تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گران کردن هزینه زندگی در تهران در دستور کار شورای شهر/ لاریجانی جلوی واگذاری زمین دولتی به یک فرد را گرفت/ عکس العمل ایران به تهدید جنگ طلبانه بن سلمان

سرویس سیاست مشرق – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می‌کند.

********

کیهان

روزنامه آلمانی: ایران شوخی نمی‌کند/غنی‌سازی ۲۰ درصد ظرف ۵ روز

یک نشریه آلمانی تصریح نمود: تهدید ایران برای از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصد ظرف ۵ روز را باید جدی گرفت.

روزنامه هندلس بلات در تحلیلی افزود: نشانه‌های زیادی وجود دارند که توافق هسته‌ای پابرجا نخواهد ماند. تغییر موخر در تیم کارکنان کابینه ترامپ به ویژه در حوزه امنیت ملی نشان می‌دهد که ترامپ خواستار تقویت دست مخالفان برجام در کاخ سفید است.

ناظران بین‌المللی می‌گویند که ایران به شرایط برجام متعهد بوده است با این وجود، ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی است که تهران روح برجام را نقض کرده است. تیلرسون، متیس و مک مستر اما از او می‌خواستند که آمریکا را در برجام نگه دارد. از میان آن سه نفر حالا تنها متیس باقی مانده است. وزیر دفاع کنونی آمریکا ایران را بزرگترین تهدید برای ثبات خاورمیانه می‌داند و می‌گوید هر کجا را که می‌بینید مشکلی ایجاد شده ایران در آن نقش دارد. با این وجود، او می‌خواهد برجام محافظت گردد. او پیش‌تر در کنگره در ماه اکتبر بیان کرد که برجام منفعت های ملی و امنیتی آمریکا را تأمین می‌کند.

برهم خوردن برجام تنها ثبات خاورمیانه را تهدید نمی‌کند لکن آزمونی برای انسجام غرب است. ترامپ به نظر می‌رسد ملاحظه‌کاری را در سیاست خاورمیانه‌ای خود موردنظر قرار نمی‌دهد.

عزیمت ترامپ به عربستان سعودی حریف کلیدی ایران نمایش داد که او در عزم خود برای مقابله با ایران راسخ است. او هم چنین از اسرائیل دشمن کلیدی ایران در منطقه پشتیبانی کرده است. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل موضع ترامپ بر علیه برجام را ستوده است. اما آیا واقعاً منطقه بعد از خارج شدن آمریکا از برجام به فرمان ترامپ آرام‌تر خواهد گردید؟ نفوذ ایران در کشورهایی مثل عراق، سوریه و لبنان در سال‌های موخر به صورت چشمگیری افزایش یافته و عرصه را برای غرب و متحدانش در منطقه سخت تر ساخته است.

بدون وجود برجام، ایران می‌تواند غنی‌سازی را توسعه دهد. به گفته یکی از مقام‌های بلندپایه ایران آن کشور می‌تواند ظرف مدت چند ساعت به غنی‌سازی بالای اورانیوم بازگردد. این گفته ریاست سازمان انرژی هسته ای ایران است؛ غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد تنها در حدود پنج روز طول خواهد کشید. این اخطار را جدی بگیرید.

نجفی انتحاری زد ترکش آن دامن اصلاح‌طلبان را هم گرفت

محافل و روزنامه‌های مدعی اصلاح‌طلبی در مورد استعفای زودرس محمدعلی نجفی از شهرداری تهران دچار گرگیجه و تناقض شده‌اند.

در حالی که بعضی از این محافل، مریضی نجفی را عامل استعفای وی می‌دانند (سخنان محسن هاشمی ریاست شورای شهر تهران)، بعضی دیگر نسبت به دست به کناره گیری و غیرقابل پیش‌بینی بودن ابدی نجفی اعتراض دارند اما طیف سوم اهتمام می‌کنند این مساله را سیاسی و متاثر از فشارهای بیرونی جلوه دهند.

حسین مرعشی در این باره به روزنامه اعتماد اظهار کرد: خبر استعفای آقای نجفی من را به دو سبب بسیار متأثر کرد؛ در کمال تأسف به سبب مریضی ملزم به کناره گیری از شهرداری تهران شده‌اند.

