تاریخ ارسال : ۰۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کِشتی به گِل نشسته صادرات/ «حرف درمانی» نسخه تازه آقای استان دار

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: برپایه اعلام اتاق بازرگانی مازندران، سالجاری اکثر از ۵۱۳ هزار تن فرآورده ها لبنی، میوه، مواد خوراکی، فلزی و غیره به اعتبار ۳۰۳ میلیون و ۲۱۹ هزار دلار به دیگر کشورها صادر گردیده هست.

صادرات یکی از کلیدی ترین بخش اقتصاد هر کشوری هست و در اقتصاد مقاومتی به توسعه صادرات در همه اشکال بویژه صادرات غیرنفتی اهتمام شده، اما پای صحبت صادرکنندگان که بنشینیم، «نبود جوایز صادراتی، مالیات ها، تسهیلات و اعتبارات، فضای اکتساب وکار نامناسب، نرخ تعرفه ها» گوشه ای از دغدغه های صادرکنندگان هست که اظهار می گردد؛ خواسته ها، گلایه ها و آرزوهایی که بیانگر از نبود سیاست های حمایتی لازم از تجارت هست.

چالش ها و مشکلاتی که در نشست ها تنها اظهار شده اما انگار راهکاری برای آن اندیشیده و اجرایی نمی توان و این چنین هست که صادرکنندگان در این نشست ها احساس دلسردی و سیاهی لشگری دارند که تنها برای پر کردن صندلی نشست ها آمده اند، نشست ها و جلساتی که حتی باعنوان «نشست صمیمانه» دردی از آلام آنان کم نمی کند. 

 ابوالقاسم ترابی که یکی از صادرکنندگان کیوی در صحبت با خبرنگار مهر با اظهار این که از مزایای بانکی استفاده نکردیم و پاداش های صادراتی نیز به ما نرسیده هست با اشاره به فعالیت هایش در این عرصه و اظهار این که میوه ایران را به ترکیه صادر می کند، اضافه کرد: اما صادرکننده شمرده نمی شویم چرا که مدیران ما هیچ احترامی برای میوه کیوی مازندران قائل نیستند و میوه گیلان و مازندران، بانام آذربایجان غربی در حال خارج شدن هست.

ترابی دنبال کرد: اگر میوه ما صادراتی هست، نباید مالیاتی بپردازم اما به ما اظهار می کنند که لازم هست مالیات پرداخت کنید و اظهارنامه مالیاتی را تحویل دهیم اما گمرک قوتور به ما اظهارنامه نمی دهد و ما لازم هست این مبحث را به چه کسی بگوییم.

وی با درخواست از برطرف این مشکل در مرز قوتور، اظهار کرد: ما می خواهیم برای باری که از مرز قوتور خارج می گردد، اظهارنامه صادر گردد و ما را صادرکننده به حساب آورند.

بخش مهمی از مشکلات صادرکنندگان در سالهای متمادی، همچنان مربوط به مسائل تسهیلات بانکی هست و تسهیلات بانکی پای ثابت درخواست های صادرکنندگان هست

بخش مهمی از مشکلات صادرکنندگان در سالهای متمادی، همچنان مربوط به مسائل تسهیلات بانکی هست و تسهیلات بانکی پای ثابت درخواست های صادرکنندگان هست، به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، ، نیک جو، یکی از تولیدکنندگان مازندران با بیان این که دستگاه ها سخن دولت را نمی خوانند و یا توان دولت زیادتر از این نیست، اضافه کرد: بخش نامه برطرف موانع تولید ابلاغ شد و ما بر مبنای آن مصوبه برای بانک می گیریم اما بانک با قواعد خود آنرا اجرایی نمی کند.

بااین حال اما تسهیلات بانکی تنها دغدغهٔ صادرکنندگان نیست، صادرکنندگانی که ماهها وقت خود را در پیچ وخم دیوان سالاری اخذ بعضی مجوزها صرف می کنند و سرانجام باز به دستاوردی نمی رسند.    کارپناهی، یکی دیگر از تولیدکنندگان مازندران مشکل کلیدی تجارت را خوب نبودن فضای اکتساب وکار برشمرد و اضافه کرد: تنها یکی از شاخصه های اکتساب وکار تسهیلات بانکی هست.

وی با بیان این که موفق نشده بخش عمده ای از صادرات خود را به اسم خود ثبت کند، سبب آنرا مشکلات تمدید کارت بازرگانی دانست و اظهار کرد: برای تمدید کارت، فهرست بلندبالایی در سایت اتاق پیش روی ماست و لازم هست از خان هایی گذر کنیم که هرکدام به نهادی سپرده شده هست و بعد از گذر از همه این خان ها، بار دیگر لازم هست آنان را بروز کنیم و این چرخه ادامه دارد.

این تولیدکننده دنبال کرد: از جانب دیگر، با مشتری قرار داد بسته ایم و با اعلام خارج شدن جنس از مرز به دارایی، آنان اظهار می دارند که کارتی وجود ندارد و لازم هست مالیات پرداخت کنید.

