تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گردشگری ایران و هزار راه نرفته/ رخداد «همدان ۲۰۱۸» ناجی می گردد

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: نوروز سال کنونی در همدان حال و هوای دیگری داشت و رویداد «همدان ۲۰۱۸» که به عنوان یک شعار ابهام آمیز در گزارش ها و خبر ها رسانه ای مطرح می گردید، تا حدودی توانست گردشگران را به همدان هدایت نماید.

روزهای پرازدحام نوروز در شهر همدان و رفت وآمد گردشگران در جایگاه ها و اماکن گردشگری و تاریخی این استان آرزویی هست که اندک اندک رنگ تحقق به خود می گیرد تا شاید همدان نیز به جایگاه حقیقی خود در عرصه گردشگری دست یابد.

رقم میلیونی بازدید گردشگران از اماکن همدان

نوروز سال کنونی استان همدان رقمی میلیونی را در بازدید گردشگران از اماکن دیدنی خود به ثبت رساند تا ثابت نماید حجم لازم را برای مبدل شدن به مقصد گردشگری دارد اما تا رسیدن به این هدف راه بسیار هست.

همدان در سال ۲۰۱۸ میلادی میزبانی ۲ رویداد بزرگ بین المللی را عهده دار است به به صورتی که حضور ۵۰۰ عضو از ۱۵۰ کشور منسوب به سازمان جهانی گردشگری و میزبانی وزاری بیگانه ۳۴ کشور آسیایی توان دارد زمینه ساز رونق گردشگری بیگانه و نقطه عطفی در معرفی حجم های گردشگری استان همدان در عرصه جهانی و بالا بردن صنعت گردشگری این استان باشد.

ارزیابی علل و ظواهر این رویداد حاکی آن هست که تبلیغات انجام شده در مورد میزبانی همدان از وقایع بین المللی در سال ۲۰۱۸ در این زمینه بی اثرگذاری نبوده و کوشش برای شناساندن استان همدان در سطح جهان شاید نتیجه های دلخواه را اکتساب نکرده اما در شناساندن همدان به هم وطنان در جای جای کشور تا حدودی مثمر ثمر واقع شده هست.

در همین خصوص یکی از راهنمایان و فعالین گردشگری در استان همدان در صحبت با خبرنگار مهر بابیان اینکه وقتی پای رویداد جهانی «همدان ۲۰۱۸» به نشست ها مسئولان و برنامه ریزان استان باز گردید، هر قسمتی کوشش کرد با تکیه به این رویداد فعالیت های روزمره خود را رنگ و لعاب بخشد، اظهار کرد: در این میان بخش خصوصی در حوزه گردشگری به عنوان تافته ای جدا بافته نقش آفرینی های تأثیرگذاری را داشته هست.

مریم مقدم با بیان اینکه چند سال بود فعالین گردشگری اعلام می کردند برای ترغیب تهرانی ها در زمینه عزیمت به همدان کافی هست یک بیلبورد در بزرگراه ها انتصاب شود و یا حجم متروهای تهران برای تبلیغ گردشگری همدان جدی گرفته شود، اظهار کرد: همه این پیشنهادها شنیده می گردید و جدی گرفته نمی گردید تا اینکه بحث میزبانی همدان از اجلاس جهانی جهانگردی در سال ۲۰۱۸ جدی گردید و پایتخت شدن همدان در حوزه گردشگری قاره آسیا وارد مرحله اجرایی گردید.

خروجی تبلیغات انجام شده قابل ملاحظه بود

وی با بیان اینکه هم زمان با این دو اتفاق بزرگ بخش خصوصی تابوی تبلیغات را شکست و از تراکت و برنامه سازی و گزارش های کاغذی بیرون آمد و به بیلبوردهای پایتخت نشین روی آورد، اضافه کرد: خروجی تبلیغات انجام شده قابل ملاحظه بود و شمار زیادی از مردم را روانه همدان کرد.

مقدم که در کمیته اطلاع رسانی رویداد همدان ۲۰۱۸ مسیولیت دارد با اهتمام بر اینکه اکنون هر گردشگر مبلّغ عزیمت به همدان در عرصه ملی هست، عنوان نمود: دور از ذهن نیست اگر مدعا کنیم در تعطیلات پیش رو باید انتظار گردشگران بیشتری را برای ورود به همدان بکشیم.