امید من به انسجام، قدرت و سیطره شورای شهر پنجم است. شورای پنجم شورایی تشکیل شده از اشخاص با تجربه و اشخاص جوان و با نشاط است.

اگر شورای پنجم بتواند آقای نجفی را قانع کند و علاوه بر این معالجات وی موفق باشد اتفاق خوبی است اما اگر مصلحت بر رفتن وی از شهرداری باشد، شورا حتماً باید این خلأ را با انسجام، صمیمیت و علاوه بر این بدون تلف کردن وقت پر کند.

روزنامه شرق نیز درج کرد: مریضی نجفی سبب استعفای او از شهرداری تهران است.

اما روزنامه آفتاب یزد مدعی شده است: گرچه مشکل جسمانی از علل با اهمیت کناره‌گیری عنوان شده لیکن مثل روز روشن است که آقای شهردار زیر بار فشارها تاب نیاورده است.

این روزنامه اجاره‌ای علاوه بر این اقدام نجفی را انتحار سیال قرائت کرد و از قول علی صوفی درج کرد: اساساً نجفی تا پیش از ورود به شهرداری متوجه مشکلات شگرف موجود در شهرداری نبود. نجفی بی‌گدار به آب زد و بدون آنکه عمق مسائل را ببیند و در این فکر باشد که آیا راه‌حل‌هایی که در نظر دارد، راه‌حل‌های موفقی است! وارد شهرداری گردید. نجفی تازه بعد از ورود به عمق مشکلات پی‌برد که ورود به این عرصه چه پیامدهایی می‌تواند برای او داشته باشد.
صوفی می‌افزاید: نگاه کنید طبیعتاً این کناره گیری برای آقای نجفی با توجه به استعفای قبلی، بار منفی خیلی زیادی دارد. آقای نجفی با این کار، خودش را حذف نمود. وقتی نجفی وادار می‌شود که دست به چنین کاری بزند، یعنی فکرهایش را کرده است و دیگر رمقی برای کار کردن ندارد. نجفی باید وقتی در چنین ورطه اموری وارد گردید این روحیه را داشته باشد که بداند و تشخیص دهد که تا آخر کار بایستد یا نه! هر چند از قبل می‌شد پیش‌بینی کرد که این مسیر و راه چه جای خطرناکی است.

شاید نجفی در وقتی که نام های کاندیداهای اصلاح‌طلب شهرداری معرفی می‌شدند در یک جو رقابتی خاص افتاد که ناچار به پذیرش این سمت گردید. هر چند در آن موقع هم زیادی پیش‌بینی می‌کردند که آقای نجفی زیادتر از ۶ ماه در این سمت باقی نمی‌ماند.

بلاهت منحصر به فرد ترامپ در نصب دلقک سیرک منافقان

« «هنوز یک هفته از پیغام تبریک نوروزی دونالد ترامپ خطاب به ایرانیان نگذشته بود که جان بولتون با فاشیستی‌ترین موضع های آدم‌خوارانه‌اش به سمت مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا منصوب شد».

داریوش سجادی همکار پیشین نشریات اصلاح‌طلب با انتشار مطلب فوق درج کرد: این در حالی است که ترامپ در پیغام نوروزی خود مکررا بر فضیلت تاریخی ایرانیان و ضرورت احترام گذاشتن به وی ابرام ورزیده بود. علی‌رغم این یکی از مالیخولیایی‌ترین گونه‌های تاکسی‌درمی شده در موزه فاشیست‌شناسی جهان، حالا در کنار ترامپ و در کسوت مشاور امنیت ملی قرار است به رئیس‌جمهور آمریکا مشاوره دهد.

وی می‌افزاید: آقای ترامپ! آن جانوری را که به سمت مشاور امنیت ملی‌تان گمارده‌اید رفیق فابریک گروه تروریستی مسعود رجوی و همسر بدکاره وی است که بالغ بر ۱۷۰۰۰ نفر از همان ایرانیانی را که شما به کذب بزرگ‌شان می‌خوانید، ترور کرده‌اند.