وی با اعلام تأسف از عدم وجود فضای اکتساب وکار در کشور، اظهار کرد: ما در رده ۱۲۰ قرار داشتیم و برپایه اعلام مرکز آمار، از شهریور سال کنونی این فضا بازهم افت کرده، درصورتی که دولت امید اظهار کرد که آنرا بالا بردن دادهاست.

کارپناهی با ابراز گلایه از برخوردهای سلیقه ای در مجموعه ها اظهار کرد: من از سال ۸۶ صادرکننده هستم اما هنوز نتوانستم پاداش صادراتی را دریافت کنم.

  لیلا موسی بیک، تولیدکننده پارچه صنعتی نیز، بر تعدیل نرخ اعتبار گمرکی تبیین کرد و اضافه کرد: نرخ اعتبار پایه گمرکی دو پارسال محصولم را کاهش دادم و نرخ اعتبار جنس با دلار برابر گردید.

وی با اهتمام بر این که لازم هست نرخ اعتبار جنس با دلار یکی باشد، اضافه کرد: ما محصول را کیلویی ۲ هزار می فروشیم و بعد از گمرک کیلویی ۶ هزار تومان می گردد و من اینجا جنس را باارزش افزوده می فروشم چرا که واسطه داشته و توان ندارم مستقیم بفروشم.

پیمان شهبازی، ترخیص کار در امور گمرکی با اشاره به خدمات گمرک نوشهر، به صادرکنندگان سفارش کرد تا برای صادرات از این پایانه استفاده نمایند.

وی با بیان این که اخیراً کارت بازرگانی دریافت کرده، اضافه کرد: تا الان صادرات یا وارداتی نداشته هست اما اداره دارایی وی را وادار به پرداخت مالیات کرده و جلوی کارت او گرفته شده هست.

در این میان اما بعضی از صادرکنندگان عقیده دارند که این چالش ها تنها مربوط با بخش دولتی و مدیران نبوده، لکن لازم هست بعضی از امور را متوجه خود صادرکننده و نگرش و اطلاعات وی در ارتباط با حوزه فعالیتش دانست و ایکس یکی از این اشخاص هست.

ریاست اتاق بازرگانی مازندران در قسمتی از سخنانش به حجم های بخش صادراتی در استان اشاره و اضافه کرد و آنرا جزء بندهای اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: مقام معظم رهبری نیز در حوزه صادرات تاکید بسیاری داشته اند.

تولید و بسته بندی خوب، تعیین بازارهای هدف مناسب از بایدهایی هست که بخش خصوصی لازم هست به آن توجه داشته باشد

مهاجر با عنوان این که با کلمه « لازم هست صادر کنیم» مشکل حل نمی توان اظهار کرد: تولید و بسته بندی خوب، تعیین بازارهای هدف مناسب از بایدهایی هست که بخش خصوصی لازم هست به آن توجه داشته باشد ولی موانع معرض صادرات در اختیار بخش خصوصی نیست.

ریاست اتاق بازرگانی مازندران با تاکید بر این که حوزه اقتصاد و صادرات بایدطبق قانون به بخش خصوصی واگذار گردد و تا الان این امر پژوهشگر نشده هست اظهار کرد: امید داریم در دولت دوازدهم حوزه اجرایی اقتصاد و صادرات به بخش خصوصی واگذار گردد.

وی با اظهار این که صادرات با شعار حل نمی توان اظهار کرد: اگر در رقابت با حریفان خود در کشور های هدف نتوانیم نرخ تمام شده را پایین بیاوریم، از بازار رقابت جا خواهیم ماند.

در سالهای موخر به سبب نوسانات و افت نرخ نفت، دولت اکثر از گذشته بر صادرات غیرنفتی متمرکز شده اما نتیجه پایانی این هست که به اغراض صادراتی غیرنفتی خود نه در حد کیفی و نه اندکی نرسیده ایم و صادرکنندگان نیز همچنان با چالش ها و دلسردی های عدیده ای در این طریق رو به رو می باشند.

پشتیبانی کاغذی آقای استان دار از تولید

محمد اسلامی استان دار تازه مازندران که اکثر از دو ماه سکان استانداری را در دست گرفته، در نشست ها شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی و دیگر نشست ها، مدام از پشتیبانی از بخش خصوصی و لزوم برطرف مشکلات معرض صادرات و تولید سخن می زند اما تا الان این نسخه های درمانی برای کشتی به گل نشسته صادرات استان کارساز نبوده هست و تولیدکنندگان خواستار پشتیبانی ها و اقدام عملی برای برطرف مشکلات می باشند.

پژوهشگران بر این عقیده اند که موانع رشد صادرات غیرنفتی متاثر از تنگناهای درونی مثل موانع فرهنگی، اقتصادی و ساختاری و تنگناهای بیرونی مثل مسائل سیاسی و تحریمی هست، اما آنچه از صحبت ها و توقع ها صادرکنندگان و تاجران برمی آید این هست که صادرکنندگان زیادتر بر برطرف تنگناهای درونی آن هم از نوع اقتصادی و ساختاری و پشتیبانی در این حوزه ها از سوی مدیران تأکیددارند، امری که به نسبت مسائل فرهنگی و تنگناهای بیرونی قابل حل تر هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81170

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.