تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گره بافت های کهنه شهری گشوده نشد/الگوی اردوغان یانوسازی تدریجی؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، در حالیکه ظواهر زیادی از وجود اختلاف احتمالی ریاست جمهور و وزیر راه و شهرسازی بر سر روش نوسازی بافت کهنه وجود دارد، مأموریت تازه ترکان، این احتمالات را تقویت می کند.

اختلاف مسکنی آخوندی و روحانی؛ آری یا خیر؟

بخصوص در راستای نوسازی بافت کهنه؛ سوژه ای که روحانی در همان جلسه ارائه وزارت ایده ای به مجلس نیز به آن اشاره نمود و بر سوژه ای اصرار داشت که آخوندی سخت از آن دوری می کرد.

همه چیز از آن تصویری که اردوغان به روحانی نشان داد، آغاز گردید

به نظر می آید سرمنشأ اختلافات آخوندی و روحانی در راستای بازسازی بافت کهنه به درک و درک این دو از نوسازی برمی گردد؛ روحانی معتقد به جهاد خراب کردن و ساخت و ساز تازه هست و آخوندی می گوید کانون بازسازی بافت های نابسامان، لازم هست ساکنان محلات آسیب دیده باشند؛ به این معنی که ساکنان بافت های کهنه خود لازم هست سرمایه گذاری کنند، خود با یکدیگر ریزدانه ها را تجمیع کنند و خود آنان دوباره به محله سابقشان که اکنون دیگر نونوار شده برگردند.

در سوی مقابل، روحانی اندیشه دیگری دارد؛ گفته می گردد در یکی از سفرها به ترکیه، اردوغان تصویری از بافت کهنه استانبول به ریاست جمهور کشورمان نشان داد؛ تصویری که نشان می داد وقتی که رجب طیب اردوغان شهردار استانبول بود، بافت کهنه و مرکزی این شهر را در یک حرکت جهادی خراب کردن کرد و چند برج و مجتمع مسکونی بلندمرتبه در آن ساخت. گفته می گردد روحانی از آن زمان شیفته این اندیشه گردید و کوشش دارد که بافت های کهنه شهری بخصوص در پایتخت با این الگو بازسازی گردد.

گرچه بخش اعظم کارشناسان و متخصص ها حوزه شهرسازی و احیای بافت های کهنه اعتقاد دارند اقدام جهادیِ خراب کردن و نوسازی، دستاوردی جز کهنه سازی دو مرتبه در بافت های کهنه ندارد و بلندمرتبه سازی نیز نتیجه اش حمله بساز و بفروش ها به محله های میانی شهر نخواهد بود، اما از سوی مقابل زیادی نیز بر این عقیده اند که اجرای اندیشه آخوندی مبنی بر توانمندسازی ساکنان بافت ها و تشویق آنان به ماندن در بافت و کوشش برای نوسازی آن از مسیر سرمایه و نیروی انسانی ساکنان همان بافت ها، دست کم یک دهه زمان لازم دارد!

ترکان وارد می گردد

اختلافات ریاست جمهور و وزیر راه و شهرسازی علی الظاهر همچنان ثابت هست؛ چرا که دستورالعمل ریاست جمهور در آبان ماه ماه مبنی بر جایز بودن فروش تراکم بالا در بافت های کهنه با وجود ممنوعیت آن در سایر منطقه های تهران، با ابتکار عمل آخوندی و سخنرانی ها و گفت و گو های او و عده ای از معاونانش مبنی بر این که منظور ریاست جمهور از این دستورالعمل، بلندمرتبه سازی در بافت کهنه نیست، خنثی شد.

به همین سبب روحانی این بار فرآیند دیگری برگزید و اکبر ترکان را که به صورت مستمر در تمام مناصبی که داشته، با هدف اقدام جهادی منصوب شده هست، به میدان کارزار نوسازی بافت کهنه فرستاد.

روحانی هفته گذشته طی حکمی، ترکان را به سمت مشاور ریاست جمهور در امور نوسازی بافت های کهنه و ناپایدار شهری منصوب کرد. جذاب آنکه خود روحانی نیز به بی تجربگی پیرمرد پرشور در راستای احیای بافت کهنه اشراف دارد و در اوائل حکم ترکان آورده نظر به تجربه با اعتبار جنابعالی در «امور اجرایی» به این سمت منصوب می شوید! ریاست جمهور در این حکم، پای سازمان نظام مهندسی ساختمان را که در دولت گذشته (یازدهم) ترکان ریاست آنرا بر عهده داشت، هم به واقعه ی بافت کهنه باز کرد.

کارشناس شهری: آقای روحانی! چرخ را از ابتدا اختراع نکنید

علی بدری کارشناس اقتصاد شهری در اظهار کرد وگو با خبرنگار مهر با اظهار این که ورود ترکان به عرصه بافت کهنه را خبر خوبی تلقی نمی کنم، اظهار داشت: وی هیچ تخصصی در حوزه شهرسازی و بویژه نوسازی بافت کهنه ندارد.

وی با اظهار این که آن تصویری که اردوغان از بلندمرتبه سازی در بافت کهنه استانبول به روحانی نشان داد، هیچ سنخیتی با ملاحظات بافت کهنه شهری ایران ندارد، اظهار کرد: پس از آنکه روحانی شیفته روش اجرایی اردوغان در مورد نوسازی بافت کهنه استانبول می گردد، آغاز به صادر کردن و ابلاغ تصویب نامه های پنهانی در راستای نوسازی بافت کهنه می کند که این ابلاغیه ها هیچ گاه در فراروی نظرخواهی از  کارشناسان این حوزه قرار نگرفت. ابلاغیه هایی که در آن ریاست جمهور فرمان داده بود تا بافت های کهنه را بکوبید و از نو بنا کنید.

وی با اهتمام بر این که روش دخالت مستقیم دولت در بافت کهنه شهری و خراب کردن و نوسازی آن در دو دهه قبل در تهران به گِل نشست، اضافه کرد: نتیجه اجرای رویکرد تحکمی و نگاه از بالا به پایین به شهروندان و ساکنان بافت های نابسامان، پروژه ای مثل بزرگراه نواب تهران هست.

این کارشناس برنامه ریزی شهری افزود: در همه دنیا حتی کشور های مدرن نیز به این نتیجه دست یافته اند که تنها رویکرد نوسازی بافت های کهنه شهری، استفاده از توان ساکنان محله ها به اضافه مشوق های مالیاتی، تسهیلات بانکی ارزان نرخ و معافیت های آسیب ها شهری هست تا ساکنان محله با استفاده از سرمایه گذاران محلی همان محله دست به دست هم بدهند و بافت را نوسازی کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81238

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.