آقای ترامپ! مشاور امنیت ملی منصوب‌تان همان جانوری است که در جمیع ضیافت‌های آن زامبی‌های تروریست شرکت کرده و هم‌دلانه و در کنار آن وحوش خون‌آشام بر علیه ایرانیان رجزخوانی کرده است.
سجادی علاوه بر این در مطلب دیگری با اشاره به بزرگنمایی نصب ترامپ از سوی بعضی محافل غربگرا که اقدام به هراس‌افکنی می‌کنند، درج کرد: مردم ایران جنگ ندیده نیستند و تاریخ‌اش مشحون از دلاوری و سلحشوری مردان و بانوان غیورش بوده و می‌باشد.

هر چند نباید به استقبال هیچ جنگی نیز رفت اما اگر جنگ امری ناگزیر هم باشد در آن صورت کانون «واشنگتن- ریاض- تل‌آویو» روزها و شب‌های سخت و تلخی در پیش رو خواهند داشت.

اما نکته مهم‌تر آنکه با فرض بروز جنگ، آن نانجیبانی باید پاسخگوی این وضع باشند که محیلانه برای مانایی در قدرت و ربایش رأی های ملت، اصول فروشی کردند و نارفیقانه عوام‌فریبی فرمودند!

بروید و یقه آنانی را بگیرید که ژاژخایانه گول‌تان زدند و نویدتان دادند که همانا رأی دادن به «ما» یعنی گشودن درب‌های بهشت بر «شمایان»! و همانا ما «همانانیم» که دیپلماسی بلدیم و همکاری با کدخدا را هفت خطیم و جانیم و جهانیم و چنینیم و چنانیم!

آن کسانی که ترس و فریب دادند که رأی ندادن به ما و گزینش «آنها» یعنی آمدن جنگ و افزایش بنگ و گسترش الدنگ و بروز قحطی و وفور افعی و طاعون و وبا و تیفوس و ظهور دیوار در پیاده‌رو و اتوبوس!!!
خاک بپاشید بر سیمای آن سیه رویان سفیدچشمی که مقدرات و منفعت های ملی کشور را فدیه هوس‌ها و جاه‌طلبی‌ها و جناح‌بازی‌های مهوع خود کردند و حالا چون بز اخفش بر بی‌عملی و مخنثی خود «گفتار درمانی» می‌فرمایند!
کیهان: در مورد نصب بولتون، نکته‌ای که مورد غفلت واقع می‌شود، سابقه‌دار بودن بولتون است. عناصر مرعوب به گونه‌ای در مورد بولتون سخن گفتند که انگار آمریکا مهره تازه ای رو کرده است و این در حالی است که وی در دولت بوش در منصب نماینده آمریکا در سازمان ملل نقش‌آفرینی جدی داشت اما همان دولت شروع سرشکستگی‌های آمریکا در غرب قاره آسیا (افغانستان و عراق و لبنان و فلسطین) بود. پس از ان هم، بولتون مبدل به دلقکی در خیمه شب‌بازی‌های سازمان منافقان گردید.

گران کردن هزینه زندگی در تهران در دستور کار شورای شهر

ریاست کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اظهار کرد تهرانی‌ها باید هزینه زندگی در پایتخت را بپردازند. الویری با تاکید بر اینکه هر کسی در این شهر زندگی می‌کند، باید هزینه زندگی در آن را پرداخت کند، اظهار کرد: می‌خواهیم شهر را به سمتی پیش ببریم که مردم هزینه خدماتی که به آنان داده می‌شود را پرداخت کنند.

مرتضی الویری، در گفت‌وگو با ایلنا در عکس العمل به این سؤال که به چه سبب شورای شهر پنجم در حال گران کردن عارضه ها زندگی در پایتخت است، اظهار کرد: شهر را باید طبق درآمدهای پایدار اداره کنیم و دریافت عارضه ها هم یکی از مراجع کلیدی درآمد پایدار است.

وی دنبال کرد: تکیه کردن بر روش‌هایی مثل فروش تراکم، املاک شهرداری و تغییر کاربری به عنوان یک مرجع درآمد، بدترین فرم و نوع درآمدزایی در مدیریت شهری است که متاسفانه این روش‌ها تا امروز مرجع کلیدی درآمدزایی شهرداری شمرده می‌شوند.

