تاریخ ارسال : ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گرانی پشت گرانی

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران حاکی از این است که تورم نقطه به نقطه نسبت به ماه قبل نزدیک به یک درصد افزایش یافته و از ۵/۶ به ۴/۷ درصد رسید‌.
به گزارش شلمچه نیوز، این دومین ماهی است که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه با رشد مواجه می‌شود‌. گویا اجرای سیاست‌های انبساطی در کشور آغاز شده است این درحالی است که افزایش تورم، گره کور جدیدی در معیشت خانوارها و قدرت خرید آنها ایجاد کرده است‌.

حتی در همان روزهایی که اقتصاد ایران کاهش تورم را تجربه کرد و دولت از آن به عنوان برگ برنده مدیریت خود یاد می‌کرد، گزارش‌های رسمی بانک مرکزی حاکی از گرانی اقلام سبد مصرفی مردم بود‌.

حال مشخص نیست که با بازگشت تورم به جاده افزایش، قدرت خرید مردم چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد‌. مرکز آمار ایران در گزارش جدید خود، تورم را ۷/۸ درصد عنوان کرد؛ شاخصی که در بخش خوراکی‌ها حداقل افزایش ۸/۲ درصدی نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد‌.

دولت یازدهم سه سالی هست که برنامه کنترل تورم را به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی کاری خود برگزیده و روی اجرای آن، سفت و سخت پافشاری می‌کند‌. حال درست در سال پایانی عمر خود، تصمیم گرفته اندکی این سیاست را با سختگیری کمتری پیگیری و کمی با اجرای سیاست‌های انبساطی، پای رونق اقتصادی را به بازار باز کند‌.

در این میان و به اعتقاد برخی کارشناسان، به‌کارگیری این سیاست انبساطی، آن هم در سال آخر عمر دولت یازدهم، کمی رنگ و بوی انتخاباتی دارد‌.

همان روزهای ابتدایی که تیم حسن روحانی، در تلاش برای کسب جایگاهی برتر نسبت به رقبایش در رقابت‌های انتخاباتی بود، اقتصاد نقل محافل بود و هر کاندیدایی از جمله او، به خوبی می‌دانست باید بیش از هر چیز، شعار اقتصادی دهد تا بتواند رای مردم را داشته باشد، همان روزها البته تورم لجام‌گسیخته و بی‌ثباتی اقتصادی، اقتصاد ایران را اذیت می‌کرد و شعارهای اقتصادی، بیش از هر چیز دیگری می‌توانست برگ برنده کاندیداهای ریاست جمهوری باشد‌.

همین هم شد، شعارهای اقتصادی، حسن روحانی را رییس‌جمهور ایران کرد‌. او در همان ابتدای روی کار آمدنش بر سر یک دوراهی قرار گرفت؛ اول اینکه تورم را کنترل کرده و سیاست‌های انقباضی و انضباطی در حوزه پولی و مالی را به اجرا درآورده و ثبات را به اقتصاد برگرداند یا اینکه جاده خروج از رکود را در پیش گیرد و تورم را با بگیر و ببند کمتری کنترل نماید‌. او اما راه اول را انتخاب کرد‌.

دست کم سه سال کنترل تورم برنامه اصلی دولت شده بود بر این اساس سیاست‌های پولی و مالی آنقدر سختگیرانه شد که راه را برای رونق اقتصادی تنگ و به نوعی شاید رکود را هم تشدید کرد‌.

کار به جایی رسید که فعالان اقتصادی از دولت خواستند اجرای سیاست‌های کنترل تورم را کنار بگذارد و به جاده رونق اقتصادی برگردد، حتی اگر به بهای افزایش سه تا چهار درصدی تورم هم تمام شود‌. اکنون اما بعد از سه سال این خواسته در حال تحقق است‌. حداقل شاخص‌های تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران این را می‌گوید‌.

قیمت کالاهای اساسی در بازار

به گزارش مهر در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت چرخ‌کرده ممتاز گوساله ۲۷ هزار و ۲۲۰ تومان، ران گوساله ممتاز ۳۵ هزار و ۲۳۰ تومان، خورشی گوساله ۳۰ هزار و ۹۲۰ تومان، راسته گوساله ممتاز ۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان، ران گوسفندی ۸۰۰ گرمی ۴۶ هزار و ۷۰۰ تومان است‌.