تبلیغات بدون تکمیل زیرساخت ها تبعات منفی برای استان دربر خواهد داشت و باید زیرساخت ها را فراهم کنیم وی تصریح کرد: تبلیغات بدون تکمیل زیرساخت ها تبعات منفی برای استان در بر خواهد داشت و باید زیرساخت ها را فراهم کنیم.

مقدم با بیان اینکه رویداد «همدان ۲۰۱۸» در حوزه دبیرخانه و ستاد اجرایی جدی گرفته نشد، اظهار کرد: این بدان معناست که در نوروز ۹۷ می توانستیم گردشگران متعددی را با این رویداد آشنا کنیم و دست کم تالار قرآن همدان را که محل استقرار دبیرخانه هست، پرتکاپو و رفت وآمد کنیم، اما در این زمینه اقدامی نشد و به شکلی ستاد تسهیلات عزیمت استان همدان راه خود را رفت و دبیرخانه ۲۰۱۸ در سکوت خود تنها ماند.

وی با بیان اینکه جمعیت گردشگری که به وسیله نوروز ۹۷ وارد همدان گردیدند، می توانستند با رویداد «همدان ۲۰۱۸» به خوبی آشنا شوند، اما استان برای این با اهمیت نه برنامه داشت و نه منسجم عمل کرد؛ اظهار کرد: صرفاً نمی شود با انتصاب کردن چند بنر و بیلبورد در ستاد عزیمت آن هم در آن سوی شهر و در یادمان عین القضات به اسم «همدان ۲۰۱۸» فکر کنیم حرکتی متمایز را رقم زده ایم.

مقدم با اهتمام بر اینکه «همدان ۲۰۱۸» برنامه قصد دارد و نوروز ۹۷ می توانست با محوریت جدی در حوزه گردشگری رویداد جهانی «همدان ۲۰۱۸» را به ایرانیان بشناساند، اظهار کرد: استان همدان از این حجم غافل ماند.

توجه مرکزنشین ها به همدان جلب شده هست

در همین خصوص مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنعت های دستی استان همدان بابیان اینکه سال کنونی با طنینی که رویداد گردشگری ۲۰۱۸ در کشور داشته صدای استان رساتر از گذشته در سطح ملی و بین المللی شنیده می شود، عنوان نمود: توجه مرکزنشین ها به همدان جلب شده هست.

علی مالمیر با اهتمام بر اینکه شرایطی رقم خورده که همدان در سال جدید در حوزه گردشگری آغاز خوبی داشته باشد، دنبال کرد: شهرهای استان همدان آمادگی شایسته ای برای پذیرش مهمان های نوروزی داشتند و سال کنونی با رشد خارق العاده گردشگری در همدان رو به رو بودیم.

ثبت یک میلیون و ۲۹۸ بازدید از جاذبه های همدان

وی با بیان اینکه آمار مسافران نوروزی استان همدان نشان دهنده آن هست که رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ توان دارد نقطه عطفی برای استان باشد، اضافه کرد: از ۲۸ اسفندماه سال گذشته تا ۱۳ فروردین ماه سال کنونی یک میلیون و ۲۹۸ مورد بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی استان همدان انجام گردید که این آمار ۶۵ درصد نسبت به مدت همانند سال قبل افزایش داشته هست.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۹ هزار نفر در شب اقامت داشتیم که این آمار نیز ۱۳۶ درصد افزایش داشته هست، دنبال کرد: هتل های همدان نیز بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اشغال گردیده بودند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان همدان بابیان اینکه سال کنونی خانه مسافرها اکتساب وکار پررونقی داشتند و آموزش وپرورش همدان نیز یک هزار کلاس برای ساکن کردن حدس کرده بود که تکمیل گردیدند و سرریز آن به شهرهای بهار و لالجین ارجاع داده گردید، اظهار کرد: تمام حجم های اقامتی همدان در ایام نوروز تکمیل شده بود.

وی به وضع بازدیدهای انجام شده از آثار تاریخی و جایگاه ها گردشگری اشاره نمود و بابیان اینکه در ایام نوروز آرامگاه بوعلی سینا ۷ هزار نفر بازدیدکننده داشت، اظهار کرد: بیشترین بازدید مربوط به غار علیصدر و گنج نامه بود.

وی در ادامه با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه گردشگری همدان با همین شتاب سال ۹۷ را پشت سر بگذارد، اضافه کرد: برای دستیابی به اغراض رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ تقسیم بندی های لازم انجام شده هست.