الویری با اشاره به رویکرد شورای پنجم در تصویب بودجه سال ۹۷ اظهار کرد: شورای شهر در مصوبه درآمدی خود در سال ۹۷ هم از همین شیوه استفاده نمود است، می‌خواهیم شهر را به سمتی پیش ببریم که مردم هزینه خدماتی که به آنان داده می‌شود را پرداخت کنند. درنتیجه این فرآیند قسمت درآمد پایدار در بودجه ۹۷ نسبت به سال گذشته افزایش به سزایی یافته است.

او در عکس العمل به این سؤال که چه طور می‌توان فشار اقتصادی به اقشار کم‌درآمد را کاهش داد و این عارضه ها عادلانه تقسیم گردد، اظهار کرد: هر کسی در شهر تهران زندگی می‌کند، باید هزینه زندگی در آن را پرداخت کند. در تمام دنیا این امر معمول است که هزینه زندگی در شهرهای بزرگ زیادتر از حومه باشد، برای همین زیادی تشویق می‌شوند در خارج از کلانشهرها زندگی کنند.

اعتراف به ناکامی بعد از ۷ سال جنگ /بن سلمان: اسد در قدرت می‌ماند

مقام های ارشد رژیم سعودی بعد از چند سال تکرار طوطی‌وار ادبیات مقام های آمریکا می‌گویند بشار اسد در قدرت و حاکمیت می‌ماند.

مقام های ارشد سعودی بعد از سخنان مقام های آمریکایی در سال‌های اول جنگ سوریه مبنی بر اینکه کار بشار اسد تمام است و او باید برود، مدعی گردیدند کار سوریه تمام است و به زودی بشار اسد سرنگون خواهد گردید. آنان ده‌ها میلیارد دلار را نیز مستقیم و غیرمستقیم، صرف پشتیبانی از گروه‌های تروریستی در جنگ سوریه کردند.

اما حالا ولیعهد سعودی می‌گوید بشار اسد در قدرت می‌ماند.

محمد بن سلمان در عزیمت به آمریکا در گفت و گو با مجله تایم اظهار کرد: بشار اسد در قدرت باقی مانده است.

وی در عین حال با لحنی آمیخته با عجز اظهار کرد: ولی بنظرم به نفع بشار اسد است که اذن ندهد ایرانی‌ها هر کاری دوست داشتند انجام بدهند.

ولیعهد عربستان می‌گوید: اعتقاد داریم که نیروهای آمریکایی اگر نه برای طولانی‌مدت، دست کم باید برای میان‌مدت در سوریه بر جای بمانند.

بن سلمان می‌گوید: ایران از طریق گروه‌های شبه نظامی‌اش که به عنوان نماینده ایران کار می‌کنند و از طریق هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش در حال ایجاد مسیر زمینی است که بیروت را از طریق سوریه و عراق به تهران متصل می‌کند. آنچه که هلال شیعی نامیده می‌شود جای پای بزرگتری برای ایران در منطقه پرتنش ایجاد می‌کند. اگر نیروهای آمریکایی از شرق سوریه خارج گردند نقطه بازرسی در این مسیر(مسیر تهران- بیروت) را از دست می‌دهد. این مسیر می‌تواند خیلی از چیزها را در منطقه ایجاد کند.

وی تاکید کرد: در مورد سرنوشت بشار اسد، احتمالا اسد قدرت را ترک نخواهد کرد. بشار در قدرت باقی می‌ماند.

خراسان

لاریجانی جلوی واگذاری زمین دولتی به یک فرد را گرفت

در حالی که طبق تصمیم بهمن سال ۱۳۹۶ هیئت دولت، قطعی شده بود مقادیری از زمین های دولتی در شهرستان ساوه به عنوان معوض به یک شخص واقعی واگذار گردد، علی لاریجانی ریاست مجلس در نامه ای به ریاست جمهور تاکید کرده با توجه به این که طبق تصمیم سال ۱۳۵۸ شورای انقلاب، واگذاری زمین معوض به اشخاص، نیازمند تایید هیئت کارشناسی است در نتیجه این مصوبه موخر کابینه به دلیل عدم تصریح به نظر هیئت کارشناسی، در تضاد قانون است و باید اصلاح یا ابطال گردد.