همچنین قیمت هر کیلوگرم آبگوشتی گوسفندی ۳۲ هزار و۷۰ تومان، چرخ‌کرده مخلوط گوساله و گوسفند ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان، گل ماهیچه گوساله ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان، گل ماهیچه سردست گوسفندی ۸۰۰ گرمی ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان و مغز ران گوسفندی ۸۰۰ گرمی ۵۰ هزار و ۲۸۰ تومان، ماهیچه پلویی گوسفند ۸۰۰ گرمی ۴۲ هزار و ۹۳۰ تومان و فیله گوسفندی یک کیلوگرمی ۷۱ هزار و ۷۹۰ تومان است‌.

مرغ و تخم‌مرغ

بررسی‌های میدانی مهر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نشانگر این است که هر بسته ۱۸۰۰ گرمی سینه مرغ بدون پوست ۲۲ هزار و ۸۱۰ تومان، مغز ران ۱۸۰۰ گرمی ۲۴ هزار و ۲۵۰ تومان، فیله ساده ۹۰۰ گرمی ۱۸ هزار و ۲۴۰ تومان، چرخ‌کرده سینه و ران بدون پوست و استخوان نیم‌کیلویی ۸۱۰۰ تومان، ران و سینه ۱۸۰۰ گرمی ۲۱ هزار و ۷۱۰ تومان، جوجه کباب بی‌استخوان ۹۰۰ گرمی ۱۶ هزار و ۹۲۰ تومان، بازوی مرغ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و بال مرغ ۹۶۱۰ تومان است‌.

همچنین قیمت هر بسته شش عددی تخم‌مرغ ۳۲۰۰ تومان و ۳۰ عددی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان است‌.

لبنیات

قیمت کره ۱۰۰ گرمی ۲۳۰۰ تومان، شیر استریل ۵/۱ لیتر ۵/۲ درصد چربی ۴۶۰۰ تومان، شیر نایلونی ۵/۱

درصد چربی ۱۵۰۰ تومان، ماست سون ۱۵۰۰ گرمی ۵ درصد چربی ۷۵۰۰ تومان، پنیر یواف ۱۰۰ گرمی ۱۱۰۰ تومان، پنیر خامه‌ای ۴۰۰ گرمی ۷۲۰۰ تومان، پنیر پاستوریزه فتا ۱۵درصد چربی ۳۶۰۰ تومان، پنیر پروبیوتیک ۴۰۰ گرمی ۴۶۰۰ تومان، پنیر پاستوریزه یواف ۴۰۰ گرمی ۴۲۰۰ تومان، پنیر کم‌نمک ۴۰۰ گرمی ۴۳۰۰ تومان، پنیر تازه محلی هر نیم کیلوگرم ۱۴هزار و ۷۰۰ تومان است‌.

کشک شیشه‌ای ۵۰۰ گرم ۶هزار و ۴۵۰ تومان، کشک سنتی ۲۵۰ گرمی ۱۸۵۰ تومان است‌. همچنین خامه عسلی و خامه کاکائویی ۱۰۰ گرمی نیز ۱۳۰۰ تومان است‌.

برنج

هر کیسه ۱۰ کیلویی برنج پرمحصول ۷۲هزار تومان، طارم دمسیاه ۵ کیلویی ۴۷هزار و ۵۰۰ تومان، طارم معطر ۱۰ کیلویی ممتاز ۱۳۹ هزار تومان، ‌هاشمی درجه یک ۵ کیلویی ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شیرودی ۱۰ کیلویی ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ تومان، هندی سوپرباسماتی ۹ کیلویی ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان و رمضانی ۵ کیلویی ۵۴ هزار تومان است‌.

هر بطری روغن مایع ۸۱۰گرمی آفتابگردان ۴۹۰۰ تومان، روغن کنجد ۴۸۵ گرمی۱۸ هزار تومان، روغن ۷/۲ لیتری ۱۳ هزار و ۷۸۰ تومان، روغن سبوس برنج یک لیتری ۲۷ هزار تومان، روغن سرخ‌کردنی ۹۰۰ گرمی ۴۷۵۰ تومان، روغن حیوانی ۵۰۰ گرمی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است‌.

حبوبات و رب گوجه‌فرنگی

قیمت هر بسته ۹۰۰ گرمی نخود ۱۱ هزار تومان، لوبیا کشاورزی ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان، عدس ۹۵۰۰ تومان، لوبیاچیتی ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان، لپه ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان، لوبیا قرمز ۹ هزار و ۹۰۰ تومان و لپه باقلا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است‌. هر قوطی رب ۸۰۰ گرمی نیز ۵۶۰۰ تومان است‌.

قند و شکر

قیمت هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی۳۳۰۰ تومان و قند شکسته ۷۰۰ گرمی نیز ۳۶۰۰تومان است‌.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23490

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.