد خاصی نیست. آ امروز می بینیم در منطقه بعضا تصمیمات تند و رادیکالی گرفته می گردد و هزینه زیادی دارد. از این اعلام اتحاد، اتخاد و همگرایی کسی نباید سوءاستفاده کند.

چنین افرادی در مجمع روحانیون حضور دارند؟

من می گویم این مسئله معنی ندارد. ک دوستانی بودند که علیه فتنه آن زمان در مجلس شورای اسلامی شعار دادند. نمی توان عنوان کرد که همه اصلاح طلبان فتنه گر می باشند اما عموما به آنان می گوییم که خط و مرزبندی تان را با فتنه گران مشخص کنید که در مظان اتهام قرار نگیرید .

باتوجه به اینکه «فتنه» تا این حد در معنای عام و وسیع به کار می رود، آیا می توان عنوان کرد که به احتمال بسیار اصولگرایانی هم فتنه گر هستند؟

فرد را متهم نمی کنیم اما می گوییم دشمن کاری انجام داده هست، شما موضع و مرزبندی ات را در ازاء آن مشخص کن. وقتی مرزبندی ها مشخص گردد، دشمن به بعضی ها طمع نمی کند. دوستان داخلی بی خود و بی جهت بدبین نمی گردند. این مسئله از باب خیرخواهی گفته می گردد. اینکه گفت و گو کنیم که فتنه ای نبوده هست و نظام به برخی از اشخاص نا عدالتی کرده هست، نمی دانم چگونه می توان با آن کنار آمد.

اخیرا گفت وگو هایی از گشایش هایی در حصر شده است؛ آیا بحث از این گشایش ها نشانه ای از تحولی هست که حال، این دو جریان سیاسی-مذهبی قدیمی را برای عنوان کرد وگو کنار هم آورده است؟!

می خواهم این را بگویم که نظام و جایگاهی که این تصمیم را گرفته اگر به این سمت برود که وضعیت را تغییر دهد، همه باید همراهی کنند اما من معتقد هستم هیچ کس نباید جوسازی علیه نظام و تصمیم گیران بکند. اگر کسی به تصمیم گیران بگوید که مسئله را بررسی کنید، دارای اشکال نیست و به این جمله نمی توان ایراد گرفت. وقتی دستگاه قضایی متهمی را می گیرد، ممکن هست از دستگاه قضا بخواهید که دقیق و عمیق بررسی کند. ولی زمانی هست که بدون اینکه اتهام را بدانید یا سندهای و مدارک را ببینید، گفت و گو می کنید و می گویید متهم باید تبرئه گردد. وقتی می گویید آزادش کنید، هم چنین هست. درکنار اینکه نباید هم بگویید اعدامش کنید. ک کاری که می توانم انجام دهم این هست که از مجاری رسیدگی کننده بخواهم با دقت و عمیق بررسی کند.

آیا این تغییر موضع های احمدی نژاد می تواند علت ساز برخی بازنگری ها باشد؟

آیا این تغییر موضع های احمدی نژاد می تواند علت ساز برخی بازنگری ها باشد؟اصلا با این دو فرد بحثی نداریم. ما می گوییم کسی که خودش را در تراز نامزدی ریاست جمهوری می داند، افکار، افعال و گفتارش نباید طوری باشد که برای نظام هزینه درست کند. ک ایشان عنوان کرد اگر بگویید سر فتنه این دو نفر می باشند، یعنی سر را که بزنید فتنه تمام خواهد گردید اما من معتقدم که سر فتنه امریکا و صهونیست ها می باشند. همین هست که می گویم محافظت تجربه فتنه و یادآوری کردنش ما را در برابر فتنه هایی که امریکایی ها و صهیونیست ها در کشور می خواهند ایجاد کنند، مقاوم می کند. این به معنای تبرئه آن آقایان نیست. آ آن چیزی که مسلم هست این که آنان در زمین دشمن بازی کردند.

هیچ بحثی در آن نیست؟ آیا نباید این مبحث هم بررسی شود؟

حتی درباره احمدی نژاد؟

شما به دو کاندیدای انتخابات ٨٨ اشاره کردید؟

از آقای عسگراولادی نقل قول کردم و بیان کردم که این به معنای تبرئه آن دو نفر نیست.

آیا افعال احمدی نژاد نمی تواند مصداق فتنه به زعم عسگراولادی باشد؟!

اگر دستگاه های ذیربط تشخیص دهند، دنبال می کنند. من و شما که نمی توانیم حکم صادر کنیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78773

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.