مهمترین دستاوردهای رویداد گردشگری ۲۰۱۸ تبلیغ همدان هست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای رویداد گردشگری ۲۰۱۸ تبلیغ همدان هست، اظهار کرد: در حوزه تبلیغات در داخل استان برای حساس کردن مردم کوشش شده و در سطح ملی نیز برای تبلیغات همدان مذاکره هایی انجام شده هست.

مالمیر با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی توجه خود را به استان همدان در حوزه گردشگری متمرکز کرده هست، اظهار کرد: باید لایه های متفاوت مردم را درگیر کرد چراکه اگر بخواهیم یک شهر گردشگری باشیم باید همه آحاد جامعه کنشگر باشند و به یک میزبانی مطلوب برای گردشگر کمک کنند.

وی با اشاره به ساماندهی زیرساخت ها گفته بود: همدان در گردشگری تندرستی سخن برای گفتن دارد و در حوزه تربیت بدنی نیز حجم های بسیاری وجود دارد.

آزمونی برای مدیریت همدان

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز در صحبت با خبرنگار مهر با بیان اینکه سال ۲۰۱۸ آزمونی بزرگ برای مدیریت استان و فرصتی طلایی برای استان هست که غفلت از آن قابل جبران نیست، اظهار کرد: باید همدان به عنوان شهری ۳ هزارساله و پایتخت تاریخ و تمدن به زیباترین شیوه ممکن به جهان معرفی و شناسانده شود.

حمیدرضا حاجی بابایی در جواب به این سوال که میزان آمادگی همدان برای رویداد همدان ۲۰۱۸ چه طور هست؟ اظهار کرد: طی ارزیابی ها و بازدیدهایی که در ایام تعطیلات نوروزی از ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی و برنامه های تدارک دیده شده برای ایام ذکر شده داشتم؛ کوشش مسئولین در بخش های متفاوت مشهود بود اما به نظر می آید این ایام مجال بسیار شایسته ای برای عارضه شناسی مسائل عزیمت به همدان بود.

وی بابیان اینکه سفارش می شود مسئولین در دستگاه های متفاوت دقیقا و علمی مجال ها و چالش ها و تهدیدها و مشکلات را در ایام ذکر شده ارزیابی کنند، اظهار کرد: دست اندرکاران باید با دیدگاه نقادانه و سازنده پس از خودارزیابی دستگاه های مربوط برنامه خود را عرضه کنند.

۱۰ میلیارد تومان برای میزبانی رویداد همدان ۲۰۱۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی دست یافته هست نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید مبحث به طور جدی در دستور کار مسئولان و برنامه ریزان قرار گیرد که در همین راستا با پیگیری های به عمل آمده در ردیف ۶۴-۵۵۰۰۰۰ اعتباری معادل ۱۰ میلیارد تومان برای میزبانی رویداد همدان ۲۰۱۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی دست یافته هست.

حاجی بابایی با بیان اینکه انتظار می رود میزبانی دو رویداد بین المللی در همدان باقدرت و برنامه ریزی مناسب و مطالعه حجم های موجود و ایجاد حجم ها و موقعیت های جدید، مدیریت و اجرا شود، اظهار کرد: باید با استفاده از این مجال، همدان به عنوان شهری ۳ هزارساله و پایتخت تاریخ و تمدن به زیباترین شیوه ممکن به جهان معرفی و شناسانده شود.

وی خواستار تشکیل تیم های متفاوت به منظور معرفی خرده فرهنگ های بومی در استان همدان که از مهمترین جاذبه های گردشگری در دنیا به شمار می رود، گردید و اظهار کرد: پژوهش ها تطبیقی با اهتمام بر رویکردهای جامعه شناسی و روان شناسی اجتماعی و بیننده شناسی و عرضه برنامه های متنوع با استفاده از حجم های بومی توان دارد در جذب گردشگران داخلی و بیگانه و بالا بردن سطح برنامه های رویداد همدان ۲۰۱۸ تاثیرگذار واقع شود.

مدیریت صحیح این دو رویداد توان دارد بسترهای توسعه فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی همدان را برای جذب سرمایه گذاران داخلی و بیگانه فراهم کند نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: مدیریت صحیح این دو رویداد توان دارد بسترهای توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همدان را برای جذب سرمایه گذاران داخلی و بیگانه فراهم کند.

