تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می شود؟

  اصل ۵۹ قانون بنیادی که در آن آمده هست «در مسایل بسیار با اهمیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امکان دارد اعمال قوه مقننه از راه همه‎‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.» » با سخنان حسن روحانی در سی و نهمین سالگرد برتری انقلاب اسلامی بر سر زبان ها افتاد. 
 اصلی که رییس جمهوری از آن اسم برد و نمایش داد که خیلی هم بدش نمی آید که به عنوان مسئول اجرای قانون بنیادی پس از ۳۰ سال آن را اجرایی کند، انتقادات بسیاری را بهمراه داشت. « «نقش شورای نگهبان» در نحوه اجرای اصل ۵۹ قانون بنیادی یکی از مورد ها اختلافی میان آنها هست. 

 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نخستین کسی بود که نسبت به سخنان روحانی عکس العمل نمایش داد. او در کانال تلگرامی خود، اصل ۵۹ قانون بنیادی را از اختیارات قوه مقننه دانست تا آب پاکی را روی دست همه بریزد و به شکلی تاکید خود را بر اعلام نظر شورای نگهبان در مورد رفراندوم مثل سایر مصوبه های مجلس نمایش داد. 
 متعاقب او، دیگر عضو شورای نگهبان از سوی رسانه ها مورد سؤال جای گرفت. رهایی الله ابراهیمیان که قبل از این سخنگویی این شورا را هم برعهده داشت، برخلاف کدخدایی حاضر به اعلام نظر نشد و تنها به یک جمله بسنده کرد: «اینکه بحث کنیم شورای نگهبان باید در مورد همه پرسی اظهارنظر کند یا نه مساله ای زودرس هست.»

»حال با گذشت نزدیک به دو ماه از سخنان رییس جمهوری، محسن رهامی، استاد حقوق در گفت‎وگویی که بمناسبت روز جمهوری اسلامی با خبرگزاری خبرآنلاین داشته، با آنالیز خود از اصل ۵۹ قانون بنیادی تاکید کرد که تصمیم به برپایی رفراندوم نیازی به تایید شورای نگهبان ندارد. او اظهار کرد: «اعضای شورای نگهبان، گاها اعتقاد دارند که چون ارجاع به رفراندوم از مصوبات مجلس هست و دو سوم نمایندگان باید آن را تصویب کنند، پس بر طبق اصل ۹۴ قانون بنیادی، که این نهاد بر تمام مصوبات مجلس حق نظارت دارد، باید ارجاع به رفراندوم را هم این شورا تأیید کند. ولی باید توجه داشت که رفراندوم مصوبه مجلس نیست، لکن اجرای اصل ۵۹ قانون بنیادی هست. ارجاع یک مبحث از جانب مجلس به خود ملت جهت تصمیم گیری مستقیم، دیگر احتیاج به تصویب شورای نگهبان ندارد. علاوه برآن، باید توجه داشت که هر مصوبه مجلس، احتیاج به تأیید شورای نگهبان ندارد، به طور مثال تصویب اعتبارنامه نمایندگان، اگر چه مصوبه مجلس هست، ولی احتیاج به تایید شورای نگهبان ندارد. پس منظور از عبارت « کلیه مصوبات مجلس» ذکر شده در اصل ۹۴ قانون بنیادی، با توجه به ادامه این اصل و سیاق عبارات مندرج در آن، مصوباتی هست که قرار هست به طور قانون درآید.» (اینجا)

» در عکس العمل به این سخنان رهامی، نظر سخنگوی شورای نگهبان را دیگربار جویا گردیدیم. اما عباسعلی کدخدایی در جواب به خبرآنلاین، تاکید کرد که نظرش همانی هست که قبل از این در مورد اصل ۵۹ قانون بنیادی طرح شده بود. 
 حسینعلی امیری، که پیشینه عضویت در شورای نگهبان را دارد و هم حالا معاون پارلمانی رییس جمهور هست نیز مثل حقوقدان فعلی این شورا معتقد هست که تصمیم مجلس در مورد برپایی رفراندوم باید به تایید شورای نگهبان برسد. 
 عضو حقوقدان سابق شورای نگهبان در گفت‎وگو با خبرآنلاین در جواب به این سؤال که آیا بر طبق اصل ۵۹ قانون بنیادی وقتی دو سوم نمایندگان مبحث رفراندوم را تصویب کنند مصوبه مجلس احتیاج به تأیید شورای نگهبان دارد یا خیر؟، اظهار کرد: «آنچه که در مجلس شورای اسلامی تصویب می گردد بجز تعیین حقوقدان های شورای نگهبان و انتخاب هیأت رئیسه مجلس بقیه مصوبات احتیاج به تأیید شورای نگهبان دارد.» البته او نگفت که اگر پنین هست پس به چه سبب رای به کابینه یا اعتبارنامه نمایندگان به تایید شورای نگهبان نمی رسد!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94457

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.