اخطار در مورد پرداخت کمک رفاهی به کارمندان تعلیق شده

بر طبق بخشنامه آخرین روزهای سال گذشته یک نهاد مسئول به عده ای از سازمان ها و ادارات دولتی، تاکید شده با توجه به ابهامات و پرسش ها بعضی دستگاه ها در مورد پرداخت بعضی مزایا به کارمندانی که بعد از تعلیق، حکم برائت آنان از سوی مراجع قضایی صادر گردیده است، مسئولان ذی ربط باید توجه دارا باشند پرداخت کمک های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم درج شده در ماده ۱۲ ضابطه های اجرایی بودجه ۹۶ مشمول الزامات قانون مدیریت خدمات کشوری برای پرداخت به این کارکنان نبوده است، در نتیجه وجاهت قانونی ندارد.

ایران

عکس العمل ایران به تهدید جنگ‌طلبانه بن سلمان

سخنگوی وزارت امور خارجه در عکس العمل به گستاخی ولیعهد سعودی که سخن از جنگ با ایران ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده رانده بود، اظهار کرد: «این نورسیده خام‌اندیش که هنوز باد به دِماغ دارد، یا نمی‌داند جنگ چیست یا تاریخ نخوانده است یا  شوربختانه با بزرگی به گفت وگو ننشسته است؛خردمندانه‌تر آن است عقلای طایفه و تجربه آموختگان  سعودی به او بیاموزند چه طور بزرگ‌تر از او که ادعای سروری جهان عرب داشت و خود را سردار قادسیه می‌خواند و شرق و غرب و عرب پشتیبانش بودند، در برابر عزم مردم دلیر و بزرگ این مرز و بوم به خاک مذلت نشست.»»به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایران، بهرام قاسمی از فارسی‌دانان دربار سعودی خواست این بیت حکیمانه سعدی بزرگ را برای او به دقت ترجمه کنند که گفته است «هلاک خویشتن می‌خواهد آن مور/ که خواهد پنجه کردن با عقابی.»

»حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌ جمهوری هم درج کرد: ‏«اگر بن سلمان بعد از شنیدن سخنان  موخر ترامپ  عاقلانه محاسبه کند، خودش  هم درمی‌یابد که کنار آمدن با ایران به‌صرفه‌تر و محترمانه‌تر است. ‏ ‏معامله با ایران راه رهایی عربستان از معضلات و بحران‌های خودساخته است. ‏ ‏به جای اینکه ١٠-١۵ سال  برای مقابله صرف کنید،  ١٠-١۵ روز برای مصالحه کوشش کنید.»»این واکنش‌ها پس از ان مطرح گردید که ولیعهد عربستان در عزیمت موخر خود به امریکا  و در گفت‌وگو با روزنامه «وال استریت ژورنال» که روز پنجشنبه ۹ فروردین منتشز شد، جامعه جهانی را به اعمال تحریم‌های شدیدتر بر علیه ایران برای جلوگیری  از مقابله نظامی در منطقه فراخواند و مدعی گردید: «ما بایستی برای پرهیز از بروز مقابله نظامی [در تشدید فشار بر ایران] موفق شویم. چنانچه موفق نشویم، احتمالاً در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده با ایران وارد جنگ خواهیم گردید.»

تشکیل کمیته‌ای برای برطرف حصر در یکی از نهادها

 » سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای زیر نظر یکی از نهادها برای برطرف حصر اطلاع داد و اظهار کرد: این کمیته در حال فراهم نمودن شرایط لازم برای این مبحث است.

بهروز نعمتی در گفت‌و‌گو با ایسنا اضافه کرد: این کمیته کارهای خوبی را برای برطرف حصر انجام داده بود و کار تا بعضی مراحل به خوبی پیش رفته بود؛ اما اتفاق هایی افتاد که موجب کند شدن این روند گردید. به نظر می‌رسد نامه‌ای که آقای کروبی اخیراً منتشر نمودند موجب گردید وقفه‌ای در این روند ایجاد گردد و به باور من شاید اگر این نامه نبود کار زودتر به نتیجه می‌رسید.

