تاریخ ارسال : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

کپی برداری مجازی از جمعه سیاه در ایران

روزنامه اعتماد درج کرد: «جمعه سیاه» یا همان  «Black Friday» اکنون رفته رفته در ایران هم مشتاقان به خرید کالاهای دارای تخفیف را به مقابل فروشگاه های برندهای معروف می کشاند تا از خرید با تخفیف کالاها برخوردار گردند. سنت «جمعه سیاه» مربوط به امریکا هست.
    در روز بعد از جشن شکرگزاری در ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی برندهای معروف و برخی فروشگاه های بزرگ کالاهای شان را با تخفیف های قابل دقت که تا ٧٠ درصد قیمت اولیه همان کالا را دربردارنده می شود؛ ارائه می کنند. 
 شکل گیری صف های بلند مقابل فروشگاه ها و حمله خریداران به فروشگاه ها در دقایق اولیه شروع به کارشان، هر سال باعث بروز حاشیه هایی می گردد. خدشه دیده شدن برخی خریداران بر اثر ازدحام جمعیت یکی از حاشیه های همیشگی این نوع از خرید هست.
 
 چند سالی هست که مقارن با «جمعه سیاه» -آخرین جمعه ماه نوامبر – در ایران هم برخی از فروشگاه ها اقدام به ارایه تخفیف روی کالاهای شان کرده اند. سال کنونی در ایران دو فروشگاه معروف اینترنتی تبلیغات زیادی را برای تخفیف جمعه سوم آذرماه انجام دادند. همین تبلیغات برای ارائه کالاهای دارای تخفیف باعث گردید تعداد مراجعه کنندگان به این دو فروشگاه به قدری زیاد باشد که سایت این فروشگاه ها مکررا با مشکل روبه رو گردید.
 
 « ک
 
 در سه روز سابق تعدادی از برندهای معروف ارائه کننده لباس و کفش نیز در تهران، کالاهای شان را با تخفیف ۶٠ تا ٧٠ درصدی ارائه کردند.
 
مکانیسم های حراج
 

« «جمعه سیاه» هر سال بیش از سابق در ایران مورد دقت قرار می گیرد و فروشگاه های بزرگ به آن می پیوندند. سوند رومی در این باره عنوان کرد: «در دنیا بر بر اساس مرسوم ۵ نوع مکانیسم حراج وجود دارد. مکانیسم اول ارایه تخفیف برای کالاهایی هست که تاریخ استفاده شان رو به پایان هست و در صورت باقی ماندن در فروشگاه ها، تولیدکنندگان متضرر می گردند. حتی این تخفیف ها در مورد فرآورده ها غذایی بصورت هر روز هم اجراء می گردند. ی» » به گفته او، نوع دوم حراج برای کالاهایی هست که در مرحله زمانی مشخصی مورد پسند قرار می گیرند و در صورت باقی ماندن در فروشگاه ها بعنوان جنس بنجل و فروش نرفته شناسایی می گردند و به تولید کننده ضرر می رسانند. نوع سوم تخفیف روی کالاهایی هست که فصل استفاده آنان در حال اتمام هست و چهارمین مکانیسم هم تخفیف از سمت فروشگاه هایی هست که علاقه مند می باشند از یک حوزه اقتصادی به حوزه ای دیگر وارد گردند.
 
 از نگاه علی سوند رومی، ارائه محدودی از کالاهای برندهای معتبر در روز جمعه سیاه در دنیا فرصتی برای طبقات متوسط رو به پایین جامعه هست تا بتوانند از محصولاتی که به آن علاقه دارند، برخوردار گردند. این محقق جامعه شناسی اقتصادی می گوید: «طبقات بالای جامعه بر بر اساس مرسوم خریدهای شان را در طول سال انجام می دهند. » پس در این بازی برد – برد هم برندها دوباره خودشان را تبلیغ می کنند و فرآورده ها پایان فصل شان را با حاشیه نفع کمتر می فروشند و هم طبقات پایین تر شانس وارد شدن به لیست بکارگیری کنندگان از آن برند را پیدا می کنند.»

تخفیف ۵۰ درصد با چه منطقی؟
 

 
از جمعه سیاه تا “حراجمعه” و “جمعه به خرید”
 
  چند سالی هست که بعضی فروشگاه های اینترنتی در ایران نیز در یکی از جمعه های آذرماه، اقدام به ارائه فرآورده ها خود با تخفیفات مخصوص همانند جمعه سیاه می کنند. سال کنونی تعداد این فروشگاه ها زیادتر گردید و آنان، روز گذشته، تحت عناوینی زیرا «حراجمعه» و «جمعه به خرید»، دست به برپایی حراجی شبیه جمعه سیاه زدند.  


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76259

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.