حاجی بابایی اظهار کرد: در این زمینه نباید از حجم تشکل های مردم نهاد، جوانان، توانمندی بانوان و هنر صنعت های دستی، ادبیات محلی و فولکلور و برنامه های آیینی در این حوزه ها غفلت کرد.

حاجی بابایی گفته بود: انسجام و اتحاد رویه در استان و ایجاد اعتماد و امنیت روانی برای جلب سرمایه گذاران داخلی و بیگانه بسیار با اهمیت هست و در صورت موفقیت در این حوزه میتوان امیدوار بود که ایجاد اشتغال و افزایش تولید و کاهش آمار بیکاری صورت خواهد گرفت .

وی اضافه کرد: باید تمام دستگاه های اجرایی استان همدان برای استفاده از این مجال برنامه عملیاتی خود را عرضه کنند و تیم های متفاوت با ارزیابی دقیق برنامه های عرضه شده و آنالیز هزینه و فایده و میزان بهره وری و کارآمدی برنامه ها جوانب را ارزیابی و با مدیریت، کنترل و نظارت دقیق بر ارزش مصوب و تدوین برنامه هایی با حداکثر کارآمدی و بهره وری در زمینه اغراض برنامه های دو رویداد ۲۰۱۸ برنامه ذکر شده را حمایت کنند.

مستلزم استفاده از این مجال اتحاد، همدلی و انسجام بین مسئولین و مردم هست و نباید از حجم های مردمی غفلت کرد نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی سفارش کرد: مستلزم استفاده از این مجال اتحاد، همدلی و انسجام بین مسئولین و مردم هست و نباید از حجم های مردمی غفلت کرد.

وی اظهار کرد: اطلاع رسانی به موقع به مردم همدان و بالا بردن آگاهی در مورد لزوم های این دو رویداد توان دارد جلب حداکثری همکاری های مردمی و درنتیجه استفاده مناسب تر از مجال ها را در برداشته باشد.

کوشش ها در حوزه گردشگری در حال نتیجه دادن هست

دیگر نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه تبلیغات «همدان ۲۰۱۸» در حوزه گردشگری خوب آغازشده اما باید شتاب بگیرد، اظهار کرد: رویداد گردشگری ۲۰۱۸ برای همدان حیثیتی بوده و موقعیتی طلایی هست که اگر از دست برود دیگر به دست نمی آید.

امیر خجسته با بیان اینکه کوشش ها در حوزه گردشگری در حال نتیجه دادن هست، اضافه کرد: در حوزه گردشگری در استان خوب کار نشده به نحوی که همدان در ۴۰ سال گذشته در حوزه گردشگری مظلوم و محروم واقع شده هست.

وی با اهتمام بر اینکه گردشگری اولویت اول استان هست و اشتغال پایدار ایجاد می کند، اظهار کرد: گردشگری صنعتی هست که با آن میتوان همدان را در سطح بین المللی معرفی کرد.

وی بابیان اینکه رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ حیثیتی بوده و موقعیتی طلایی برای استان هست که اگر از دست برود دیگر به دست نمی آید، اظهار کرد: مسئولان استان و همه کسانی که عرق دارند باید در زمینهٔ رویداد گردشگری ۲۰۱۸ فعالیت نمایند.

خجسته بابیان اینکه افق و چشم انداز همدان را درزمینهٔ وقایع ۲۰۱۸ بسیار روشن می بینم، اظهار کرد: تبلیغات در حوزه گردشگری خوب آغازشده اما باید شتاب بگیرد.

سال کنونی ثبت یک میلیون و۲۰۰هزار بازدید از جایگاه ها دیدنی همدان توسط گردشگران و مسافران نوروزی و افزایش قابل ملاحظه آمار نسبت به سال های قبل در حالی رخ داد که در تاریخ همدان این رقم بی پیشینه بوده هست.

طی چند ماه موخر دستگاه های متفاوت اعم از دولتی و خصوصی تمام توان خود را برای معرفی جاذبه های گردشگری همدان به کار گرفتند و به نحو های متفاوت همدان را معرفی کردند تا سهمی در افزایش ورود مسافران به استان همدان دارا باشند که تا حد اندکی این هدف پژوهشگر گردید و امید می رود با تبلیغات گسترده تر میزبانی همدان از وقایع بین المللی در سال ۲۰۱۸ سیل گردشگران و مسافران روانه پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94872

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.