ادعای رویترز در مورد تحریم‌های موشکی جدید بر علیه ایران  

خبرگزاری رویترز مدعی گردید که اتحادیه اروپا در حال ارزیابی اعمال تحریم‌های جدید موشکی بر علیه ایران با هدف اقناع ترامپ به ماندن در برجام است. بنا به این گزارش چند دیپلمات آگاه در این باره اظهار کردند که نمایندگان کشورهای اروپایی روز چهارشنبه هشتم فروردین در مورد تحریم‌های جدید بر علیه ایران گفت‌و‌گو کردند. ترامپ قبل تر اعلام نموده است که کنگره و متحدین اروپایی واشنگتن تا اواسط ماه مه مجال دارند تا نگرانی‌های او‌ در مورد برجام را برطرف کنند.    یک‌دیپلمات به رویترز اظهار کرد: قرار است که مبحث تحریم‌های جدید موشکی ایران تا پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی در ۱۶ آوریل در لوکزامبورگ پایانی گردد.

به گفته وی،این تحریم‌ها دربردارنده تحریم‌هایی که بعد از توافق هسته‌ای برداشته گردید، نمی‌شود اما اشخاص و نهادهایی که اتحادیه اروپا آنان را از حامی های برنامه موشکی ایران می‌داند را هدف قرار می‌دهد. در تغییری دیگر، وزارت دادگستری امریکا و وزارت خزانه‌داری امریکا در تازه ترین اقدام ضدایرانی خود، یک نهاد و ۹ شخص واقعی ایرانی را به هک بیشتر از ۳۱ ترابایت اطلاعات دانشگاهی از ۱۴۴ دانشگاه امریکایی و ۱۷۶ دانشگاه بین‌المللی در ۲۱ کشور متهم کرده و آنان را هدف تحریم قرار دادند.

آرمان

عکس العمل جهانگیری به نصب جان بولتون

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به نصب جان بولتون به‌عنوان مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، اظهار کرد: اینچنین نیست که گروهی که مهم‌ترین افتخارشان حقوق گرفتن از سازمان منافقان است سر کار بیایند در حالی که این سازمان حدود ۱۷‌هزار نفر از مردم ایران را به شهادت رساندند و مردم از آنان نفرت زیادی دارند و این اشخاص تهدیدات بر علیه ملت ایران را شروع و فکر کنند که ملت ایران با این تهدیدات جا می‌زند یا رخدادی در ایران بیفتد.

اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه ملت ایران ملتی متمدن، با فرهنگ و مقاوم است که بعد از انقلاب هشت سال جنگیده و با این حرف‌ها و تشرها رخدادی برای او نمی‌افتد، دنبال کرد: با اهمیت ترین کاری که اینها با این فضاسازی‌ها می‌کنند، این است که کوشش می‌کنند فضای سرمایه‌گذاری اقتصادی در کشور را ناامن کنند و نگذارند که مسیر توسعه کشور در این شرایط با شتاب پیش برود. آنان علاوه بر این به‌دنبال آن می باشند تا مانع نزدیک شدن دولت‌های منطقه به یکدیگر گردند؛ این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران واقعا می‌خواهد با همه کشورهای منطقه برادر و دوست باشد و با هیچ‌کدام از کشورهای منطقه سر دعوا ندارد.

افزایش احکام مجازات‌های جایگزین حبس

دادستان عمومی و انقلاب تهران از افزایش صادر کردن احکام مجازات‌های جایگزین حبس، اطلاع داد. عباس جعفری دولت‌آبادی اظهار کرد: در قانون مجازات اسلامی، بخشی به استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس اختصاص یافته که ریاست قوه قضائیه نیز، دستورالعمل‌های لازم را دراین زمینه، ابلاغ کرده است.

وی اضافه کرد: تاکید قوه قضائیه بر این است؛ برای جرایمی که نخستین بار در حوزه مسائل اجتماعی رخ می‌دهد از احکام جایگزین حبس استفاده گردد. جعفری دولت آبادی تاکید کرد: اعمال مجازات جایگزین حبس، هم به کاهش جمعیت زندان‌ها کمک می‌کند و هم مجال برگشت دو مرتبه مجرمان را به جامعه فراهم می‌سازد که شرایط اعمال آن در قانون مجازات اسلامی مشخص گردیده است. دادستان تهران اظهار کرد: صادر کردن احکام جایگزین حبس نسبت به سال‌های گذشته در سال ۹۶ بهبود و افزایش داشته است.

ساخت بیمارستان هسته‌ای فوق مدرن

ریاست سازمان انرژی هسته ای ایران از ساخت بیمارستان هسته‌ای فوق مدرن و تخصصی در استان البرز اطلاع داد. علی اکبر صالحی اضافه کرد: این بیمارستان با هدف درمان امراض صعب العلاج به ویژه سرطان ساخته می‌شود. سندهای اعتباری (ال سی) این پروژه بی‌‌‌نظیر در غرب قاره آسیا یک روز پیش از انتهاء سال ۱۳۹۶ دوباره فعال شدن شده است.

عملیات اجرایی این پروژه از سال کنونی به‌صورت جدی شروع می‌شود و امید می‌رود تا چهار سال آینده به بهره‌برداری برسد. وی با اشاره به برنامه‌های روز ملی فناوری هسته‌ای در ۲۰ فروردین اضافه کرد: دستاوردهای مثال زدنی جوانان ایرانی در حوزه مزبور در این روز به فراروی دید ملت ایران قرار می‌گیرد.وی علاوه بر این از طراحی و ساخت دستگاه مبدل رطوبت هوا به آب آشامیدنی در سازمان انرژی هسته ای اطلاع داد.

سفارش ایران به دولتمردان فرانسه

سخنگوی وزارت امور خارجه، در جواب به ادعای موخر وزیر خارجه فرانسه بر علیه ایران اظهار کرد: تسلیح متجاوز، فرافکنی و وارد کردن اتهام به دیگران راه به جایی نخواهد برد. بهرام قاسمی به بعضی دولتمردان فرانسوی سفارش کرد با مراجعه به آموزه‌های زیادی از متفکرین و روشنفکران روز گذشته و امروز فرانسوی، به‌جای ملاک قرار دادن میزان فروش جنگ افزار ها به متجاوزان و با عبرت از گذشته‌های دور و نزدیک تا حدودی به معنای آدم و انسانیت و تساوی و حقوق آدمیان از هر رنگ و نژاد و ملیتی بیندیشند.

احضار کاردار یونان در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام نمود: به‌دنبال هجوم یک ناشناس به کارمند سفارت ایران، کاردار یونان در تهران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به او ابلاغ گردید. بهرام قاسمی اظهار کرد: به‌دنبال هجوم فردی ناشناس به یکی از کارمندان سفارت جمهوری اسلامی در آتن پایتخت یونان، کاردار این کشور در تهران (در غیاب سفیر) توسط مدیر کل تشریفات وزارت امور خارجه احضار گردید.

قاسمی اضافه کرد: مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه ضمن ابلاغ اعتراض شدید ایران به کاردار یونان خواستار ارزیابی سریع مبحث و شناسایی هویت و داعیه فرد مهاجم گردید و ضرورت تامین امنیت سفارت و کارکنان آن را به او گوشزد کرد.

ارزیابی تحریم‌های موشکی جدید بر علیه ایران

خبرگزاری رویترز گزارش کرد که اتحادیه اروپا در حال ارزیابی اعمال تحریم‌های جدید موشکی بر علیه ایران با هدف اقناع ترامپ به ماندن در برجام است. چند دیپلمات آگاه در این‌باره به رویترز اظهار کردند که نمایندگان کشورهای اروپایی در مورد تحریم‌های جدید بر علیه ایران گفت‌وگو کردند.

ترامپ قبل تر اعلام نموده است که کنگره و متحدین اروپایی واشنگتن تا اواسط ماه می ‌فرصت دارند تا نگرانی‌های او‌ در مورد برجام را برطرف کنند. این در حالی است که مقام های کشورمان به طور مستمر اعلام کرده‌اند که مذاکره دو مرتبه در مورد برجام امکانپذیر نیست و ایران برای هرگونه سناریویی آماده می باشد. یک‌دیپلمات به رویترز اظهار کرد : قرار است که مبحث تحریم‌های جدید موشکی ایران تا پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی در ۱۶ آوریل در لوکزامبورگ پایانی گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94433

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.